29 آبان, 1394
در هجدهمین کنفرانس ملی مهندسی برق عنوان شد؛

بهره گیری از انرژی های نو به جای آب در تولید برق ضروری است

معاون پژوهشی دانشگاه پیام نور گفت: تولید برق با استفاده از آب مشکلات زیست محیطی بسیاری دارد که همین امر ضرورت توجه به انرژی های نو را در کشور ما دوچندان می کند.

احمد علی پور شامگاه پنج شنبه در اختتامیه هجدهمین کنفرانس ملی دانشجویی مهندسی برق که در سالن همایش های برج سپهر مشهد برگزار شد با بیان اینکه بخش زیادی از انرژی برق در ایران از طریق آبی تأمین می شود، اظهار کرد: این روش به علت مشکلات زیست محیطی که دارد، در دنیا مورد توجه نیست و در حال منسوخ شدن است.

وی به وضعیت بحرانی کم آبی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: تبخیر و هدر رفت ۵۰ تا ۶۰ درصدی آب پشت سدها، باعث شده است به سمت استفاده از انرژی های نو حرکت کنیم.

معاون پژوهش دانشگاه پیام نور با اشاره به اینکه کشور ما مکان مناسبی برای بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر قرار دارد، افزود: در زمینه بهره برداری از انرژی خورشیدی نیاز به پنل های متناسب با وضعیت جغرافیایی کشور داریم که این امر تنها از دست متخصصان داخلی بر می آید.

وی با بیان اینکه پنل های خورشیدی از کشورهای آلمان و چین وارد می شود، افزود: به دلیل هزینه بالای خرید پنل های خورشیدی و همچنین هزینه بر بودن بهره گیری از انرژی باد، انرژی های نو تاکنون تنها ۲ درصد برق کشور را تولید می کنند.

استفاده از انرژی حرکتی در تولید برق

علی پور ادامه داد: استفاده از پنل های ضربه ای در تولید انرژی در دنیا در حال شکل گیری است که با استفاده از این پنل ها می توان از انرژی حاصل از حرکت انسان و ماشین ها به انرژی برق دست یافت.

وی برگزاری همایش ها را اولین میدان عرضه دستاوردهای علمی و پژوهشی در دانشگاه و مراکز صنعتی دانست و گفت: تمام یافته های علمی و تولیدات فناوارانه اولین بار در همایش ها ابراز وجود می کنند.

توجه ویژه رتبه های برتر کنکور به مهندسی برق

معاون پژوهش دانشگاه پیام نور با بیان اینکه این همایش با مشارکت همه دانشگاه های کشور برگزار شده است، افزود: مهندسی برق یکی از باارزش ترین رشته های علمی کشور است به طوری که جزء اولین انتخاب های بهترین های کنکور سراسری در سال های متمادی بوده است.

وی با اشاره به اینکه توجه رتبه های برتر کنکور به این رشته فرصت های خوبی را پیش روی ما می گذارد، ادامه داد: مهندسی برق جزء کاربردی ترین و پرجمعیت ترین رشته های علمی در ایران است که اگر این ظرفیت مورد توجه و بهره گیری مسئولان قرار نگیرد ممکن است به تهدید جدی در فضای علمی کشور تبدیل شود.

علی پور با بیان اینکه دانشجویان مهندسی برق حدود شش درصد کل دانشجویان کشور را شامل می شوند، گفت: یکی از جلوه های اهمیت این رشته، ارتباط آن با دیگر شاخه های مهندسی و نیز با حوزه های پزشکی و علوم زیستی است و حتی در سال های اخیر ارتباط این رشته با علوم انسانی نیز ایجاد شده است.

وی گفت: رتبه اول تولیدات علمی و مقالات ISI متعلق به این رشته است با این حال بسیاری از این مقالات کاربردی نبوده و منجر به فناوری نمی شوند.

علی پور با اشاره به اینکه تبدیل نشدن مقالات علمی مهندسی برق به فناوری از آسیب های جدی این رشته است، ادامه داد: به همین دلیل در سال های اخیر شاهد تمایل رتبه های برتر کنکور به رشته های غیر مهندسی برق هستیم.

وی به تأسیس رشته مهندسی در دانشگاه پیام نور در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: با این که رشته های مهندسی در پیام نور نوپا هستند اما بخش عمده ای از تولیدات علمی کشور را به خود اختصاص می دهند.

علی پور تأکید کرد: دانشگاه پیام نور آماده است تا فعالیت های علمی بیشتر در زمینه مهندسی برق از جمله تأسیس مراکز رشد صورت دهد.

ایجاد نگاه کارآفرینانه به صنعت برق

در ادامه مهندس بهروز، دبیر اجرایی این کنفرانس با بیان اینکه هجدهمین کنفرانس ملی دانشجویی مهندسی برق برای اولین بار در مرکز دانشگاهی پیام نور برگزار شده است، گفت: هدف ما نگاه دانش بنیان به انرژی برق و ایجاد ارتباط بیشتر میان صنعت و دانشگاه و نگاه کارآفرینانه به صنعت برق بوده است.

وی به برگزاری ۹ کارگاه صنعتی با حضور استادان این رشته از سراسر کشور و نیز مهندسان برجسته از کشورهای آلمان و چین اشاره کرد و گفت: گواهینامه های معتبر این دوره ها از طرف سازمان نظام مهندسی خراسان، پارک علم و فناوری خراسان رضوی، مرکز آموزش وزارت نیرو و سندیکای صنعت برق شاخه خراسان رضوی مورد تأیید قرار گرفته است.

گفتنی است در پایان این مراسم از مقالات برتر و همچنین دانشجویان و استادان برتر این کنفرانس تقدیر به عمل آمد.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.