24 مهر, 1395

تحقق اقتصاد مقاومتی در مناطق روستایی با محوریت کشاورزی و گردشگری

کارشناس برنامه ریزی شهری با اشاره به پتانسیل های مناطق روستایی و عشایری گفت: اقتصاد مقاومتی را می توانیم در قالب تقویت کشاورزی و گردشگری در مناطق روستایی و عشایری محقق کنیم.

کارشناس برنامه ریزی شهری درباره نقش مناطق روستایی در تحقق اقتصاد مقاومتی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبستان اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی دارای مولفه ها و شاخصه هایی است که باید توسط کارشناسان و مسئولان فعال در حوزه اقتصاد مورد توجه قرار بگیرد.

 

علیرضا محمدزاده با اشاره به شاخص های اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: نفوذناپذیری، غیر دولتی و مردمی بودن، حمایت از تولید داخلی، مشارکت مردمی در اقتصاد از ویژگی های اقتصاد مقاومتی است.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی، اذعان داشت: با توجه به ظرفیت های موجود در مناطق روستایی می توانیم برای تحقق اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری با تکیه بر پتانسیل های موجود در مناطق روستایی و عشایری برنامه ریزی کنیم و طرح هایی ارائه دهیم.

 

وی با اشاره به تعداد زیادی از جوانان تحصیل کرده روستایی و عشایری تصریح کرد: نیروی انسانی جوان، تحصیل کرده و متخصص یکی از ظرفیت های موجود در مناطق روستایی و عشایری است که می توان با تکیه بر توانمندی آنها برای آبادانی این مناطق برنامه ریزی کرد.

 

کارشناس برنامه ریزی شهری با بیان اینکه اساس و محوریت اقتصاد روستا بر مبنای کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی شکل گرفته است، ادامه داد: امروزه فارغ التحصیلان جویای کار زیادی در این رشته ها داریم از طرفی به دانش و تخصص این افراد در مناطق روستایی نیازمندیم.

 

وی ادامه داد: با بکار گیری نیروی انسانی جوان و متخصص در کنار تجربیات روستاییان می توانیم نیازهای مناطق روستایی و عشایری را شناسایی کنیم و با بهره گیری از دو مولفه تخصص و تجربه در کنار هم برای توسعه زیرساخت های روستایی طرح هایی ارائه و اجرایی کنیم.

 

کارشناس برنامه ریزی شهری افزود: زمانیکه زیرساخت های تولید در مناطق روستایی ایجاد شود، زمینه اشتغال نیز در این مناطق فراهم باشد، نه تنها جوانان روستایی برای یافتن کار به شهرها مهاجرت نمی کنند چه بسا جوانان ساکن در شهرها نیز که دارای تخصص های مرتبط باشند برای کار و فعالیت به مناطق روستایی خواهند رفت.

 

وی تاکید کرد: با توجه به جنس و نوع فعالیت مناطق روستایی و عشایری با هزینه های اندک می توانیم کارآفرینی ایجاد کنیم که علاوه بر تولید و اشتغال می توانیم از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کنیم.

 

محمدزاده یادآور شد: تقویت زیرساخت های کشاورزی، توسعه باغات، آگاهی رسانی درباره اهمیت و جایگاه مناطق روستایی در توسعه کشور، تقویت زیرساخت های گردشگری و بوم گردی در مناطق روستایی و عشایری، شناسایی ظرفیت های موجود در بخش های گردشگری و کشاورزی این مناطق می تواند در توسعه اقتصادی روستاها و کاهش و حتی توقف مهاجرت از روستا به شهر موثر باشد.

 

کارشناس برنامه ریزی شهری با بیان اینکه بیکاری دلیل عمده مهاجرت روستاییان به مناطق شهری را تشکیل می دهد، خاطرنشان کرد: با توسعه زیرساخت ها، ایجاد اشتغال با کمک افراد بومی می توانیم در توسعه اقتصادی و بهبود کیفیت معیشت مردم روستا گام هایی را برداریم و به دنبال آن اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد.

 

وی اظهارداشت: ایجاد واحدهای اقتصادی کوچک متناسب با محصولات و تولیدات مناطق روستایی و عشایری، ایجاد تعاونی های روستایی، تقویت صنایع دستی مناطق روستایی و عشایری و حمایت از آن ها در قالب ایجاد واحدهای اقتصادی کوچک، بهره گیری از ظرفیت بوم گردی و گردشگری طبیعی مناطق روستایی و عشایری از دیگر اقدامات مهمی است که می توان با همراهی و مشارکت روستاییان انجام داد و به ثمر رساند.

منبع : شبستان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.