22 مهر, 1395

صنعت پسته نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است

رئیس سابق اتاق ایران با تاکید بر اینکه صنعت پسته نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است، افزود: ریشه و بنیان اقتصاد کشور صحیح و علمی نیست، همه بخش های آن دچار مشکلات جدی و عمیق هستند و همین مسائل باعث از میدان خارج شدن برخی صنایع و تعطیلی برخی فعالیت ها شده است.

محسن جلال پور در نشست اعضای انجمن پسته ایران، افزود: رئیس سابق انجمن پسته ایران اظهار کرد: هر جا اقتصاد ما وابستگی کمتری به دولت داشته، موفق‌تر عمل کرده و دیرتر از نفس افتاده که می توان در این رابطه به پسته اشاره کرد که هنوز کشاورزان کار را با همه توان خود ادامه می دهند.وی ادامه داد: در شرایطی که تولید پسته آمریکا در سال جاری بسیار بیشتر از ایران بوده و با قیمت کمتر در بازار عرضه شده، یافتن بازارهای جدید می تواند راهکار نجات بخش صادرات پسته ایران باشد.

جلال پور اظهار کرد: این بازارها می تواند کشورهای اندونزی، برزیل، کشورهای آمریکای جنوبی و کشورهایی با جمعیت زیاد، دارای جهش اقتصادی و وضعیت اقتصادی رو به بهبود را شامل شود. رئیس سابق انجمن پسته با اشاره به اینکه فعالان صنعت پسته باید خود را برای مرحله چهارم صادرات این محصول آماده کنند، خاطرنشان کرد: در مرحله اول، بازار آمریکا بازار خوب و گیرایی برای فعالان پسته ایران بود که تا ابتدای دهه ۶۰ ادامه داشت؛ در مرحله دوم پس از اعمال تحریم ها توسط آمریکا علیه ایران، بازار اروپا برای پسته ایران باز شد و تا سال ۷۶ این صادرات با حجم ۹۶ هزار تن صورت گرفت. وی بیان کرد: در مرحله سوم نیز  پس از به وجود آمدن یکسری مسائل سیاسی و سخت گیری های اروپایی ها در مورد آفلاتوکسین، پسته ایران به سمت خاور دور و به ویژه بازار چین رفت که سالانه ۷۰ هزار تن پسته به این کشور صادر می شد.

جلال پور، تصریح کرد: اما اکنون که آمریکا با تولید بسیار و قیمت پایین محصول خود، قصد دارد بازار چین را در اختیار بگیرد، زمان این رسیده که فعالان صادرات پسته ایران خود را برای مرحله چهارم و یافتن بازارهای جدید آماده و با جدیت ورود کنند.

وی با بیان اینکه نباید در صنعت پسته منتظر معجزه ماند، گفت: شرایط امروز پسته و اینکه تولید آمریکا تمام نیاز مصرف دنیا را تامین می کند، از حداقل سه سال پیش قابل پیش بینی بود. جلال پور، تصریح کرد: طبیعی است در شرایطی که میزان قابل توجهی از محصول پسته آمریکا از سال گذشته هنوز باقی مانده و امسال نیز تولید بسیاری دارد، قیمت پسته را سه دلار کاهش دهد که اگر چه این موضوع به بازار مصرف صدمه وارد کرده اما از نظر بازار و تجارت عملکرد اشتباهی محسوب نمی شود. وی با یان اینکه از دولت درخواست داریم که خلاءهای خود را پر کند، اظهار کرد: نبود تسهیلات ارزی با نرخ بهره کم و همچنین عدم سرعت بخشیدن در اعطای این تسهیلات از جمله این خلاء ها محسوب می شود که باید حل شود.

جلال پور، تصریح کرد: همچنین در صنعت پسته نیز خلاء هایی مانند نبود مجموعه‌های بنکدار وجود دارد که فعالان این صنعت باید با تلاش خود عرضه، بازارهای صادراتی، قیمت، کیفیت و عدم التهاب در بازار را کنترل کنند. رئیس سابق اتاق کرمان و ایران با اشاره به اینکه همه دست‌اندرکاران تولید، فرآوری و صادرات پسته در موفقیت و عدم موفقیت این محصول سهم داشته‌اند، ادامه داد: در شرایط فعلی باید رفتارهای سنجیده و حساب شده در بازار صورت گیرد و از عجله کردن در تصمیم گیری و انجام یکسری اقدامات پرهیز شود.

در ادامه این نشست، رئیس اتاق کرمان با اشاره به اینکه اتاق از همه اعضای انجمن پسته به عنوان جمعی فرهیخته، در یافتن راه حل هایی برای نجات پسته استفاده خواهد کرد، گفت: با فکر، اندیشه و ارائه برنامه و همچنین با کمک دولت، نمایندگان مجلس در شورای اسلامی، شورای گفت و گو و… می توان راهکار عملی در این رابطه ارائه داد. سید مهدی طبیب زاده افزود: صندوق ملی پسته در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده که با سرعت بخشیدن به کار در این صندوق می توان بسیاری از مشکلات مربوط به این بخش را حل کرد. در این نشست جمعی از فعالان پسته به ارائه مشکلات و اظهار نظرها و پیشنهادهای خود در رابطه با این صنعت پرداختند.

منبع : برنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.