22 مهر, 1395

کارشناسان ایرانی بهتر از خارجی ها مشکلات اقتصاد ایران را می شناسند

یک کارشناس اقتصادی گفت: ساختارها و نهادهای اقتصاد ما هنوز آمادگی حل مشکلات خود را ندارند.

بایزید مردوخی در گفت وگو بولتن نیوز در پاسخ به این سئوال که  آیا توصیه های بین المللی برای حل مشکلات اقتصاد ایران چاره ساز است،اظهارداشت:ما با دو مشکل جدی در اقتصاد ایران روبرو هستیم؛ مشکل اول تاریخی است.ساختارها و نهادهای ما آمادگی ندارند که بتوانند مشکلات ساختاری اقتصاد ما را برطرف کند. نهادهای ما نه سنتی است و نه مدرن.معجونی از اجزا و عناصر مختلفند که کارایی ندارند.

کارشناسان ایرانی بهتر از خارجی ها مشکلات اقتصاد ایران را می شناسند
وی افزود: مشکل دوم مشکلات اقتصادی،اجتماعی زمان حال است؛ بیکاری،رکود،تورم،عدم توازن توسعه یافتگی در کشور،عدم تشکیل سرمایه در اقتصاد،بیکاری مفرط و.. توصیه هایی که سازمانهای بین المللی برای حل آنها به ما می کنند ،قبلا از سوی اندیشمندان اقتصادی ما ارایه شده است.بنابراین به نظر من توصیه های صندوق بین المللی پول حرف جدیدی نیست.

به گزارش بولتن نیوز،دبیر اسبق هیات امنای صندوق ذخیره ارزی با بیان اینکه متخصصان ما این مسایل را بارها گفته و نوشته اند ،یادآورشد: حتی برخی از دانشگاههای ما خیلی خوب این مشکلات را بررسی کرده اند، ما فکر می کنیم آنچه خارجی ها می گویند تازه و بدیع است.در حالی که واقعیت این نیست.

مردوخی خاطرنشان کرد: چندین سال پیش آقای دکتر هاشم پسران برای اولین بار بعد از انقلاب به سازمان برنامه آمد.متوجه شدیم هرچه ایشان می گوید قبلا همه ما گفته بودیم.اما چون ایشان متخصص است،حرفهای او سرزبانها افتاد.درحالی که ما برای مشکلاتمان راه حل کم نداریم.

استاد بازنشسته دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه موانع توسعه اقتصاد ایران، تا زمانی که مشکل اول برطرف نشده ، حل نمی شود،عنوان کرد: اگر راه حلی ارایه می شود،موضعی است و مثل مسکن است.در واقع اقتصاد ایران مثل آدمی است که بیماری حاد دارد و بدن او توان مقاومت خود را در مقابل ویروس ها از دست داده وهر پزشکی به فراخورد درد او یک نسخ می پیچد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.