18 مهر, 1395

جولان کالاهای چینی چه تناسبی با ماه محرم دارد؟!

بسیاری از مغازه‌های شهر که به صورت عادی به عرضه ی مواد مورد نیاز مردم می­‌پرداختند، در این دوره شروع به فروش وسایل مورد نیاز هیات‌های عزاداری از قبیل زنجیر،‌ چلچراغ، علم، طبل، فلوت، پرچم، وسایل تعزیه­‌خوانی، شمع، ظروف یکبار مصرف می‌کنند که عمدتا چینی هستند.

امام حسین (ع) از دیر باز تا کنون، همیشه به عنوان الگوی آزادگی مطرح است که نام و یادش قرن­هاست که به نیکی در فرهنگ ما ذکر می‌شود. هر ساله در ماه محرم به مناسبت شهادت امام حسین(ع) مراسم عزاداری با شکوهی در سراسر کشور برپا می­‌شود تا یاد وخاطره قیام ارزشمند آن امام همام زنده نگه داشته شود.

عزادارى براى سالار شهیدان (ع) فقط یک عزاداری معمولی نیست، بلکه فرهنگی است که در آن مفاهیم اخلاقی و ارزشی بسیار زیادی آموزش داده می­‌شود.

با آغاز ماه محرم و مراسم عزاداری، مساجد و تکیه‌­ها و هیئت‌های عزاداری کوچک و بزرگ شروع به فعالیت کرده و جنب و­جوش عظیمی کشور را در بر می‌­گیرد و دوستداران امام حسین(ع) در تدارک امکانات عزاداری در دهه­‌ی محرم هستند. از دیر باز، در کنار برپایی مراسم مذهبی، بسیاری از مشاغل نیز شکل گرفته و بسیاری از هنرمندان، صنعتگران و تولید­کنندگان حوزه­‌های مختلف اقدام به تولید کالاهای مورد نیاز برای این مراسم ارزشی نموده اند، که همراه با ابراز ارادت به سالار شهیدان، به کسب درآمد پرداخته و چرخ اقتصادی خانواده شان را نیز می­‌چرخانند.

اما در سال­های اخیر بازار فروش وسایل عزاداری و کالاهای مورد استفاده در مراسم محرم، در انحصار کالاهای عمدتا چینی و برخی موارد به ندرت ژاپنی و ایتالیایی و غیره در آمده و مصرف کالاهای چینی مخصوص محرم، علیرغم بی­کیفیت بودنشان، به دلیل قیمت پایین، رونق بسیاری پیدا کرده است و بازار محرم به جولانگاه کالاهای چینی تبدیل شده است. بسیاری از مغازه‌های شهر که به صورت عادی به عرضه ی مواد مورد نیاز مردم می­‌پرداختند، در این دوره شروع به فروش وسایل مورد نیاز هیات‌های عزاداری از قبیل زنجیر،‌ چلچراغ، علم، طبل، فلوت، پرچم، وسایل تعزیه­‌خوانی، شمع، ظروف یکبار مصرف می‌کنند که عمدتا چینی هستند.

امروزه بازار داغ کالاهای چینی، موجب ورشکستگی بسیاری از این تولید­کنندگان داخلی شده است. مشاغل متعدد داخلی وابسته به محرم، دچار بحران شدید اقتصادی شده است. بسیاری از تولید­کنندگانی که به صورت سنتی و از نسلی به نسلی دیگر این شغل را حفظ کردند و با عشق و از روی ارادت قلبی، اقدام به تولید وسایل مورد استفاده در مراسم­های عزاداری می­کردند امروزه دچار ورشکستگی شده اند.

نکته مهم اینجاست که در مراسم بزرگداشت فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین(ع) که با هدف بهبود وضعیت جامعه و آزادگی صورت گرفته، چرا مردم بدون فکر کردن به عواقب رفتار خود، با خرید کالاهای بی­کیفیت چینی، تیشه به ریشه تولید­کننده داخلی زده و آن­ها را به سمت ورشکستگی و بیکاری سوق می­دهند. چرا مسئولان هیات­ها، تکیه­ها و … با خریدهای کلان و خانواده­ها با خرید­های جزئی­تر کالاهای چینی، دست در دست هم به تعطیلی کارگاه­های تولیدی کشورمان کمک کرده و موجب تعطیلی بازار تولید صنعتگران، خراطان و سایر تولیدکنندگان مختلف این حوزه می­شوند؟ در نتیجه ی این رفتارها، در سالهای اخیر تولیدکنندگان داخلی این بخش، دچار بحران شدید اقتصادی شده اند و بسیاری از کارگاه­ها به تعطیلی کشیده شدند. اندک اندک اصالت و تقدس تولید وسایل محرم در ایران، جایگاهش را از دست داده و بازار آن، تبدیل به جایگاهی برای سودجویانی شده است که این کالاها را به قیمت بیکاری و ورشکستگی هموطنانشان از چین وارد می­کنند و آب در آسیاب چین می­ریزند.

با کمی تفکر در علت قیام عاشورا، به این نتیجه می­رسیم که هر یک از ما چه وظایفی در قبال جامعه­ ی خود داریم. اگر هر ساله هزینه‌­های گزافی که صرف خرید کالاهای محرم می­شود، صرف خرید کالاهای تولید داخل شود و هیات امنای مساجد، تکیه­ها، هیات­های عزاداری و عامه مردم، با هدف رونق اقتصادی کشور، خریدکالاهای داخلی را ترجیح دهند، قدمی بزرگ در جهت رشد و توسعه صنایع و تولید­کنندگان این حوزه برداشته و از تعطیل شدن مابقی کارگاه‌های داخلی جلوگیری می­‌شود و به نظر می­‌رسد، این شیوه­ای عملی است برای زنده نگه داشتن آموزه­های قیام امام حسین(ع) .

رباب رحمتی
-عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان

منبع : فردا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.