17 مهر, 1395

بی توجهی دولت به انتقادات کارشناسان اقتصادی در خصوص قراردادهای نفتی/FATF یعنی پیشروی به سمت منافع دشمن

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم گفت: در صورت بررسی اظهار نظر صاحب نظران اقتصادی می توان دریافت که چنین قراردادهایی چقدر برای کشور زیان بار است اما متاسفانه وزارت نفت و دولت توجهی به این انتقادات نمی کنند و مسیر خودشان را پیش می روند.

محمد صالح جوکار عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در گفتگو با خبرنگار تهران نیوز با انتقاد از قراردادهای جدید نفتی اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز در خصوص قرارداهای جدید نفتی با صدور نامه ای به دولت ۱۵ ایراد اساسی را در خصوص این الگو مطرح کرده اند که متاسفانه از این ۱۵ ایراد اساسی تنها ۳ ایراد مورد تصحیح قرار گرفته و بقیه اصلاح نشده است.
وی ادامه داد: رهبرانقلاب معیارهای جدیدی ارائه داده‌اند، یعنی ایشان هم به بندهای قرارداد و بررسی یک به یک آنها توجه داشته‌اند و همچنین علاوه بر آن، ارزیابی‌ قراردادها با معیار مهم دیگری یعنی منافع کلان کشور را مدنظر قرار داده‌اند.
جوکار افزود: وقتی معیار ما بررسی منافع و مصالح کلان نظام است، باید ملاحظات مهمتری از ساختار حسابداری قرارداد یا میزان دریافت شرکت خارجی و حل و فصل اختلافات فنی داشته باشیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم با بیان اینکه قراردادهای نفتی می تواند خسارات فراوانی را به اقتصاد کشور وارد کند،گفت: این قراردادها هیچ گونه تطابقی با مولفه های اقتصاد مقاومتی و استقلال اقتصادی کشور ندارد و در بلند مدت می تواند صدمات شدیدی به اقتصاد کشور و منافع ملت وارد کند.
وی با اشاره به اینکه تا به امروز کارشناسان اقتصادی زیادی در خصوص قراردادهای نفتی به اظهار نظر پرداخته اند، اظهار داشت:در صورت بررسی اظهار نظر صاحب نظران اقتصادی می توان دریافت که چنین قراردادهایی چقدر برای کشور زیان بار است اما متاسفانه وزارت نفت و دولت توجهی به این انتقادات نمی کنند و مسیر خودشان را پیش می روند.
جوکار با تاکید بر اینکه بهتر بود در یک فضای کارشناسی‌تر، بررسی های عمیق‌تری روی مسئله قراردادهای جدید نفتی صورت می‌گرفت و موضوع را جناحی نمی‌کردند، ابراز داشت: نیاز است که نمایندگان مجلس در حراست از منافع کشور اقدامات قاطع انجام دهند و دولت نیز در این مسیر گام های موثری برداد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در ادامه با اشاره به قرارداد بانکی FATF و مخالف بودن چنین قرادادی با اصول قانون اساسی اظهار داشت: FATF بر خلاف ارزش ها و آرمان های کشور است و قطعا با پذیرش این گونه قراردادها کشور گام به گام به سمت منافع دشمن سوق داده می شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: منطبق کردن مسیر کشور در راستای منافع غرب با امضاء و اجرای قراردادهای اینگونه با شعار پولشویی و مبارره با تروریسم می تواند کشور را در دام خطرناکی گرفتار کند که باید هوشیار بود.

منبع : تهران نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.