17 مهر, 1395

چگونه با تکیه بر اقتصاد مقاومتی می توان تولید ایرانی را شکوفا کرد؟

از منظر بحث های اقتصادی و همچنین اجتماعی این موضوع دارای اهمیت بسیاری است. زیرا خرید یک کالای ایرانی در وهله اول به تولید کشور در آن صنعت خاص کمک می کند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آغاز سال ۹۱ در حرم مطهر امام رضا(ع) درباره موضوع استفاده از کالای ایرانی فرمودند:« حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی، یعنی شما وقتی کالای داخلی را مصرف میکنید، به کارگر ایرانی دارید کمک میکنید، اشتغال ایجاد میکنید، به سرمایه‌ی ایرانی هم دارید کمک میکنید، رشد و نمو ایجاد میکنید. این فرهنگ غلطی است – که متأسفانه در بخشهائی از ما حاکم است – که مصنوعات خارجی را مصرف کنیم؛ این به ضرر دنیای ماست، به ضرر پیشرفت ماست، به ضرر آینده‌ی ماست. همه مسئولیت دارند؛ دولت هم مسئولیت دارد، باید از تولید ملی حمایت کند، تولید ملی را تقویت کند.»

 
از منظر بحث های اقتصادی و همچنین اجتماعی این موضوع دارای اهمیت بسیاری است. زیرا خرید یک کالای ایرانی در وهله اول به تولید کشور در آن صنعت خاص کمک می کند. این چرخه ادامه پیدا میکند تا نهایتا به خرید کالا توسط مردم ختم می شود. یکی از این صنایع، صنعت پوشاک است. بازار پوشاک ایران همواره یکی از بهترین بازار های خاورمیانه بوده و مورد توجه تولیدکنندگان خارجی قرار داشته است و اکنون با برداشته شدن تحریم ها موج ورود برندهای خارجی به خصوص ترکی را به ایران شاهد هستیم. با امضای برجام، موج جدید ورود پوشاک به کشور، نگرانی های جدی در این بازار به وجود آورده است و مد ها و برندهای خارجی این روزها در بازار پوشاک کشور جولان می دهند که این موضوع نگرانی ها برای افزایش  تاثیر گزاری فرهنگ مد و مدگرایی در کشور را بیشتر می کند.

 

با برداشته شدن تحریم‌‌های ظالمانه علیه ایران، واردکنندگان پوشاک در میان نخستین ‌ها برای ایجاد یک جریان پر منفعت سرمایه‌گذاری خارجی در ایران دست بکار شدند. به ادعای این روزنامه شرکت «دی اس دامات» ترکیه که در زمینه پوشاک فعالیت دارد، اعلام کرده که تنها ٣ روز بعد از لغو تحریم ‌های ایران، یک فروشگاه جدید در تهران افتتاح کرده است. این ادعا و همچنین علاقه شرکت ‌های مشابه فعال در بخش منسوجات نشان‌ دهنده تمایل صنعت پوشاک ترکیه و سایر کشور ها به استفاده از فرصت ‌های احتمالی در بازار ایران بعد از لغو تحریم‌ها است. اما موضوعی که میتواند کمی باعث نگرانی در این عرصه شود بحث قاچاق اقلام پوشاک هست. مسئله ای که همیشه تهدید جدی برای نه تنها صنعت پوشاک بلکه صنایع دیگر بوده. هر چند که آمار واقعی از میزان قاچاق پوشاک به ایران وجود ندارد اما قاچاق پوشاک در نیمه نخست امسال حدود ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

در شش ماهه نخست‌ سال جاری حجم کل واردات پوشاک در گمرک ایران ۵,۵‌ میلیون دلار بوده و این درحالی است که گمرک ترکیه صادرات ‌6میلیون دلاری پوشاک به ایران را در این مدت ثبت کرده است. 

یکی از دلایل بالا بودن میزان قاچاق در پوشاک و پارچه را می‌توان تعرفه ‌های غیر منطقی در این حوزه دانست، هرچند تولیدکنندگان معتقدند که نباید تعرفه واردات کاهش یابد اما خواه ناخواه بالا بودن تعرفه واردات از دیگر جهات به صنعت داخلی ضربه می‌زند.

اما در این بین تولیدات  صنایع دستی نیز موجب رونق بازار و همچنین کمک به بحث اقتصاد مقاومتی می شود. چرا که این صنعت نوعی اشتغالزایی را نیز درون خود دارد. همچنین میشود به فرهنگ سازی و یا به عبارت بهتر یاداوری فرهنگی که این صنایع دارند، اشاره کرد.  صنایع دستی ایران به عنوان یکی از ابزار های منحصر به فرد، نقش مهم و اساسی در دست یابی به افزایش تولید ملی و اهداف کلان اقتصاد مقاومتی ایفا می کند و باید بیش از گذشته به این صنعت ایرانی توجه شود. در واقع صنایع دستی پلی میان اقتصاد و فرهنگ است و با توسعه آن، نه تنها به اشتغال زایی و اقتصاد کمک کرده ایم بلکه گام بلندی در جهت معرفی فرهنگ اصیل ایرانی برداشته ایم.

صنایع‌ دستی از یک‌ سو فعالیت و حوزه ‌ای اقتصادی است که هم می ‌تواند روی رشد صادرات غیرنفتی کشور تاثیر فزآینده گذاشته و زمینه اشتغال فراوانی را ایجاد کند و هم از سوی دیگر بستری برای معرفی بهتر و فراگیر فرهنگ و هنر ایران در داخل و خارج کشور باشد.

اشتغال زایی، صادرات محصولات غیر نفتی، افزایش سرانه تولید ملی و… تنها بخشی از ظرفیت صنایع دستی در اقتصاد کشور است که نیاز به حمایت بیشتر دولت دارد.

منبع : نکته آنلاین

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.