17 مهر, 1395

نقش مهم دانشگاه‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی

رئیس دانشگاه تهران گفت: امنیت از مقوله‌های اصلی است که در هر جامعه‌ای جزو اولویت‌هاست و بدون تحقق امنیت هیچگونه فعالیت و توسعه‌ای به وجود نخواهد آمد.

هشتادونهمین نشست فرهنگی بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران بزرگ با حضور سهراب صلاحی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور و صدها تن از استادان دانشگاه‌های تهران بزرگ در کتابخانه مرکزی تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران در این همایش با اشاره به نقش امنیت در پیشرفت و توسعه کشور، گفت: امنیت از مقوله‌های اصلی است که در هر جامعه‌ای جزو اولویت‌هاست و بدون تحقق امنیت هیچگونه فعالیت و توسعه‌ای به وجود نخواهد آمد.

وی افزود: تحقق  امنیت مولفه‌های زیادی دارد، قطعا یکی از مولفه‌های اصلی این موضوع وجود یک اقتصاد فعال، پویا و پایدار است و حتی نیروهای دفاعی و نظامی هم در صورت ضعف اقتصادی ولو اینکه دارای سازمان‌، ساختار و توانمندی‌های ارزشمندی باشند، نمی‌توانند اهداف و امکانات خودشان را محقق کنند.

نیلی احمدآبادی تصریح کرد: یکی از دلایل توجه مقام معظم رهبری به بحث اقتصاد مقاومتی برای تحکیم اقتصاد همین مسئله بوده است. مسلما تحقق اقتصاد مقاومتی می‌تواند هم توسعه کشور را تضمین کند و هم امنیت پایدار را بوجود ‌آورد.

وی در ادامه گفت: ما سعی کردیم در برنامه سوم توسعه دانشگاه تهران که با رویکرد ارتقای جایگاه بین المللی و توسعه دانشگاه، به سمت کارآفرینی و مسئولیت‌های حرفه‌ای و اجتماعی رفته و رویکرد اقتصاد مقاومتی را تبیین کنیم.

نیلی‌احمدآبادی ادامه داد: در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسعه کارآفرینی، توسعه اقتصاد دانش بنیان، افزایش سهم سرمایه انسانی در تولید و موارد متعدد دیگری است اما روح اصلی اقتصاد مقاومتی دانش بنیان و اقتصاد درون گرا برون‌زا بودن آن است.

وی ادامه داد: محور اصلی فعالیت‌های دانش بنیان دانشگاه‌ها هستند اگر بگوئیم یکی از محورهای اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی حضور و فعالیت دانشگاه‌ها در این زمینه است،‌ سخنی گزاف نگفته‌ایم.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: اگر از ظرفیت دانشگاه‌ها در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده نشود تحقق این سیاست‌ها محلی از سوال است.

وی به مطالعات خود در خصوص نقش دانشگاه‌ها در توسعه جوامع اشاره کرد و گفت: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که در کشورهای توسعه یافته حضور دانشگاه در فعالیت‌های توسعه‌ای کشورها بالای ۵۰ درصد است و در کشورهای توسعه نیافته این عدد ۶ درصد است.

نیلی احمد آبادی خاطرنشان کرد: هزینه آموزش عالی بسیار گران است اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها در دنیا به سمت اخذ هزینه رفته‌اند ناشی از هزینه گران تحقیق و آموزش است. شرط اینکه بخواهیم حضور دانشگاه در فعالیت‌های تحقیق و توسعه امکان پذیر شود این است که از منابع عمومی جامعه هم استفاده شود، جامعه هم اگر بخواهد سیاست‌هایش منطقی و اصولی باشد باید از ظرفیت علمی دانشگاه استفاده کند.

رئیس دانشگاه تهران ادامه داد: اگر می‌خواهیم دانشگاه‌های ما جزو دانشگاه‌های طراز اول جهانی شوند، باید دانشگاه و جامعه از ظرفیت‌های هم استفاده کنند از طرفی هم اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاومتی اجرا شود باید از ظرفیت دانشگاه استفاده کنیم.

نیلی احمد آبادی تاکید کرد: ما تا وضعیت ایده آل بسیار فاصله داریم و اگر همین روند را ادامه دهیم رسیدن به اهدافی که ذکر شد بسیار مشکل است، ما نیازمند یک بازنگری جدی در نگاهمان چه در بحث بیرون دانشگاه و چه در بحث درون دانشگاه هستیم.

وی گفت: ظرفیت بسیار خوبی در کشور وجود دارد ما به عنوان دانشگاهیان باید کمک و مشارکت کنیم الگوها و برنامه‌های لازم را پیاده کنیم و قطعا پاسخ خواهیم گرفت.

در ادامه حجت‌الاسلام میراحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه امیرکبیر با توجه به ایام محرم به تبیین و تشریح ابعاد معنایی محرم و اهمیت چگونگی اطاعت از امام حسین (ع) پرداخت.

همچنین ارزیابی و تحلیل آسیب‌های فضاهای سایبری از دیگر بخش‌های این نشست فرهنگی بوده است.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.