14 مهر, 1395

کشاورزی جزو اصیل ترین و حقیقی ترین زیر شاخه های تولید ملی

کارشناس کشاورزی در جلسه اقتصاد مقاومتی گفت: ذخیره سازی محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در صدر مبحث اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی قرار دارد، اما توجه کافی به آن نمی شود.

مهمترین حوزه از مبحث اقتصاد مقاومتی بحث تولید ملی و تقویت آن است و بر اساس سیاست های آن باید در روند اجرایی مورد توجه قرار گرفته و تقویت شود، این موضوع آنقدر اهمیت دارد که در کلام مقامات سیاسی و اجرایی کشور فصل مشترک تقویت تولید است.

وی افزود: کشاورزی جزو اصیل ترین و حقیقی ترین زیر شاخه های تولید ملی است که با توجه به اقلیم ایران و توجه مردم و مسئولین از دیرباز نیاز کشور را تامین می کرده است، و در این میان استان زنجان و بویژه شهرستان خدابنده نیز جزو برترین ها در زمینه تولیدات کشاورزی است.

کارشناس کشاورزی ادامه داد: اما در موضوع کشاورزی یکی از مهمترین زیر شاخه های تخصصی، نگه داری و ذخیره سازی محصولات است که معمولاً اواخر فصل گرما و با شروع پاییز این مسئله به اوج تکاپو و جنبش خود می رسد.

وی افزود: انبارها، سیلوها و سردخانه ها با فرارسیدن این فصل به سمت ذخیره سازی محصولات می روند تا در فصل زمستان و بهار و به خصوص در مورد میوه ها برای شب عید بتوانند نیاز کشور و بازار را تامین کنند.

کامیار ادامه داد: از طرفی باید به این نکته نیز پرداخته شود که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تحریم های موجود توجه به حوزه کشاورزی می تواند برای حل مشکلات راه گشا باشد به خصوص مبحث صنایع تبدیلی و ذخیره سازی مناسب محصولات تا از این طریق ارزش افزوده بالا رود و سود بیشتری به سبد تولید کنندگان و مصرف کنند گان برسد.

وی افزود: ذخیره سازی محصولات کشاورزی نیز در صدر مبحث اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی قرار دارد چرا که اگر این مسئله به درستی صورت گیرد، هم نیاز کشور در فصل های سرما و شب عید تامین خواهد شد و بازار محتاج واردات نخواهد بود، هم با تولید ثروت مشکلات این قشر از زحمت کشان کشور حل خواهد شد.

کامیار ادامه داد: سردخانه داری و انبارداری از سالهای دور در کشور وجود داشته و مراکز بسیار باسابقه ای در این حوزه وجود دارند اما امروز اولاً به دلیل گسترش جمعیت و محصولات و ثانیاً بحران و رکود اقتصادی با مشکلاتی مواجه است و نمی تواند نیاز کشور را آن طور که باید تامین کند.

کارشناس کشاورزی افزود: این ها مسائلی است که ضرورت توجه به صنایع تبدیلی و ذخیره سازی صنعتی محصولات کشاورزی را برای امروز کشور دو چندان می کند.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.