11 مهر, 1395

گردشگری فراتر از بعد اقتصادی، پدیده فرهنگی است

همایش بین‌المللی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سلطانی فر برگزار شد.

همایش بین‌المللی سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با رویکرد اقتصاد مقاومتی با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و سلطانی فر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سالن اجلاس سران برگزار شد.
 
مراسم با قرائت قرآن کریم و پخش سرود ملی آغاز شد.

در ابتدا سلامی دبیر اجرایی همایش گفت: پس از استقرار دولت تدبیر و امید شرایط برای پیشرفت گردشگری میسر شده است. در این همایش ۶۰ نفر مهمان از کشورهای مختلف جهان داریم که بیشتر آنها از شرکت های معتبر آمده اند. از کشورهای فرانسه، آلمان، هلند، پرتغال، اسپانیا، چین، کره جنوبی، سنگاپور، تایلند، آذربایجان، ترکیه، امارات، پاکستان و آفریقا جنوبی مهمان داریم.

وی افزود: توسعه کشور امروز در اولویت قرار دارد. ساختار تولیدی جهان در حال تحول است و گردشگری شاخص توسعه و پیشرفت نظام اجتماعی در کشورهای جهان قرار گرفته است. در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها گردشگردی در جایگاه بالایی برخوردار است.  ایران از گذشته در چهار راه جهان قرار دارد و با عنوان هزار کاروانسرا در امور گردشگری ادعا دارد. پس از تلاشهای دولت در بحث برجام، شرکت‌های معتبر برای سرمایه‌گذاری در ایران در بحث گردشگری اعلام آمادگی کردند.
 
وی ادامه داد: این همایش با کشورهایی که در طول سه سال گذشته جلسه داشتیم، برگزار شده است. ایران مانند یک موزه بزرگ است و در هر شهر آمادگی پذیرش هزاران گردشگر را دارد. به کمک مسئولان گردشگری طرح صد هتل صد کسب و کار ایجاد کرده‌ایم و۱۷۵ پروژه با کارشناسی و رویکرد آخرین دستاوردهای اقامتی در حال انجام است.
 
سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی در ادامه مراسم اظهار داشت: امروزه گردشگری به یکی از گسترده‌ترین و بزرگترین سرمایه جهان تبدیل شده و در این مسیر ماهیت و ابعاد جدیدی به خود گرفته است. یکی از ابعاد گردشگری کارکرد اقتصادی آن است که نتایجی همچون درآمدزایی، توزیع عادلانه ثروت، سود آوری، اشتغال آفرینی، توانمند سازی جوامع محلی، رفاه و شکوفایی به همراه دارد.
 
وی ادامه داد: در آمد ۱۵۰۰ میلیارد دلاری حاصل از جابه‌جایی بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵، اختصاص یک شغل از هر ۱۱ شغل جهان به این صنعت، همچنین گردشگری ۷ درصد صادرات جهانی و ۳۰ درصد صادرات خدمات را به خود اختصاص داده‌اند.
 
معاون رئیس جمهور عنوان کرد: گردشگری فراتر از بعد اقتصادی خود تبدیل به یک پدیده فرهنگی اجتماعی شده است و از این حیث بهره‌گیری مناسب از این کارکردها جهان کنونی را که از تبعیض، افراط گری، خشونت رنج می‌برد به اعتدال و میانه‌روی قومی فرهنگی و مذهبی سوق می‌دهد.  ماهیت گردشگری در گسترش مناسبات فرهنگی میان اقوام و جوامع و ملل مختلف و ارتقای فرهنگ گفتگو و مدارا، کاهش خشونت ، کاهش ریسک و مخاطرات در پیشبرد همه جانبه نقش آفرینی می‌کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.