8 مهر, 1395

اجرای سه برنامه راهبردی اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی استان

براساس ابلاغ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از وزارتخانه متبوع در مجموع از ۱۲ برنامه ی ملی مصوب در سال۹۵ ، این سازمان مکلف به انجام سه برنامه ارتقای بهره وری، ارتقای توان تولید ملی و هدفمندی یارانه ها در قالب ۳۲ طرح که عمدتاً در محصولات راهبردی است، می باشد.

سید مجید موسوی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار کشاورزنیوز افزود: براساس ابلاغ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از وزارتخانه متبوع در مجموع از ۱۲ برنامه ی ملی مصوب در سال۹۵ ، این سازمان مکلف به انجام سه برنامه ارتقای بهره وری، ارتقای توان تولید ملی و هدفمندی یارانه ها در قالب ۳۲ طرح که عمدتاً در محصولات راهبردی است، می باشد.
وی به فعالیت های انجام شده در بخش تولیدات گیاهی اشاره کرد و اظهار داشت: در سال زراعی ۹۵-۹۴ حدود ۵۲ هزار و ۳۴۰ تن گندم در البرزتولید شد که خرید تضمینی محصول گندم به همراه جو به میزان ۳۷ هزار و ۲۷۴ تن بوده است.میزان تولید هر محصول گندم و جو در سال زراعی ۹۵- ۹۴ در البرز ۱۰ درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به تشکیل دو جلسه اتاق فکر بخش کشاورزی دراجرای اقتصاد مقاومتی و خودکفایی تولید انواع بذور و نهال در سطح ملی، گفت: تصویب راه اندازی اولین بازار تخصصی بورس بذر و نهال در استان و تشکیل جلسات کاربردی به منظور توسعه کشت گلزا در سال جاری و تامین کلیه ضروریات توسعه کشت کلزا از جمله بیمه رایگان از دیگر فعالیت ها در بخش تولیدات گیاهی بوده است.
وی افزود: تامین بذر، ماشین های کارنده و هدهای برداشت و تشکیل شورای ترویج، آموزش و تحقیقات کشاورزی، اجرای طرح بلوک بندی ناظرین کشاورزی در سطح استان جهت نظارت و هدایت کامل طرح های اقتصاد مقاومتی، معرفی دو رقم جدید گندم و ۱۴ رقم جدید کلزا ، کشت نشائی گلزا برای اولین بار در کشور ، توزیع پنج دستگاه بذرکار با ۵۰ درصد تخفیف و تنظیم طرح جامع مدیریت خطر پذیری ، حفظ نباتات و سرمازدگی از دیگر این فعالیت ها است.
موسوی همچنین به فعالیت های انجام شده در بخش تولیدات دامی اشاره کرد و بیان داشت: تولید در بخش دام هفت درصد بیش از تعهد در اقتصاد مقاومتی بوده و همچنین شاهد صادرات تلیسه(گوساله ماده) با شناسنامه از استان به تعداد ۸۰ راس و پیشگامی در بیمه تکمیلی طیور و تهیه و تدوین نشریه پیشگیری از آﻧﻔﻠﻮاﻧﺰای ﻓﻮق ﺣﺎد ﭘﺮﻧﺪﮔﺎن از دیگر این فعالیت ها است.
وی، خرید حمایتی شیر از دامداران برای تبدیل به شیر خشک جهت صادرات و مصرف داخلی در راستای اقتصاد مقاومتی و تثبیت قیمت شیر با عقد قردارداد خرید از طریق یکی از کارخانجات شیر استان، تامین رایگان مواد ژنی به منظور تلقیح مصنوعی دومنظوره (شیری و گوشتی) ۵۰۰ راس گاو (سیمینتال و مونبلیارد)، گوسفند(رومانف) و بز(سانن و آلپاین) و پوشش جهت آنالیز نمونه شیر ثبت رکورد گاوداریهای استان البرز ، قزوین و تهران را از دیگر فعالیت های انجام شده در بخش دام برشمرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز از دیگر اقدامات انجام شده توسط سازمان جهاد کشاورزی استان البرزدر راستای اقتصاد مقاومتی را اجرای قرارداد حدنگار (کاداستر) با ارزش بیش از ۳۳ میلیارد ریال که ۲۲ میلیارد ریال آن از اعتبارت ملی و ۱۱ میلیارد ریال از اعتبارات استانی با پیشرفت فیزیکی ۲۵ درصدی تامین شده، عنوان کرد.
وی اضافه کرد: فراهم نمودن مقدمات برگزاری نمایشگاه تکنولوژی زیر ساخت های بخش کشاورزی با تاکید بر سیستم های آبیاری نوین، گلخانه ها ، کشت بافت و ماشین آلات کشاورزی در مهر ماه، پرداخت ۶۵ فقره تسهیلات اقتصاد مقاومتی به مبلغ ۲۰۳ میلیارد ریال به منظور فعال نمودن واحدهای نیمه فعال و تکمیل واحدهای نیمه تمام از دیگر اقدامات انجام شده در سال جاری است.
موسوی گفت: هماهنگی با سازمان بسیج سازندگی استان جهت پرداخت ۱۳۰ میلیارد ریال تسهیلات به مشاغل کوچک و خانگی، پیگیری افزایش اعتبارات آبیاری قطره ای از ۲۰ میلیارد به ۱۵۰میلیارد ریال از طریق اوراق خزانه اسلامی در وزارتخانه و افزایش ۲۰۰ درصدی توسعه آبیاری تیپ در محصولات استراتژیکی از دیگر اقدامات استان در راستای اقتصاد مقاومتی می باشد.

منبع : کشاورز نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.