8 مهر, 1395

ایجاد مجتمع‌های فناور موجب دانش بنیان کردن اقتصاد می‌شود

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ایجاد مفهوم جدید به‌عنوان مجتمع فناور در معماری شهری گفت: ایجاد مجتمع‌های فناور در شهرها موجب دانش بنیان کردن اقتصاد در سال اقتصاد مقاومتی می‌شود.

بهزاد سلطانی ظهر امروز در مراسم اختتامیه کارگاه بین المللی شبکه پارک‌های علم و فناوری کشورهای اسلامی در رشت با اشاره به اینکه در سند چشم اندازه توسعه در بحش اقتصاد دانش بنیان هدف‌گذاری‌های مطلوبی انجام شده است اظهار داشت: تلاش است تا انتهای سند چشم انداز توسعه سهم اقتصاد دانش بنیان در کشور به ۱۰ درصد GDB برسد.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر نیم درصد از GDB کشور از طریق شرکت‌های دانش بنیان تامین می‌شود افزود: بر اساس این چشم انداز، ساختارهای مختلفی در قالب مراکز رشد، پارک‌های علم و فن آوری، شهرک‌های علمی و تحقیقاتی در کشور ایجاد شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در سال جدید بحث شتاب دهنده‌ها به ساختارهای مذکور اضافه شده است تصریح کرد: شتاب دهنده‌ها به‌منظور تقویت پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ایجاد شده است که توجه با آن باید در پارک‌های سراسر کشور مد نظر قرار گیرد.

سلطانی با تاکید بر اینکه تاکنون بیش از هزار و ۳۰۰ طرح شرکت‌های دانش بنیان از سراسر کشور در صندوق نوآوری و شکوفایی تصویب شده است بیان کرد: طرح‌های شرکت‌های مذکور توانسته‌اند از صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بالغ بر ۱۸۷ میلیارد تومان برای هزار و ۳۰۰ طرح مذکور تخصیص داده شده است خاطرنشان کرد: مبلغ مذکور شامل طرح‌های مصوب و برج‌های تکنولوژی مستقر در شهرها و  تسهیلات صندوق‌های پژوهش و فناوری سراسر کشور در نظر گرفته شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: تاکنون طرح‌های بیوتکنولوژی، حوزه‌های تکنولوژی نفت و گاز، نیروگاه‌های الکترونیک و مخابرات بیشترین سهم را از صندوق نوآوری و شکوفایی داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی از ۵ مسیر با پارک‌های علم و فناوری همکاری دارند تصریح کرد: اعطای تسهیلات و مشارکت مستقیم به شرکت‌های دانش بنیان موجود در پارک‌های علم و فناوری نخستین مسیر همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تخصیص اعتبار به صندوق‌های پژوهش فناوری استان‌ها را از دیگر اقدامات این صندوق نام برد و افزود: صندوق‌های پژوهش و فناوری مستقر در استان‌ها می‌توانند به شرکت‌های غیر دانش بنیان داخل پارک‌های علم و فناوری تسهیلات ارائه دهند.

سلطانی با اشاره به اینکه  2 هزار و ۶۵۰ شرکت دانش بنیان در کشور ثبت شده است تصریح کرد: ۳ هزار میلیارد تومان از صندوق ملی به صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای حمایت از شرکت‌های مذکور تخصیص داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه از پارک‌های علم و فناوری به‌عنوان کارگزار نظارت صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده می‌شود افزود: تجمیع شرکت‌های فارغ التحصیل مراکز رشد پراکنده در سطح شهر در قالب برج فناوری از دیگر اقدامات همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک‌های علم وفناوری سراسر کشور است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ایجاد مفهوم جدید به‌عنوان مجتمع فن آور در معماری شهری خاطرنشان کرد: ایجاد مجتمع‌های فناور در شهرها موجب دانش بنیان کردن اقتصاد در سال اقتصاد مقاومتی می‌شود.

سلطانی با تاکید بر اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می‌کنند تصریح کرد: از میزان مذکور ۵۰۰ شرکت در سطح پارک‌های علم و فناوری مستقر و مابقی در سطح شهر پراکنده هستند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به راه اندازی بخش توانمندسازی شرکتهای دانش بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: خدمات مطلوبی را در این بخش به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌دهیم.

سلطانی خاطرنشان کرد: توانمندسازی آموزشی، آسیب شناسی و کمک‌های بلاعوض به‌منظور حضور در جشنواره‌های بهره وری و مدیریت تکنولوژی از دیگر اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.