8 مهر, 1395

هم افزایی علم و ثروت سبب افزایش اقتصاد دانش بنیان

دبیر ستاد شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی فناوری گفت: هم افزایی علم و ثروت سبب افزایش اقتصاد دانش بنیان در کشور شده است.

سید محمود صاحبکار دبیر ستاد شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی فناوری در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به فرایند تصویب و کسب مجوز شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: فرآیند تدوین و تصویب قانون حمایت از شرکتها دانش بنیان از سال ۸۶ به صورت لایحه در دولت تقدیم شد و در عرض ۹ سال به تصویب رسید که این فرآیند از سال ۹۲ اجرا می شود.

وی بیان کرد: موسسه دانش بنیان شرکتی است که طرح‌های نو از آن حمایت می کند تا انگیزه ای برای جوانان نخبه برای تاسیس شرکت ایجاد شود.

صاحبکار ادامه داد: هم افزایی علم وثروت، توسعه اقتصاد دانش بنیان و تحقق اهداف علمی حوزه‌های فناور و با ارزش افزوده از جمله اهداف حمایت از شرکتهای دانش بنیان است.

وی تصریح کرد: تشکیل کارگروه‌های ارزیابی شرکت‌های دانش‌‍ بنیان با همکاری وزارت علوم، بهداشت و صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت اجرای سیاست‌های کلی انجام می‌شود و ارزیابی این شرکت‌ها در دو مرحله صورت گرفته است.

دبیر ستاد شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی ابراز داشت: معافیت‌های گمرکی و مالیاتی برای این شرکت‌ها انجام می‌شود و هم اکنون ۱۳ هزار و ۵۱۳ نفر برای ثبت شرکت دانش‌بنیان تقاضا داده اند که از این تعداد، تقاضای ۶ هزار و ۴۹۸ شرکت تایید نشده و درخواست ۲هزار و ۹۱۳ شرکت نیز در دست بررسی است که به طور کلی در سال ۹۴، ۲ هزار و ۳۳۵ شرکت مجوز فعالیت‌های دانش بنیان گرفته است.

وی عنوان کرد: شرکت‌های تولیدکننده و خدمات دانش‌بنیان نوپا از معافیت‌های مختلف برخوردار هستند اما شرکت‌های صنعتی دارای فعالیت‌های دانش بنیان باید هزینه های مختلف را بپردازند.

صاحبکار با بیان اینکه اکثر شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه فناوری اطلاعات و پتروشیمی هستند، افزود: هدف اصلی این شرکت‌ها، افزایش اقتصاد دانش‌بنیان و ارزش افزوده است که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در حوالی شهرهای بزرگ مجوز استقرار و بهر‌ه‌برداری را دریافت کنند و در تفاهم نامه با سازمان نظام وظیفه، افراد نخبه در شرکت‌ها به جای سربازی می‌توانند به کار تحقیق و پژوهش بپردازند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.