8 مهر, 1395

کسب ثروت از دانش مهمترین وظیفه دانشگاه‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه باید بازارها و و ظرفیت‌های علمی و تجاری کشورهای همسایه را تسخیر کنیم، گفت: کسب ثروت از دانش مهمترین وظیفه دانشگاه‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

سید حبیب‌الله موسوی‌بهار ظهر امروز در نخستین همایش کشوری توانبخشی ابن‌سینا در همدان اظهار داشت: خدمات توانبخشی به فرد توانخواه این فرصت را می‌دهد تا توانایی خود را که به دلیل بیماری و یا حوادق از دست داده است را بازتوانی کند.

وی با اشاره به اینکه توانبخشی سبب ایجاد استقلال در فرد آسیب‌دیده می‌شود، افزود: علوم توانبخشی بهترین حلقه ارتباطی در حوزه پزشکی هستند با بهره‌گیری از این علوم تلاش متخصصان بالینی نتیجه‌بخش می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با تأکید بر ضرورت ارائه طرح تحقیقاتی در حوزه توانبخشی بیان کرد: در سال‌های اخیر با توجه به افزایش آمار مصدومان سوانح رانندگی در سطح کشور و استان تعداد افرادی که دچار آسیب شدند و نیاز به خدمات توانبخشی، بهداشتی و درمانی دارند نیز افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: در استان همدان علاوه بر سوانح رانندگی، سقوط افراد از درخت در فصل برداشت گردو به دلیل وارد شدن آسیب به اعصاب مرکزی بدن نیاز به خدمات توانبخشی بیشتر می‌شود.

موسوی‌بهار با اشاره به دانشکده توانبخشی در سال ۸۷ با سه رشته در همدان راه‌اندازی شد، گفت: سیاست دانشگاه علوم پزشکی تقویت و توسعه رشته‌ها در مقطع تحصیلات تکمیلی در این دانشکده است تا از ظرفیت دانشجویان آنها بهره‌ گرفته شود.

وی با بیان اینکه رشته‌های تخصصی و فوق‌تخصص در تمام علوم در دانشگاه علوم پزشکی همدان در حال راه‌اندازی و گسترش است، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های علمی و تخصصی موجود این دانشگاه آمادگی عرضه علم در حوزه‌های آموزش، پژوهش، درمان و بهداشت را دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان تبدیل دانش به ثروت را مهمترین وظیفه دانشگاه‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: برای تحقق این وظیفه باید بتوانیم بازار علمی و تجاری کشورهای همسایه و هم‌دین خود را تسخیر کنیم و نیازسنجی لازم را انجام دهیم.

وی با اشاره به ضرورت جذب دانشجوی خارجی توسط دانشگاه‌ها اظهار داشت: جذب دانشجویان خارجی یکی از راهبردی‌های اصلی اقتصاد مقاومتی است در این راستا باید نیمی از ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی اختصاص یابد.

دبیر علمی نخستین همایش کشوری توانبخشی ابن‌سینا نیز اظهار داشت: این همایش با هدف ایجاد تعامل بین علوم توانبخشی با دانشکده توانبخشی دارد و در این راستا ۲۰ نفر از اساتید برجسته کشور در محورهای اصول توانبخشی از جمله سالمندی، کم‎شنوایی، تکنولوژی‌های نوین، مداخلات ارتباطی و توانبخشی عصبی شرکت کردند.

محمدصادق سیف‌پناهی با اشاره به ارسال ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش توانبخشی ابن‌سینا افزود: با برسی‌ها و اعمال نظر داوران ۱۰۰ مقاله به صورت پوستر و ۲۴ مقاله برای سخنرانی در این همایش دو روزه پذیرفته شدند.

وی با اشاره به ظرفیت دانشکده توانبخشی همدان نیز گفت: در این دانشکده سه رشته شاخص گفتاردرمانی، شنوایی‌شناسی و کاردرمانی فعال است و ۳۱۷ دانشجو نیز مشغول به تحصیل هستند.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.