8 مهر, 1395

اقتصاد مقاومتی با واردات تناقض ندارد/واردات قانونی متمایز از قاچاق است

با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی، آشامیدنی و صنایع وابسته کیش با حضور ۵۰ شرکت خارجی و داخلی شب گذشته چهارشنبه ۷ مهرماه در مرکز نمایشگاه‌های کیش آغاز به کارکرد

منطقه خلیج‌فارس در کیش، در ابتدای این جلسه رئیس مجمع عالی واردات ایران ضمن ابراز خرسندی از آغاز نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی، گفت: اینکه امروز مسئولان سازمان کیش به مسئله واردات ارج گذاشته‌اند و اجازه دادند که واردکنندگان شناسنامه‌دار و معتبر خود را نشان دهند جای تشکر دارد.

*واردات قانونی متمایز از قاچاق است

علیرضا مناقبی افزود: این نمایشگاه سنگ بنای نخست است لذا ما تلاش داریم که این اتفاق در سال‌های بعد پربارتر رخ دهد.

رئیس هیئت‌مدیره انجمن واردکنندگان مشکلات موجود در عرصه واردات را برشمرد و دراین‌باره گفت: متأسفانه امروز نگاه مناسبی نسبت به مسئله واردات در کشور وجود ندارد به همین خاطر در اغلب موارد افراد و مسئولان با این مقوله برخورد مناسبی ندارند.

مناقبی مسئله تولید ملی را بسیار مهم خواند و تأکید کرد: در نگاه ما تولید ملی جایگاه والایی دارد اما قطعاً یک واردکننده قانونی نیز به‌اندازه یک تولیدکننده نسبت به کشور و انقلاب وفادار است. با تمام این مسائل و مشکلات ما امروز خود را آماده معرفی به جامعه کرده‌ایم. درواقع هدف ما این است که جایگاه واردات قانونی را از قاچاق متمایز کنیم و افرادی را که به نام واردکننده کار قاچاق انجام می‌دهند، متمایز کنیم.

وی واردکنندگان را حامیان تولید خواند و اظهار کرد: بدیهی است که یک واردکننده قانونی می‌تواند مواد اولیه موردنیاز تولیدکننده داخلی را مهیا کند و در وهله دوم یک رقابت مناسب و سالم در یک بازی برابر برای افزایش کیفیت کالای داخلی ایجاد کند زیرا امروز قیمت محصولات واردکننده قانونی با پرداخت مالیات و ارزش‌افزوده به‌اندازه‌ای نیست که امکان رقابت را از تولیدکننده داخلی منع کند لذا امکان این رقابت کاملاً وجود دارد.

رئیس مجمع عالی واردات ایران توجه مسئولان به واردکنندگان قانونی را یک نیاز خواند و گفت: متأسفانه در کشور ما صرفاً افراد قانونمند هستند که داخل بروکراسی اداری درگیر می‌شوند درصورتی‌که امروز قاچاق کالا باوجود کاهشی که نشان داده هنوز روی ۱۵ میلیارد دلار قرار دارد که رقم اندکی نیست. این در حالی است که ما تلاش داریم که واردات را از مسیر قانونی و مثبت برای جامعه دنبال کنیم تا قابل نظارت برای دولت باشد چراکه کشور قطعاً برای تأمین برخی از نیازهای خود به واردات نیازمند است.

*اقتصاد مقاومتی با واردات تناقض ندارد

مناقبی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نمایشگاه گفت: امروز اقدام مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش جای تشکر دارد که به ما کمک کردند تا بتوانیم نخستین گام را برای نشان دادن واردکنندگان حقیقی به جامعه برداریم. امیدواریم که از این طریق بتوانیم به منافع ملی کشور کمک کنیم و به امید آن روزی که از قانون واردات و واردکنندگان نیز حمایت شود.

در ادامه این جلسه مدیرکل جدید نظارت و ارزیابی فراورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با تأکید بر اهمیت غذا طی دوران زندگی هر فرد گفت: غذا در زندگی روزمره نقش بسیار مهمی دارد. هر فرد در طول عمر ۷۰ سال با متوسط وزن ن۷۰ کیلو بالغ‌بر ۳۰ تا ۷۰ تن غذا مصرف می‌کند.

بهروز جنت تأثیر غذا بر سلامت را انکارناپذیر خواند و بیان کرد: درگذشته غذا به‌عنوان یک دارو به‌کاربرده می‌شد.

مدیرکل جدید نظارت و ارزیابی فراورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو افزود: در قسمت نظارتی بازرگانان و تولیدکنندگان شناسنامه‌دار بسیار مهم هستند زیرا پشت هر محصولی که عرضه می‌شود یک پاسخگو قرار دارد و کسی هست که مسئولیت آن محصول را برعهده‌گرفته است که این بسیار مهم است.

جنت ادامه داد: در کشورهای پیشرفته این دولت نیست که پاسخگوی اول است بلکه دولت به‌عنوان ناظر و مدعی‌العموم عمل می‌کند یعنی از طرف جامعه مسئله را پیگیری می‌کند لذا شرکت‌های تولید یا واردات مسئولیت دارند.

وی شناسنامه‌دار بودن تولید و واردات را ضروری خواند و تصریح کرد: بسیاری از شرکت‌ها در تمام دنیا پدیده‌ای به نام فراخوان محصول رادارند که ما در ایران آن را بد می‌دانیم این در حالی است که این فراخوان محصول و پذیرفتن شکل مرجوعی آن بیانگر پاسخگو بودن  مسئولان امر و به‌نوعی ایجادکننده نوعی اعتماد در خریدار است.

مدیرکل جدید نظارت و ارزیابی فراورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، واردات را نیز بخشی از اقتصاد مقاومتی خواند و گفت: واردات هیچ تناقضی با اقتصاد مقاومتی و نظر مقام معظم رهبری ندارد زیرا اقتصاد مقاومتی به معنای این است که هر چیز ضروری برای کشور در داخل تولید شود اما اگر چیزی به لحاظ اقتصادی و مصالح تولید به‌صرفه‌ای ندارد را می‌توان از راه بازرگانی تهیه کرد.

جنت، تصمیم‌گیری در حوزه واردات را مسئله مهمی خواند و بیان کرد: گاهی اوقات با برخی از سیاست‌های غلط مشکلات زیادی در عرصه بازرگانی ایجادشده است این در حالی است در واردات توازن ظریفی بین جنبه بازرگانی و تولید وجود دارد که نباید آن را با تصمیم‌گیری‌های سریع بر هم بزنیم. درواقع واردات و تولید باید به همراه یکدیگر حرکت کنند تا وابسته نباشیم زیرا در برخی از موارد عملاً تولید اصلاً به‌صرف یک کشور نیست.

وی افزود: سازمان غذا و دارو تلاش کرده تا به این اقتصاد قانونمند کمک کند. درواقع فعالان عرصه بازرگانی و تولید و صنایع هرگز از یکدیگر جدا نبوده‌اند لذا تقابل این دو گروه نیز به نفع کشور نخواهد بود.

مدیرکل جدید نظارت و ارزیابی فراورده‌های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو بر از بین رفتن قاچاق تأکید کرد و گفت: ما نیز معتقدیم که جنس قاچاق باید به آتش کشیده شود لذا امیدواریم که با کمک یکدیگر بتوانیم این نوع بازرگانی سیاه و قاچاق را از بین ببریم چراکه درنهایت جامعه و حتی خانواده‌های خود ما از این روند آسیب خواهند دید.

جنت درباره عملکرد سازمان غذا و دارو گفت: متوسط عملکرد سازمان غذا و دار از زمانی که جنس اظهار می‌شود تا زمانی که پاسخ صادر می‌شود کمتر از ۳۰۰ ساعت است که از این میزان ۴ ساعت آن مربوط به سازمان غذا و دارو است. این در حالی است که بیشتر زمان‌ها به صفر و کمتر از یک ساعت نیز نزدیک شده است.

در ادامه این جلسه مدیر مجله موفقیت به بیان راهکارهای مثبت برای رشد گردشگری جزیره کیش و افزایش انرژی مثبت در این بخش پرداخت و گفت: افزایش سهم آموزش و انرژی مثبت به کیشوندان می‌تواند در رشد اقتصادی جزیره مؤثر باشد لذا باید ابتدا مسئولان از خود بپرسند که تا چه حد به کیشوندان اهمیت داده‌اند؟

احمد حلت شرایط رانندگی و ترافیکی کیش را در حد عالی خواند و گفت: شرایط رانندگی و قوانین و مقررات در کیش بی‌نظیر است. من معتقدم که با آموزش دوره‌های مثبت به فروشندگان و صدالبته مردم می‌توانیم گام مثبتی در راستای گردشگری جزیره داشته باشیم.

در ادامه نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی کیش با حضور علی‌اصغر مونسان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و مدیران ارشد این بخش افتتاح شد.  طی این افتتاحیه مونسان به بازدید از غرفه‌های فعال و بررسی جنبه‌های مشترک همکاری با کیش پرداخت.

به گزارش ایسنا،  شایان‌ذکر است که نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی کیش با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و انجمن واردکنندگان مواد غذایی و آشامیدنی،  از ۷ الی ۱۰ مهرماه در کیش برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۷ الی ۲۲ به محل نمایشگاه‌های بین‌المللی کیش مراجعه کنند.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.