7 مهر, 1395

اقدام و عمل نخبه استان در مسیر اقتصاد مقاومتی

برای مطرح ساختن سیاست ملی اقتصاد مقاومتی سراغ تولید کننده برتر، کارآفرین و نخبه کوثری، آقای فراهم جعفرزاده در حوزه صنایع تبدیلی و عرصه های چندگانه رفته ایم تا از راز موفقیت خود در احیای این سیاست ملی برایمان بگوید.

در چند سال اخیر که ایران اسلامی در تهدید و تحریم به سر می برد،  «اقتصاد مقاومتی» بارها و بارها از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.

به طوری که این سیاست ملی به ادبیات اقتصادی کشور اضافه شده و به فراخور وضعیت اقتصادی کشورمان این واژه مورد بحث قرار گرفته است.

اقتصاد مقامتی جزء دغدغه های رهبر انقلاب و مردم محسوب می شود تا داشته ها و ظرفیت های خود را به نحو احسن استفاده و به بهره وری لازم برسانیم اما اقدامات دولت که متولی اصلی این سیاست ملی در کشور است چندان چنگی به دل نمی زد.

معظم له همواره اظهار داشته‌اند ملت ایران بایستی در هر شرایطی با تکیه‌ بر توانایی‌های خود، اقتصاد کشور را حتی در شرایط تحریم اداره کنند، بطوری که ایشان سال ۹۵ را به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کردند.

حال با این شرایط و برای مطرح ساختن این سیاست ملی سراغ تولید کننده برتر و کارافرین نخبه شهرستان کوثر فراهم جعفرپور در حوزه صنایع تبدیلی و عرصه های چندگانه رفته ایم تا از راز موفقیت خود در احیای سیاست اقتصاد مقاومتی برایمان بگوید.

در گفتگوی تفصیلی زیر به موفقیت این نخبه کوثری در امر اقتصاد مقاومتی پی خواهیم برد.

– لطفاً خودتون رو بیشتر برای مخاطبان معرفی کنید

جعفرزاده: بنده فراهم جعفر زاده اهل روستای قره قشلاق کوثر دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس کشاورزی و باغداری هستم که در جهاد کشاورزی کوثر مشغول به کارم.

– با وجود اینکه کارمند جهاد کشاورزی هستید چه شد که به کار در حوزه اقتصاد مقاومتی روی آورده اید؟

جعفرزاده: کشاورزی از جمله مشاغل خانوادگی ما است و بنده هم با توجه به امکانات اولیه ای که داشتم با همکاری پدر و برادرانم به کشاورزی در منطقه خود پرداخته ایم.

– در چه حوزه اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مد نظر رهبری را احیا ساخته اید؟

جعفرزاده: من در وهله اول کمپوست قارچ دکمه ای که برای اولین بار در سطح استان است را در روستای قره قشلاق تولید کردم که تولید آن نسبت به خریدش از شهرها و استانهای همجوار، تقریباً یک هشتم برای تولید کننده قارچ دکمه ای به صرفه تر است که بنده توانستم با اتکا به پشتکارم از ۱۰ تن کمپوست آزمایشی ۲ تن قارچ دکمه ای را در یک فاز برداشت کنم و این اتفاق برای اولین بار در سطح شهرستان و استان فوق العاده است.

تولید کمپوست می تواند برای تولید کننده قارچ دکمه ای سود فراوانی داشته باشد اما در صورت عدم تولید، خرید این کمپوست از شهرها و استانهای همجوار هیچ نفعی برای تولید کننده قارچ دکمه ای نخواهد داشت.

به غیر از تولید کمپوست و قارچ دکمه ای در تولید ۶۰ عدد کندوی عسل نیز فعالیت دارم.

باغداری و اصلاح الگوی مصرف در نحوه آبیاری، فعالیت در حوزه هرس درختان با دستگاه پنوماتیک، تدریس حوزه کشاورزی و باغداری در فنی حرفه ای کوثر از جمله دیگر فعالیت های بنده در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

-رمز موفقیت خود در حوزه اقتصاد مقاومتی را در چه می دانید؟

جعفرزاده: بنده کارشناسی ارشد کشاورزی و باغداری با معدل ۱۹ هستم و چون رشته ام مرتبط با کار کشاورزی و اقتصاد مقاومتی است می توانم بهترین و موثرترین راهکارها را در راستای توسعه و پیشرفت بخش کشاورزی عملی سازم.

من نیز با فعالیت در این حوزه مدرک کارآفرین برتر استان را از مدیر کل فنی حرفه ای استان اخذ کردم که این امر موجب تقویت روحیه بنده شد.

-آیا نهاد و یا مسئولان امر در راستای توسعه این دهکده اقتصاد مقاومتی به شما یاری رسانده اند؟

جعفرزاده: فقط ۳۰ میلیون تومان وام از بسیج سازندگی سپاه ناحیه کوثر دریافت کرده ام که زیرساخت اولیه این کارگاه را آماده کنم که به حول قوه الهی با این وام توانسته ام تولید خود را به چند برابر رسانده و در یک فاز بیش از ۲ تن قارچ برداشت کنم که ضمن توزیع به مغازه داران شهر گیوی به خلخال و مرکز استان اردبیل نیز صادر کنم.

-برای چند نفر اشتغالزایی کرده اید؟

جعفرزاده: بطور مستقیم ۶ نفر در این کارگاه و دیگر حوزه های اقتصاد مقاومتی که مطرح شد، اشتغالزایی کرده ام ولی در اشتغالزایی غیر مستقیم با توجه به مشتری زیادی که در سطح استان داریم بیش از ۱۰۰ یا ۲۰۰ نفر از تولیدات ما بهره مند می شود.

-از وضعی که در زمین کشاورزی و کارگاه قارچ دارید و شب و روز باید برای به ثمر نشستن محصولات خود تلاش کنید راضی هستید؟

جعفرزاده: همانطور که امر الهی است باید تلاش و حرکتی داشته باشی تا کارت پر برکت باشد، از همه مهمتر دغدغه رهبری که در احیای اقتصاد مقاومتی است با تلاش ما به ثمر می نشیند و حد اقل چندین نفر را در این بهبهه بی کاری و دیگر معضلات کار پیدا می کند.

-چه انتظاری از مسئولان شهرستان کوثر دارید؟

جعفرزاده: انتظارم از مسئولین این است که بنده را در توسعه و ارتقای سطح تولید قارچ و … یاری کنند و تنها اعمالی که می توانند ضمن یاری رساندن به من، توسعه شهرستان را نیز موجب شوند، ارائه وام کم بهره است تا منویات رهبر انقلاب احیا شود.

– پیشنهادتان برای احیای هرچه بیشتر سیاست اقتصاد مقاومتی در شهرستان چیست؟

جعفرزاده: اشخاص بسیاری همانند من هستند که تنها نیازمند حمایت مادی و معنوی مسئولان است، بیایید مثل دیگر کشور های توسعه یافته اقتصاد خودمان را با دستان خود رقم بزنیم و به دیگر کشورها محتاج نباشیم و این امر زمانی انجام خواهد یافت که وحدت و همبستگی و همینطور یاری رساندن به کارآفرینان احیا شود.

مسئولان با حمایت های مادی و معنوی خود (مسئولان) متفکران اقتصادی و احیا کنندگان اقتصاد مقاومتی را حمایت کنند تا توسعه ای متوازن در سطح شهرستان و استان را شاهد شویم.

– خیلی ممنون که وقتتون را برای ما گذاشتید؟

جعفرزاده: تشکر میکنم از پایگاه خبری تحلیلی کوثر خبر و همچنین از تمامی مدیران و مسئولین که در حمایت از اقتصاد مقاومتی گام برداشته اند.

منبع : راه دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.