7 مهر, 1395

توسعه ی سرمایه ی انسانی در اقتصاد ،دل کندن از اقتصاد نفتی است

دکتر مهدی ورسه ای،ریاست جهاد دانشگاهی دانشگاه امیر کبیر در گفتگوی تلفنی برنامه ی سؤال رادیو گفت و گو تصریح کرد:در بحث توسعه ی اقتصادی خصوصا اقتصاد دانش بنیان، محور انسان است. باید به جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بیشتر بها داد و از اقتصاد وابسته به نفت دل کند.

 بحث سرمایه ی انسانی و اقتصاد دانش بنیان را بحث مطرح روز تعریف کرد و افزود:در کشورمان برای رشد اقتصاد دانش بنیان که به منزله ی نطفه ای است که می بایست پرورش داده شده و به آن رسیدگی شود پایه گذاریهای خوبی صورت گرفته  و بعبارت دیگر در حقیقت پایه و اساس اقتصاد دانش بنیان در گرو توسعه ی سرمایه ی انسانی و بهره وری بالا از آن است.

وی محور توسعه ی اقتصادی را (خصوصا در اقتصاد دانش بنیان) انسان دانست و خاطر نشان کرد:باید در این رابطه نخبه و فارغ التحصیل دانشگاهی را جدی تر گرفت و بستری به منظور عملی کردن ایده ها و تفکراتش مهیا نمود.

ریاست جهاد دانشگاهی دانشگاه امیر کبیر در ادامه تصریح کرد:تا زمانی که حقوق افراد از اقتصاد نفتی تأمین می گردد تلاش و بهره وری در کشور کاهش پیدا خواهد کرد.

وی افزود:در خصوص چنین مشکلی نمی توان تک بعدی اظهار نظر کرد و ارگان یا سازمان خاصی را مقصر جلوه داد بلکه وجود فرهنگ غلط و  رایج در کشور که مافیای استخدامی نام دارد در این میان بی تقصیر نیست که همه بدنبال استخدام های دولتی هستند و خود این موضوع بسیار مخرب است.

ورسه ای،خواستار حمایت جدی و بیشتر از شرکتهای دانش بنیان شد و اذعان کرد:شرکتهای دانش بنیان دارای ارزش افزوده ی بسیار بالایی هستند که به نحو احسن از خام فروشی نفت جلوگیری خواهند کرد بطوریکه اصلا نیازی به نفت نخواهد بود.

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا اقتصاد نفتی موجود در کشور اجازه ی بروز فناوری و تکنولوژی را در زندگی مردم خواهد داد؟گفت:به سختی و من در این باره معتقدم باید به دهه های اول انقلاب اسلامی بازگردیم که باور و اعتقاد عمومی حل کننده ی مسائل بود زیرا اگر دولت و مجلس محترم از این امر حمایت کنند ایران  بسیار مترقی خواهد شد.

منبع : رادیو گفت و گو

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.