7 مهر, 1395

تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو تلاش و خدمت ۲۴ ساعته به مردم است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی و پایبندی به نظام و انقلاب، با تلاش مضاعف و خدمت ۲۴ ساعته به مردم امکان پذیر است.

سعید شبستری در جلسه شورای اداری و اقتصاد مقاومتی شهرستان بناب با اشاره به فداکاری های رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس افزود: جنگ بین حق و باطل تمام نشده و امروز، رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی، صدها کیلومتر دورتر از مرزهای جغرافیایی کشور، از حریم اسلام و انقلاب دفاع می کنند.

وی با اشاره به حضور حماسی مردم کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و رای به گفتمان اعتدال، عقلانیت و تدبیر تصریح کرد: دولت تدبیر و امید؛ در سه سال گذشته از دوره اول فعالیت خود اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده که ارزشمندترین این اقدامات در حوزه سیاسی، تصویب و اجرایی شدن برجام و در حوزه اقتصادی نیز، رفع اکثریت قریب به اتفاق تحریم ها و لغو بی سابقه هفت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد ایران اسلامی بود.

وی افزود: متاسفانه در دولت های نهم و دهم، برخی اشخاص تلاش می کردند که چهره خشن و جنگ طلب از ایران در عرصه جهانی به نمایش بگذارند که نتیجه اقدامات این چنینی، هماهنگی و اتحاد قدرت های جهانی و برنامه ریزی برای حمله به ایران بود که پس از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، دستگاه دیپلماسی کشور با هدایت‌های داهیانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و شخص دکتر روحانی، نگرش کشورها نسبت به جمهوری اسلامی ایران تغییر یافته و اکثریت آن ها خواهان افزایش تعامل و مناسبات خود با ما هستند.

شبستری با اشاره به فسادها و اختلاس های میلیاردی در دولت های نهم و دهم عنوان کرد: جای تاسف است که در دولت گذشته، ثروت و سرمایه مردم مظلوم این کشور در قالب شمش طلا و به ارزش بیش از ۱۸ میلیارد دلار به کشوری همچون ترکیه قاچاق شود و مقامات مربوطه این کشور پس از دستگیری طرف مقابل، از این ثروت جمهوری اسلامی و حق مردم به عنوان" مائده آسمانی" یاد کنند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به برخی بدعهدی های طرف مقابل در بحث برجام اظهار کرد: چون جنگ بین حق و باطل از بین نرفته و نخواهد رفت به همین دلیل، خوی استکباری استکبار جهانی نیز از بین نرفته و هرازگاهی شیطنت های متعددی را از این کشورها شاهد هستیم.

 شبستری با تاکید بر لزوم وحدت تمامی احزاب و گروه های سیاسی در راستای افزایش عزتمندی کشور و پرهیز از هرگونه اختلاف و تفرقه در کشور اضافه کرد: باید در این برهه حساس کشور، حواس خود را بیش از پیش جمع کرده و امور کشور را با هدف رفع مشکلات مردم در تمامی حوزه ها، با تدبیر و عقلانیت پیش ببریم.

وی با انتقاد از عملکرد ضعیف دولت های نهم و دهم در حوزه اقتصادی عنوان کرد: متاسفانه در بازه زمانی مربوط به فعالیت دولت گذشته، اقتصاد وابسته صرف به منابع و درآمدهای نفتی داشتیم. درآمد نفتی دولت گذشته بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار بود ولی علی رغم وجود چنین درآمد بی سابقه در کشور، پول نفت بر سر سفره های مردم نیامده و کار چندان خاص وعظیمی در کشور انجام نشد. در دولت تدبیر و امید نیز، درآمدهای نفتی دولت در حدود ۳۰ میلیارد دلار است که فقط کفاف پرداخت حقوق کارمندان و پرداخت یارانه به مردم را می کند.

 وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به انتخاب آذربایجان شرقی به عنوان استان پایلوت در امر اجرای سیاست های ابلاغی مربوط به اقتصاد مقاومتی، از این امر به عنوان یکی از ضروریات فعلی کشور نام برد و افزود: این موضوع یکی از مهم ترین دغدغه های رهبر معظم انقلاب اسلامی است که شخص دکتر روحانی، ریاست جمهوری اسلامی ایران نیز بر ضرورت تحقق کامل این مهم تاکید دارند.

 شبستری، تحقق کامل اقتصاد مقاومتی را نیازمند باور و اعتقاد واقعی به تحقق آن دانست و اظهار کرد: مردم، اصلی ترین عنصر در دستیابی به اقتصادی پایدار هستند که جا دارد تمامی مسئولان و مدیران مربوطه از ظرفیت قشرهای مختلف در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی استفاده کنند.

وی تلاش برای فرهنگ سازی در راستای تشویق مردم به استفاده از اجناس و کالاهای تولیدی داخلی را از جمله عوامل موثر در تحقق سریع اهداف مدنظر در اقتصاد مقاومتی دانست و ادامه داد: باید با همکاری رسانه های ارتباط جمعی و دستگاه های مربوطه، فرهنگ مصرف گرایی را در کشور ریشه کن کرده و تمامی تلاش خود برای استفاده از تولیدات داخلی در راستای مقاوم کردن اقتصاد را به کار گیریم.

 این مقام مسئول در بخشی از سخنان خود با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه ارائه آمار غلط به مردم، گناهی نابخشودنی است گفت: خوشبختانه پس از استقرار دولت تدبیر و امید، اقدامات بسیار ارزشمندی در استان انجام شده است که متاسفانه در برخی موارد، انتقادات نابجا و غیرمنصفانه ای را در حوزه های مختلف شاهد هستیم.

وی در همین راستا با بیان اینکه آمارسازی و وارونه نشان دادن حقایق در مشی دولتمردان تدبیر و امید نیست گفت: ترجیح می دهیم که با مردم صادق بوده و حقایق مورد نیاز جامعه را با آنان مطرح کرده و با کمک یکدیگر بر مشکلات، فائق آییم.

 وی با اشاره به تدوین، تصویب و اجرای تک تک برنامه های مربوط به سند تدبیر و توسعه استان گفت: با توجه به بدهی های بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت گذشته و وجود بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام در استان آذربایجان شرقی، ضرورت حرکت با برنامه و منظم در تمامی حوزه ها احساس می شد که خوشبختانه استان، آغازگر حرکت با برنامه و شفاف در قالب سند تدبیر و توسعه استان شد.

شبستری؛ رقم بودجه عمرانی استان را در بهترین شرایط و با لحاظ تخصیص اعتبارات ملی، ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام و ادامه داد: حتی اگر اعتبارات عمرانی استان، یک هزار میلیارد تومان شود باز هم ۳۰ سال زمان می برد تا خرابی های دولت گذشته در استان، ترمیم و این پروژه ها به سرانجام مشخصی برسد.

 وی با بیان اینکه سند تدبیر و توسعه، نمونه و بخشی از سیاست های مربوط به اقتصاد مقاومتی است، گفت: باید دو قوه مقننه و قضاییه نیز، قوه مجریه را در اجرای برنامه های ویژه اقتصاد مقاومتی یاری کنند چرا که با وجود یک مدیریت واحد و منسجم در این مورد، می توان در کمترین زمان ممکن به بهترین و مطلوب ترین نتیجه دست یافت.

وی همچنین با اشاره به امنیت کامل حاکم در کشور و وضعیت نامساعد امنیتی در اکثر کشورهای همسایه جمهوری اسلامی، اظهار کرد: خوشبختانه در سایه تلاش نیروهای نظامی، انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج و سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات استان، آذربایجان شرقی برای چندمین سال متوالی به عنوان استانی امن از لحاظ شاخص های امنیتی انتخاب شده است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به تبین نقش روستاها در تحقق اصول اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: دولتمردان تدبیر و امید بر این باور هستند که روستاها، مناسب ترین بستر توسعه هستند و هر روستا می تواند به اندازه یک چاه نفتی در اقتصاد کشور موثر باشد.

شبستری وجود فساد اداری و اقتصادی را زیبنده نظام جمهوری اسلامی ندانست و اظهار کرد: مبارزه با فساد، اصلی ترین اولویت دولت تدبیر و امید است و تا کنون نیز دولت تدبیر و امید، این هدف را در موارد متعدد ثابت کرده و از این پس نیز در صورت وجود موارد مشابه؛ متناسب با قانون با متخلفین برخورد خواهد کرد.

وی مهار و کنترل تورم را یکی از مهم ترین و بهترین اقدامات انجام شده توسط دولت تدبیر و امید دانست و اضافه کرد: کسی، فکرش را هم نمی کرد که روزی، شاهد تک نرخی شدن نرخ تورم در کشور باشیم ولی خوشبختانه با تدبیر، عقلانیت و امید توانستیم این موضوع را نیز محقق کنیم.

وی با بیان اینکه مدیران استانی برای خدمت به مردم و انجام دادن وظایف خود، وقت کم می آورند عنوان کرد: تمامی مدیران استانی باید ۲۴ ساعته پای کار بوده و در خدمت مردم باشند وگرنه در دولت تدبیر و امید جایی نخواهند داشت. این رویکرد مدیریت ارشد استان را نیز برای بارهای متعدد و در جلسات مختلف مطرح کرده ایم . معتقدیم که هر مدیری که دم از اعتقاد به نظام و ولایت می زند باید این حرف خود را در قالب خدمت ۲۴ ساعته به مردم ثابت کند.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان شرقی از ارتقای رتبه استان آذربایجان شرقی در تمامی شاخص های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … خبر داد و گفت: قبل از دوره فعاایت دولت گذشته، استان آذربایجان شرفی در تمامی این حوزه ها رتبه های یک تا پنجم را کسب می کرد ولی متاسفانه در هشت ساله فعالیت دولت های نهم و دهم، این رتبه ها به جایگاه های ۱۵، ۲۱، ۲۳ و … تنزل پیدا کرده بود که باز هم پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید به رتبه های برتر خود در جایگاه های ممتاز بازگشته است.

به گفته شبستری،  در دولت گذشته بیش از ۸۰۰ هزار نفر که اکثریت آن ها نیز سواد دیپلم، زیر دیپلم و سیکل داشتند وارد بدنه دولت شده و بدنه دولت را حجیم تر کرده اند و به همین دلیل جوانان، نباید به فکر استخدام دولتی باشند بلکه باید تمامی تلاش خود را در راستای افزایش توان مهارتی خود به کار گیرند.

 وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت رسانه ها، مطبوعات و بخصوص فضای مجازی در راستای تبیین خدمات دولت تدبیر و امید به مردم تاکید کرد.

 وی همچنین از با اشاره به اجرای ۱۰ طرح روستایی در هر یک از شهرستان ها  توسط بسیج سازندگی در آینده نزدیک نیز قدردانی کرد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در سفر یکروزه خود به شهرستان بناب برای پیگیری اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در جلسه هم اندیشی با احزاب سیاسی این شهرستان، شرکت کرده و پس از شنیدن سخنان آنان، به تبیین خدمات سه ساله دولت تدبیر و امید در استان و همچنین شهرستان بناب پرداخت.

بهره برداری از کتابخانه عمومی ابن سینا با بیش از دو هزار جلد کتاب در دو سالن مجزا برای خواهران و برادران و همچنین فضای مخصوص کودکان در روستای قره چپق بناب در مساحتی  بالغ بر ۲۰۰ متر مربع و اعتبار هزینه شده ۲۳۸ میلیون تومان از دیگر برنامه های شبستری در این سفر یکروزه بود.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.