7 مهر, 1395

عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت مستلزم کنترل تقاضا است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: مهمترین و اساسی ترین مولفه‌ای که بتواند اقتصاد مقاومتی را در حوزه سلامت عملیاتی کند کنترل تقاضای مردم است.

محمدجواد کبیر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان اظهار داشت: در تمام دنیا نظام سلامت خوب با وجود یک بیمه کارآمد محقق میشود.

وی با اشاره به اینکه بیمه‌ها با هدف حفاظت مالی از مردم در برابر هزینه های سلامت شکل می‌گیرند، گفت: ایجاد و تضمین کیفیت و کمیت خدمات بیمه‌ای از طریق خرید راهبردی از دیگر دلایل شکل‌گیری بیمه است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: اینکه مردم بدانند برای استفاده از خدمات بیمه چه شواهدی برای چه گروهی و چه خدمتی در چه سطحی و توسط چه کسانی و چه مکانی باید مدنظر گرفت.

وی با اشاره به سال اقتصادمقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری افزود: مهمترین و اساسی ترین مولفه‌ای که بتواند اقتصاد مقاومتی را در حوزه سلامت عملیاتی کند کنترل تقاضای مردم است.

کبیر با بیان اینکه هر قدر کنترل تقاضای مردم در بحث درمان صورت بگیرد بروز و شیوع بیماری را کم کردیم، گفت: کنترل تقاضا یعنی خدمات سادهتر با هزینه کمتر و دسترسی معقول تر باید گسترش داده شود.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند، افزود: در بحث کنترل تقاضا، بیماری و درمان نمی‌توان این جمعیت را نادیده گرفت و پزشکی خانواده در شهرها هم باید جدی گرفته شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه پزشکی خانواده از مرحله درمان سرپایی باید شروع شود و پاسخ به نیازهای اولیه درمان در قالب تیمی که هدایتش توسط یک پزشک است انجام شود، تصریح کرد: نظام ارجاع می‌تواند جایگاه طب عمومی را در کشور احیاء کند.

وی با بیان اینکه کاری کردیم که ارزش طب عمومی پائین آمده و ناخودآگاه مردم را به سمت متخصص ترغیب کردیم، گفت: قطعا جنس استفاده از متخصصین جنس گرانی است و مردم با یک سرماخوردگی ساده به پزشک متخصص مراجعه می کنند و تقریبا یک کلاس در کشور شده است.

کبیر با اشاره به اینکه هدف از طرح تحول سلامت کم‌شدن پرداخت از جیب مردم است، افزود: طرح تحول سلامت گام ارزشمندی است و مهمترین دستاورد‌های نظام جمهوری اسلامی است.

وی با بیان اینکه قطار نظام سلامت را نمی‌توان متوقف کرد و باید در حال حرکت آن را ترمیم و بازسازی نمود تصریح کرد: ما مجاز نیستیم هزینه اضافه و گزاف بر دولت تحمیل کنیم و این فرصت‌سوزی است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت برای دولت بسیار مهم بوده و جلسات متعددی برای آن در هیئت دولت برگزار می‌شود، گفت: ۱۰۰ درصد افراد مستمند در کشور که فاقد هر نوع بیمه‌ای بودند تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند و اگر هم فردی هنوز بیمه نشده ناشی از عدم سواد و آگاهی آنان است وگرنه دولت برای بیمه کردن آنها مشکلی ندارد.

وی افزود: ۴۰ میلیون بیمه شده در سازمان داشتیم که ۱۱ میلیون هم در طرح تحول سلامت بیمه کردیم و در سال قریب ۴ هزار میلیارد تومان خدمات بیمه‌ای به این بیمه‌شدگان داده می‌شود و اگر نظام ارجاع و طب عمومی برقرار شود کاهش هزینه را هم داریم.

کبیر با بیان اینکه مکلف شدیم که برای حدود ۲۲۰ هزار اتباع خارجی موجود در کشور خدمات بیمه‌ای ارائه کنیم، خاطر‌نشان کرد: از این تعداد حدود ۱۲۰ هزار نفر کارت بیمه سلامت دریافت کردند.

وی با بیان اینکه تامین سلامتی این افراد برای کشور مهم است و از آنجا که بیماری در این افراد به سایر جامعه هم منتقل می‌شود باید در بحث درمان آنها تلاش شود، گفت: حدود ۴ هزار نفر از کسانی که کارت بیمه سلامت دریافت کردند دارای بیماری‌های خاص هستند و سرانه درمان آنها هم زیاد است.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.