26 آبان, 1394

جداسازی آب شرب از بهداشت جدی است

مشاور وزیر نیرو با بیان اینکه تابستان آبی سختی را پشت سر گذاشتیم، گفت: در آینده جداسازی سامانه‌های آب شرب از بهداشتی در برخی استان‌ها عملیاتی خواهد شد.

حمیدرضا جانباز با بیان اینکه خط قرمز وزارت نیرو موضوع کنترل کیفی آب است، گفت: باید مستندسازی تجارب مورد توجه قرار گیرد و در این راستا بهره‌گیری از مشارکت دانشگاه‌های استان مدنظر باشد و گروه فنی و علمی در این راستا تشکیل یابد.

مشاور وزیر نیرو اظهارداشت: تابستان امسال شرایط سختی در اکثر نقاط کشور حاکم بود و بر اساس گزارش آبفای کشور بیش از ۵۴۰ شهر در آستانه تنش آب بود.

وی ادامه داد: در تابستان امسال حدود ۷ هزار روستا در کشور با تانکر آبرسانی می‌شد و در اکثر روستاها وضعیت مطلوب نبود، اما با وجود این تنش‌ها شاهد عبور مناسب از بحران پیش رو در تابستان بودیم.

جانباز با اشاره به برنامه‌ها و اقدام‌های آتی مدنظر، یادآور شد: روز به‌روز چالش‌های بخش آب تغییر می‌یابد و متفاوت‌تر می‌شود به‌ طوری که کشور در آستانه تغییر اقلیم به سمت کاهش نزولات جوی قرار گرفته و با افزایش جمعیت به صورت بی‌رویه در تعدادی از شهرهای کشور مواجه است که در شرایط موجود با سطوح مدیریت قبلی نمی‌توان چالش‌های کنونی را مدیریت کرد.

وی گفت: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در طرح‌های بهره‌برداری باید مورد توجه باشد و اقدام‌ها در این راستا با جدیت پیگیری شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو عدم بهره‌گیری از تجارب جهانی را از جمله ضعف‌های اساسی عنوان کرد و افزود: تجارب جهانی در این خصوص رصد نشده به طوری که استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیازمند تشکیل کارگروه، تعریف ماموریت و استفاده از تجارب کشورهای صاحب سبک در این زمینه است و باید تمامی این موارد در دستور کار معاونت بهره‌برداری قرار گیرد.

مشاور وزیر نیرو تاکید کرد: باید روند عملیاتی کردن تمامی موضوعات مطرح شده بیش از پیش سرعت گیرد به‌ طوری که نباید در هیچ نقطه کشور آبی که خارج از استاندارد است به مردم ارائه شود.

وی بر لزوم ارائه آموزش‌های لازم به بهره‌برداران اشاره و خاطرنشان کرد: موضوع جداسازی سامانه‌های آب شرب از بهداشتی در آینده در برخی استان‌ها براساس اقلیم، فرهنگ، گستردگی شهر و سایر پارامترها عملیاتی خواهد شد.

جانباز بر لزوم صدور گواهی تشخیص صلاحیت برای نیروهای فعال در عرصه بهره‌برداری با مشارکت سازمان فنی و حرفه‌ای تاکید کرد و افزود: نیروهای فعال در عرصه بهره‌برداری از جمله پیمانکار بهره‌بردار باید گواهی معتبر تشخیص صلاحیت داشته باشند.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.