6 مهر, 1395
دکتر محمد خوش چهره در گفتگو با دفاع اقتصادی :

رویکرد برنامه ششم حذف سرمایه گذاری خارجی است!

برنامه ششم زمانی برنامه خوبی خواهد بود که با رویکرد درست و مبتنی بر رشد عادلانه و بر پایه توان داخلی تنظیم گردد، گفت: اقتصاد مقاومتی همان رویکرد درست است که بایستی برنامه ششم در راستای آن و بر محور مولفه های آن تدوین گردد. برنامه توسعه سند سیاسی یک حزب است. لذا نگاه ملی به این برنامه ششم با هدف ارتقای با ثبات منافع ملی برای تمامی اقشار از الزامات اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر محمد خوش چهره، استاد دانشگاه، با بیان اینکه برنامه ششم در نگاه توسعه و پیشرفت کشور از جمله مهم ترین اسنادی است که باید با دقت، حساسیت و ظرافت تدوین و نوشته شود  به خبرنگار سایت دفاع اقتصادی  گفت: علی رغم اینکه اقتصاد ایران تجربه ۱۰ برنامه را دارد ولی  در طول چند دهه گذشته دو مسئله عدم تدوین درست برنامه و اجرای برنامه از چالش های اساسی برنامه های توسعه ای در ایران بوده است.

وی معتقد است: سرگذشت و عملکرد برنامه های قبلی این سوال را ایجاد می کند برای عدم تکرار تجربه های قبلی چه اصلاحات و تغییراتی را باید در دستور کار قرار داد تا این برنامه به سرانجام برنامه های قبلی دچار نشود و درست تدوین و اجرا شود.

خوش چهره تصریح کرد: متاسفانه علی رغم اجرای برنامه های مختلف قبل و بعد از انقلاب ولی هنوز از منظور ادبیات اقتصادی در زمره کشورهای در حال توسعه قرار داریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین انحرافات در برنامه ششم رویکرد حاکم بر آن است به سایت دفاع اقتصادی افزود: متاسفانه رویکرد حاکم بر برنامه ششم، جذب سرمایه گذاری خارجی و ایجاد ظرفیت های جدید به جای توجه به تولید و صنایع داخلی است.

خوش چهره در ادامه به بیان اینکه تعیین نرخ رشد اقتصادی ۸ درصدی محل سوال جدی است، خاطر نشان کرد: سال هایی بوده که نرخ رشد را ۸ درصد تعیین کردیم حتی به ۸ درصد نرسیدم بلکه در سال هایی نیز منفی شد. با توجه به شرایط کنونی اقتصاد این سوال را باید پرسید که چگونه چنین رشد اقتصادی پیش بینی شده است.

این استاد دانشگاه با طرح این سوال که نرخ رشد ۸ درصدی که تعیین شده با چه مدلی در نظر گرفته شده درون نگر است یا برون نگر، گفت: این مهم است که چگونه قرار است به نرخ رشد اقتصادی برسیم. آیا قرار است بر پایه منابع مالی و کالاهای خارجی به این رشد دست یابیم یا تکبه بر اقتصاد داخل و اصلاح ضعف های ساختاری کشور.

وی گفت: اگر در کشوری بیکاری زیاد است، نگرش هایی که Capital Intensive است و تاکید بر سرمایه دارد و یا سیستم هایی که ماشین بر، خودکار و رباتیک می باشد یعنی محور بر اشتغال ماشین آلات است تا نیروی کار، برای اقتصاد کشور سم است.

خوش چهره افزود: در کشورهای نفتی عموم سرمایه گذاری های کلان در بخش های نفتی است که عموما صرف لوله ، ماشین آلات می شود و لذا سهم اشتغالزایی آن بسیار پایین است. برعکس اگر این سرمایه گذاری در بخش کشاورزی شود به خصوص در مقولاتی مانند امنیت غذایی بسیار مفید و موثر خواهد بود. پس مهم است که رویکرد ما در رسیدن به نرخ رشد اقتصادی چیست؟ چگونه قرار است به این نرخ رشد برسیم و آیا این نرخ رشد منجر به اشتغال زایی می شود یا نه؟ با ثبات است یا خیر؟

وی مسئله مهم دیگر را مسئله سهم اقشار جامعه از رشد اقتصادی عنوان نمود و گفت: در کنار اهمیت رشد اقتصادی که منجر به رشد درآمد در کشور می شود، توزیع این درآمد نیز حایزاهمیت است. اینکه چه سهمی و چه درصد و چه سهمی از مردم از رشد اقتصادی منتفع می شوند بسیار حائز اهمیت است. این در حالی است که در کشور ما عمده مردم از نرخ رشد اقتصادی سهم نمی برند.

خوش چهره نظام آماری و اطلاعاتی درست و جامع را به عنوان ورودی برنامه بسیار مهم دانست و گفت: یک نظام آماری جامع از الزامات اساسی برنامه است. اگر نظام داده و آمار قابل استناد و واقعی باشد می توان یک برنامه درست و مبتنی بر واقعیت تدوین نمود که به طور قطع این مسئله در اجرای آن نیز موثر است.

از دیگر چالش هایی که خوش چهره به آن اشاره می­نماید، مسئله منابع برنامه است. وی در این باره گفت: در خیلی از برنامه ها، منابع قابل اتکا نبوده به همین دلیل چندان نتوانسته ایم در اجرای برنامه ها موفق عمل کنیم. متاسفانه در اقتصاد نفتی ایران منابع به متغیرهای بیرونی بسیار تاثیرگذار است.

وی افزود: کشورهایی مانند تایلند با حمایت هدفمند غرب و منابع خارجی و سرمایه گذاری شرکت های چند ملیتی توسعه یافتند. این یعنی رشد اقتصادی برون زا که اصلا با دوام و باثبات نیست و با هرگونه تغییر منابع خارجی به دلایل مختلف سیاسی، اقتصادی و …. ممکن است رشد اقتصادی دچار چالش جدی شود. به بیان دیگر در چنین کشورهایی یعنی اگر شرکت های چند ملیتی از این کشور بروند، این کشور از درون قادر به ادامه توسعه نخواهد بود. لذا از این منظر اصلا چنین کشورهایی الگوی مناسبی برای اقتصاد ایران نیستند.

خوش چهره در پایان با بیان اینکه برنامه ششم زمانی برنامه خوبی خواهد بود که با رویکرد درست و مبتنی بر رشد عادلانه و  بر پایه توان داخلی تنظیم گردد، گفت: اقتصاد مقاومتی همان رویکرد درست است که بایستی برنامه ششم در راستای آن و بر محور مولفه های آن تدوین گردد. برنامه توسعه سند سیاسی یک حزب است. لذا نگاه ملی به این برنامه ششم با هدف ارتقای با ثبات منافع ملی برای تمامی اقشار از الزامات اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.