5 مهر, 1395

از تاثیر پروژه های عمرانی دراقتصاد مقاومتی غافل نباشیم

نقش پروژه های عمرانی در زمینه اقتصاد مقاومتی که در بسیاری مواقع از نقش طرح های تولیدی بیشتر می تواند باشد نباید مورد بی توجهی و غفلت قرار گیرد.

سید محمد علی افشانی، شامگاه یکشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی فارس در شیراز افزود: آب، حمل و نقل و انرژی از زیربناهای اصلی توسعه است و اگر این زیربناها خوب تامین شود سرمایه گذاران می توانند فعالیت داشته باشند.
وی ادامه داد: صادر کنندگان برنامه ریزی کنند تا در شبکه حمل و نقل مناسب کالای خود را صادر کنند.
استاندار فارس گفت: آزاد راه شیراز – اصفهان به عنوان پروژه ای بی نظیر در کشور با ۲۳۰ کیلومتر طول، در صورت ساخت و تکمیل، مسیر شیراز به اصفهان را حدود ۱۳۰ کیلومتر کوتاه تر می کند که این به افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش استهلاک خودروها کمک می کند.
او اظهار کرد: در استان فارس با وجود تمام کاستی ها، با امیدی که داشتیم و امیدی که به جامعه تزریق کردیم، دستاوردهای قابل قبولی به دست آوردیم که باید تلاش کنیم آنها را افزایش دهیم.
استاندار فارس، با اشاره به رقابت سنگین استان ها در زمینه جذب تسهیلات مربوط به طرح ارتقای توان تولید ملی افزود: استان فارس تا هفته گذشته با فاصله قابل قبولی در ۲ بخش واحدهای معرفی شده به شعب بانک ها و واحدهایی که تسهیلات دریافت کرده اند، رتبه اول را در اختیار داشته است.
افشانی گفت:کمیته جذب و حمایت از سرمایه گذاری که با حضور همه مدیران مرتبط با مجوزهای سرمایه گذاری در استان تشکیل می شود موظف است ظرف ۲ هفته پاسخ قطعی در خصوص موافقت و یا اعلام نواقص به منظور رفع مشکلات را به متقاضیان سرمایه گذاری ارائه دهد.
او افزود: مجموعه اقدامات انجام شده در خصوص رفع مشکلات واحدهای تولیدی طی هفت ماه گذشته منتهی به رفع مشکل ۲۸۱ واحد تولیدی شد و مسائل سایر واحدهای تولیدی نیز در دست بررسی است.
وی، اجرای طرح های عمرانی در فارس به روش (BOT) را مد نظر دانست و اظهار کرد: طرح انتقال آب از سد درودزن به شیراز با ۹۸ میلیارد تومان اعتبار و آبرسانی به شهرهای داراب، زرین دشت و جنت شهر با ۱۲۸ میلیارد تومان اعتبار با این روش در حال اجرا است.
او افزود: برای اجرای طرح نمک زدایی آب دریا نیز با وجود این که برای نخستین بار اجرا می شود حدود ۲۷ شرکت و سرمایه گذار مشارکت کرده اند.
استاندار فارس، با اشاره به سفر هیات های متعدد خارجی به این استان از جمله وزیر کشاورزی و وزیر انرژی هلند، وزیر کشاورزی آلمان و رئیس مجلس کنیا گفت: امیدواریم فارس از شرایط پس از برجام که هر روز شاهد برطرف شدن موانع هستیم به خوبی در زمینه جذب سرمایه گذاری های خارجی استفاده کند که در این زمینه تاکنون قراردادهایی به ارزش ۲۲ میلیون دلار منعقد شده است.
وی، ارزش صادرات انجام شده از فارس در سال گذشته را ۶۵۰ میلیون دلار برشمرد و گفت: در حالی که این رقم نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۰ درصد افزایش داشته در پنج ماه نخست امسال شاهد افزایش ۵۲ درصدی صادرات بوده ایم که این رقم بالاتر از متوسط کشور است.
افشانی اضافه کرد: انتظار می رود با تلاش بیشتر دست اندرکاران، این رقم افزایش بیشتری داشته باشد چرا که عدد آن به لحاظ قدر مطلق هنوز در حد استان فارس نیست.
وی، در خصوص توانمندی فارس در زمینه شرکت های دانش بنیان گفت: پارسال تعداد شرکت های دانش بنیان استان ۴۶ مورد بوده که این تعداد امسال به ۸۴ شرکت رسیده است.
افشانی، راه اندازی ۸۹ صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی و عشایری با مشارکت ۲ هزار و ۶۰۰ نفر و با همکاری صندوق کارآفرینی امید و همچنین راه اندازی سه صندوق حمایت از توسعه فعالیتهای کشاورزی زنان روستایی را از دیگر اقدامات انجام شده در فارس اعلام کرد.
او افزود: برخی از این طرح ها می تواند به عنوان الگو در کشور مطرح شوند.
استاندار فارس، در خصوص مبحث شفاف سازی در اقتصاد مقاومتی هم گفت: در این زمینه سامانه های متعددی همچون سامانه نظارت بر جایگاههای سی.ان.جی، سامانه الکترونیکی پنجره واحد، سامانه اخذ شکایت سرمایه گذاران، سامانه صدور پروانه کسب، سامانه ثبت سفارش کالا، سامانه پنجره واحدتجاری گمرکات، سامانه الکترونیکی بهین یاب و سامانه جامع استانداردسازی ملی و سامانه قوه قضائیه فعال شده اند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.