4 مهر, 1395

به مشکلات اقتصادی جهانی با دید اقتصاد مقاومتی نگاه کنید

صنایع دستی نقش مهمی در رشد اقتصادی کشورها ایفا می کند و با توجه به وجود مشکلات اقتصادی روز افزون که گریبان گیر ملتها شده است باید به برنامه اقتصاد مقاومتی با محوریت صنایع دستی به عنوان راه حل جهانی نگاه کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور صبح امروز در مراسم افتتاحیه شورای جهانی صنایع دستی اصفهان در هتل عباسی این کلانشهر، با اشاره به نگاه جهان شمول برنامه اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: صنایع دستی نقش مهمی در رشد اقتصادی کشورها ایفا می کند و با توجه به وجود مشکلات اقتصادی روز افزون که گریبان گیر ملتها شده است باید به برنامه اقتصاد مقاومتی با محوریت صنایع دستی به عنوان راه حل جهانی نگاه کرد.

مسعود سلطانی فر، اصفهان را مهمترین خاستگاه هنر و بهترین گزینه برای میزبانی این رویداد مهم بر شمرد و ادامه داد: برای نخستین بار است که شهری در ایران به عنوان میزبان مجمع جهانی صنایع دستی انتخاب شده و آغوش پر مهر خود را در برابر میهمان این اجلاس گشوده است.

وی ادامه داد: زحمات مسئولان استان برای میزبانی این رویداد بسیار ستودنی است و  از طریق آن می توان رشته های هنری، اقتصادی، فرهنگی و تجاری را بیش از پیش آن را تحکیم می کنیم و به  کم و کیف نگاههای گوناگون به این عرصه واقف شویم.

این مقام مسوول تصریح کرد:  از فرصت این احلاس باید برای بازنگری سیاست های جهانی رشد، تحول و تصور طراحی، تولید و بازرگانی صنایع دستی در زمینه های گوناگون استفاده کرد.

سلطانی فر ادامه داد: جهان امروز نیازمند توجه به صنایع سبز و صنایع کوچک از جنس صنایع دستی برای تحقق توسعه پایدار است و این فرصتی است که به جهان داده شده تا با تقویت مشاغل و صنایع خرد علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمدزایی، تعاملات فرهنگی را افزایش داده و امنیت آرامش و همکاری و محبت  و شادی را به دنیا هدیه دهند.

وی تلاش سه ساله ایران برای آسیب شناسی وضعیت صنایع دستی و تلاش برای کنترل این آسیب ها را مهمترین برنامه دولت خواند و گفت: هزاران انسان می توانند از این راه ارتزاق کنند و با مبادله محصولات دروازه های دوستی ملل را به روی یکدیگر بگشایند که آمارهای موجود موید ارتقای وضعیت هستند.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی کشور اضافه کرد: صنایع دستی از فعالیت هایی است که مزایای مواد اولیه فراوان و ارزان، مدت آموزشی کوتاه و مهارت محوری، آن را نسبت به مهارت های دیگر صنعتی که به مواد گران قیمت و منابع عظیم انرژی و دوره آموزشی طولانی نیاز دارد، برتری می بخشد.

سلطانی فر حرکت سریع تکنولوژی را نکته مهمی در اختراع و اکتشافات جدید خواند و اظهار کرد: هر لحظه به واسطه کشف و اختراع جدید، نحوه تولید و استفاده سنتی تنش پیدا کرده است که این واقعه، عزم بازبینی تعاریف را می طلبد و باید با دید عمیق تری برای آن چاره اندیشی کرد.

وی در پایان سخنان خود به نقش صنایع دستی در صلح جهانی اشاره کرد و افزود:  صنایع دستی عنصر هویت بخشی ملی در ارتباط با صلح جهانی است و  می توان با کمترین هزینه و بالاترین تولید باب گفتگو و تعامل و افزایش دوستی و مراودات بین المللی دنیا را فراهم کرد.

رئیس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی: دولت ها نقش مهمی در ارتقای صنایع دستی به عهده دارند

رئیس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی نیز در مراسم افتتاحیه  امروز، برگزاری نشست این شورا در اصفهان را فرصتی مغتنم دانست و گفت: در شورای جهانی صنایع دستی طی چند دقیقه مذاکره، همه متفق القول اعلام کردند که هجدهمین شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان برگزار شود.
غدا هیجاوی القدومی مهمترین ماموریت این شورا را ارتقا و بهبود صنایع دستی خواند و افزود: مهمترین نقش در ارتقا صنایع دستی را دولتها به عهده دارند و کشورهایی که به صنایع دستی توجه می کنند، بسیار خوشبخت هستند.
رییس کویتی این شورا تصریح کرد: مسافرت هایی به شهرهای کوچک و بزرگ ایران انجام شده تا پتانسیل شهرها برای برگزاری نمایشگاههای صنایع دستی در نظر گرفته شود.
وی ضمن تشکر از سازمان صنایع دستی ایران و سازمان میراث فرهنگی اصفهان به خاطر فراهم کردن بستر چنین مراسم بین المللی ادامه داد: مسئول کشور عمان و شیخ سلمان از کشور کویت اقدامات موثری از جمله برگزاری همایش ها و فراهم کردن بستر فروش صنایع دستی برای ارتقا جایگاه این مهم انجام داده اند.

منبع : صاحب نیوز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.