4 مهر, 1395

عقب‌گرد صادرات در سال اقتصاد مقاومتی

یک سال و هفت ماه از ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی گذشته‌است که در چند بند مهم از بندهای ابلاغ‌شده این سیاست، می‌توان به تشویق سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات، تامین امنیت غذا و درمان، شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن با برخورد با مقوله قاچاق اشاره داشت.

یک سال و هفت ماه از ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی گذشته‌است که در چند بند مهم از بندهای ابلاغ‌شده این سیاست، می‌توان به تشویق سرمایه‌گذاری خارجی برای صادرات، تامین امنیت غذا و درمان، شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن با برخورد با مقوله قاچاق اشاره داشت.
البته مدیران و مسئولان نیز بارها در اظهارات جدید و قدیم خود بر ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید کردند و حتی در همان نخستین روزهای سال جدید و پس از اعلام شعار سال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» لیستی از برنامه‌های عملیاتی ارائه دادند. به‌عنوان مثال، در همان هفته‌های ابتدایی فروردین‌ماه، علی رسولیان، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان‌رضوی، از تدوین ۳۵سرفصل اجرایی در استان برای نهادینه‌شدن اقتصاد مقاومتی خبر داد.
در همین ارتباط، شهرآرا در گزارشی، عملکرد پنج نهاد مهم اقتصادی استان در حوزه اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید و مبارزه با قاچاق را مورد بررسی قرار داد.

کاهش ۶ درصدی صادرات استان در ۶ ماه ابتدایی
صادرات خراسان‌رضوی: صادرات استان نخستین محور مورد بررسی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است که در این ارتباط، معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا از کاهش ۶ درصدی صادرات استان در شش‌ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
ناصر بهزاد با ذکر دو دلیل برای کاهش صادرات استان، اظهار داشت: نکته نخست آنکه آمار صادرات در کل کشور کاهش پیدا کرده‌است و کاهش صادرات تنها مختص به خراسان نیست. نکته دومی که باید مورد توجه قرار داد این است که صادرات استان غیرنفتی است.
اما روایت آماری صادرات استان به تفکیک کشورها در شش ماه نخست امسال را معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی این‌گونه ارائه داد: در این مدت، ٧٠٠میلیون دلار صادرات از استان داشتیم که از این میزان، ۴٠٠میلیون دلار صادرات به افغانستان صورت گرفت. در حوزه ترکمنستان نیز ١٠٠میلیون صادرات از استان صورت گرفت که در همین مدت، به دلیل محدودیت اخیر ترکمنستان، با کاهش ٣۶درصدی همراه بود.
وی همچنین از کاهش ٣٠درصدی صادرات به تاجیکستان خبر داد و با ذکر دلایل این کاهش، گفت: محدودیت‌های ترانزیتی ترکمنستان و نیز تغییر رویه تاجیکستان برای خودکفایی، مهم‌ترین علل این کاهش بوده‌است.
معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی در ادامه، افزوده‌شدن چهار بازار صادراتی روسیه، چین، هنگ‌کنگ و ژاپن و برپایی نمایشگاه‌ها در کشورهای بازار هدف استان را از دیگر برنامه‌های محقق‌شده در حوزه اقتصاد مقاومتی استان برشمرد.

اعتبار ۵/۴ میلیاردی بسته توسعه صادرات به استان نرسید
بهزاد همچنین به بسته ابلاغی توسعه صادرات کشور که به تصویب سه وزارتخانه صنعت و معدن، وزارت خارجه و وزارت اقتصاد و سازمان برنامه‌ و بودجه رسیده‌است نیز اشاره داشت و افزود: در این ارتباط، رقم ۵/۴‌میلیاردی درخواستی استان برای توسعه زیرساخت‌ها، پایانه‌های صادراتی و پروژه‌های افغانستان محقق نشد.
رفع مشکلات تولید استان: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی نیز از پرداخت هزار و ۵٣٠میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در بخش صنعت استان خبر داد.
راضیه علیرضایی با اشاره به اهتمام سازمان صنعت، معدن‌ و تجارت به رفع مشکلات و موانع واحدهای تولیدی دارای مشکل استان، تصریح کرد: ١٠هزار و ٢۶٠‌میلیارد ریال تسهیلات برای ٧٠١واحد تولیدی دارای مشکلات مالی بخش صنعت در بانک‌های عامل در حال بررسی است.وی تاکید کرد: در حال حاضر، برای ١٠۴واحد صنعتی، مبلغ ٢هزار و ٣۶٠میلیارد ریال تسهیلات در بانک‌های عامل مصوب شده که هزار و ۵٣٠میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به آن‌ها پرداخت شده‌است و مابقی هم به‌تدریج به واحدهای مذکور پرداخت خواهدشد.
برخورد با قاچاق کالا: اما در حوزه حمایت از تولیدات داخل و برخورد با کالاهای قاچاق، دبیر کمیسیون قاچاق کالا و ارز خراسان‌رضوی در گفتگو با شهرآرا عنوان داشت: قاچاق کاری پنهانی است. بر این اساس، نمی‌توان آمار داد که در این مدت و برای تحقق اقتصاد مقاومتی، چقدر کالای قاچاق از بازارها کاهش یافته‌است، اما می‌توان به برخوردهای استان برای مبارزه با قاچاق کالاهایی که تولید داخل دارند اشاره داشت.ابراهیم افشاری در ادامه، به آمارهای حوزه قاچاق کالا نیز گریزی زد و تصریح کرد: آمار شش ماه با توجه به جمع‌آوری آماری از ٢۴دستگاه هنوز اعلام نشده، اما در مدت پنج‌ماهه نخست امسال، کشفیات کالاهای قاچاق در استان ٣۴درصد رشد داشت.

یک وعده برای آخر سال
مالیات: مدیرکل اداره امور مالیاتی استان در بیان مهم‌ترین اقدامات اداره‌کل امور مالیاتی استان، به‌عنوان دیگر نهاد اقتصادی مهم استان، به تدوین دو برش استانی از دو طرح ملی اشاره داشت.
ابدی افزود: تهیه برش استانی از دو طرح جامع مالیاتی و تکمیل برنامه قانون مالیات بر ارزش افزوده برمبنای سیاست وزارت اقتصاد و سازمان امور دارایی کشور در دستور کار است که تا پایان سال آماده می‌شود و با ارائه هر‌کدام از این طرح‌ها، چندین زیر‌پروژه برای اقتصاد مقاومتی اجرا خواهدشد.

سفره خراسانی‌ها را ایرانی کردیم
سبد خانوار ایرانی با کالای ایرانی: اما مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی که حوزه اقلام کشاورزی و تامین آن در اختیار این نهاد است، در گفتگو با ما، به پنج راهبرد در حوزه اقتصاد مقاومتی اشاره داشت و گفت: با اقداماتی که انجام دادیم، اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که سفره خانواده‌های خراسانی را ایرانی کردیم.مجتبی مزروعی به آثار اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اشاره داشت و افزود: سه سال قبل، استان وارد‌کننده گوشت‌های برزیلی و مرغ‌های فرانسوی بود، اما اکنون در حوزه تولیدات پروتئینی، جدا از خودکفایی، صادرکننده این محصولات هستیم تا جایی که سال قبل، ۴هزار و ٨٠٠تن مرغ و ٢٠٧هزار راس دام از استان صادر شد.

منبع : شهرآرا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.