3 مهر, 1395

تهیه وندورلیست سازندگان تجهیزات نفتی مصداق اقتصاد مقاومتی است

تهیه فهرست بلند منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت، گامی در مسیر افزایش شفافیت، کاهش هزینه ها، به حداقل رساندن موازی کاری ها و در یک کلام مصداق دقیق اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

فریبرز گردانی نژاد، مدیرکل سامانه کالا و حمایت از ساخت داخل وزارت نفت  عنوان کرد: بیش از هزار و ٨٠٠ شرکت سازنده ایرانی در فهرست بلند منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت قرار گرفته اند.

وی گفت: به منظور تهیه فهرست بلند منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت، چهار کمیته فنی در چهار شرکت اصلی وزارتخانه شکل گرفت و بررسی و احراز صلاحیت سازندگان تجهیزات نفتی از سوی این کمیته ها انجام شد.

بر مبنای فهرست بلند (وندور لیست) منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت که شهریور ماه امسال از سوی وزیر نفت ابلاغ شد، ضروری است شرکتهای تابعه از این پس در تهیه هرگونه فهرست کوتاه برای برگزاری مناقصه های محدود، درباره کالاهایی که در فهرست بلند دارای ردیف باشند، تنها از این فهرست استفاده کرده و درج هرگونه منابع تامین کالای خارج از فهرست منتشره موصوف ممنوع است.

گردانی نژاد افزود: این گام نخست بوده است و در مراحل بعدی، شرکت هایی که توان تولید دانش و طراحی و مهندسی تجهیزات را داشته باشند، غربالگری می شوند و پس از سنجش شاخص های بلوغ ساخت و بلوغ فناوری، شرکت های صاحب امتیاز در این بخش می توانند نسبت به دریافت گواهینامه کیفیت اقدام کنند.

به گفته وی، در صورتی که گواهینامه کیفیت که به تایید سازمان ملی استاندارد ایران می رسد برای سازنده ای صادر شود، این سازنده می تواند در آینده بدون نیاز به آزمایش مجدد در سطح ملی کار کند و در اولویت وزارت نفت نیز قرار می گیرد.

گردانی نژاد با اشاره به این پروسه که با هدف ارتقا توان سازندگان داخلی در دستور کار وزارت نفت قرار گرفته است، ادامه داد: اگر سازنده ای موفق به دریافت گواهینامه کیفیت شده و ثابت شود تولیدات این سازنده می تواند جوابگوی نیاز صنایع داخلی به آن کالای خاص باشد، نسبت به محدودسازی در واردات کالای یاد شده اقدام می شود.

پیمانکاران هم به وندورلیست وزارت نفت استناد کنند وی به ابلاغیه وزیر نفت درباره فهرست بلند منابع تامین کالای وزارت نفت اشاره کرد و گفت: همانطور که در این ابلاغیه نیز آمده است، پیمانکاران هم باید سازندگان منتخب در این فهرست را در اولویت سفارش کالاها و تجهیزات مورد نیاز خود قرار دهند.

در بند پنجم ابلاغیه وزیر نفت آمده است: «پیمانکاران EPC موظف هستند کالاها و تجهیزات مورد نیاز طرحهای خود را در مرحله نخست و با اولویت از فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی وزارت نفت تامین کنند و ضروری است در قراردادهای آتی نیز فهرست مذکور به عنوان بخشی از اسناد مناقصات به مناقصه گران اعلام شود».

گردانی نژاد با اشاره به مضرات استفاده نکردن از یک وندورلیست واحد و هزینه های مازادی که این روند به دلیل افزایش موازی کاری ها برای صنعت نفت به همراه داشته است، افزود: هم اکنون فهرست سازندگان ایرانی نهایی شده است و به زودی شرکت های خارجی نیز پس از ارزیابی به فهرست اضافه می شوند.

پیش از این محمدرضا مقدم، معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری عنوان کرده بود: تهیه و ابلاغ فهرست بلند منابع تامین کالای دستگاه مرکزی وزارت نفت از زمان انقلاب اسلامی تاکنون، آرزوی سازندگان داخلی بوده است چرا که با تدوین این فهرست، شفافیت مناقصه‌ها افزایش یافته و از برخوردهای گاه سلیقه ای با سازندگان جلوگیری می شود.

به گفته مقدم، این فهرست در سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت بارگذاری شده است و از این پس، شرکتهای تابعه وزارت نفت باید در مناقصات تنها با استناد به این فهرست، برای سفارش خریدهای داخلی اقدام کنند.

منبع : صدای صنعت

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.