28 شهریور, 1395

تفکرِ اقتصاد مقاومتی؛ نیرویی که چرخِ زندگی را می چرخاند

مجید حافظی کمال از جمله جوانان تحصیل کرده شهر خنجین است که طعم محرومیت را در روستای محل زندگی خود لمس کرده است، اما او برای علاقه مندی و کمک به خودکفایی و بهبود امرار معاش خود رازهایی را بیان می کند که شنیدن آنها خالی از لطف نیست.

توجه به ترویج و توسعه طرح های اقتصاد مقاومتی علاوه بر اینکه به تقویت رویه خودکفایی کشور کمک می کند از سویی حلال مشکلات اقتصادی کشور و راهکار برون رفت از رکود تورمی است. از این رو باید از روشیهای تولید را توسعه و رونق داد که کمترین میزان وابستگی به نقدینگی را ایجاد و در سریع‌ترین زمان به بازدهی مطلوب برسد.

مجید حافظی کمال از جمله جوانان تحصیل کرده شهر خنجین است که طعم محرومیت را در روستای محل زندگی خود چشیده است، اما او برای علاقه مندی و کمک به خودکفایی و بهبود امرار معاش خود رازهایی را بیان می کند که شنیدن آنها خالی از لطف نیست.

این فعال حوزه اقتصادی گفت: شرایط فعلی منطقه ایجاب می کند با وجود کم بودن میزان کار دولتی و استخدامی های موجود، هر جوان با استفاده از ظرفیت های محل زندگی خود برای منطقه خود در آمد زایی ایجاد و در حد توان به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند.

وی با اشاره به نحوه تولید طرح خودکفایی خود در حوزه اقتصاد مقاومتی افزود: این طرح در یک بازه زمانی ۸۰ روزه شامل دو مرحله رویشی و زایشی میتواند قارچ تولیدی را برای فروش روانه بازار مصرف کند.

حافظی کمال اظهار کرد: در آغاز کار مختصر آورده ای را برای طرح تدارک دیدم و در زیرزمین حیاط منزل خود در سایه استفاده از تجربیات شخصی و آموزشهای کسب شده در کلاسهای آموزشی جهاد کشاورزی و با استفاده از تجربه و راهنمایی های اقوام و با استفاده از تسهیلات اقتصاد مقاومتی توانستم موفقیت های لازم را در این زمینه کسب و به نوعی مقدمات راه اندازی یک واحد تولیدی در حوزه اقتصاد مقاومتی را ایجاد کنم که هم برای خودم و هم خانواده ام سودمند بوده است.

تولید کننده قارچ گفت:پرورش قارچ نیازمند هزینه کمپوست برای تولید قارچ، هزینه حمل و نقل، هزینه کارگری، هزینه خرید خاک پوششی نیز است،در این موارد هر میزان که هزینه شود دوبرابر سود برای تولید کننده دارد.

وی افزود: کار پرورش قارچ در مقایسه با دیگر انواع فعالیت‌های کشاورزی چندان وقت‌گیر و پرخطر نیست، به همین دلیل افراد می‌توانند در ابتدای شروع به فعالیت این کار را به‌عنوان شغل دوم خود حساب کنند. از سوی دیگر پرورش قارچ خوراکی در ابعاد و اندازه‌های مختلف قابل اجرا است، در صورتی که توانایی انجام و ادامه این کار را در خود دیدند، می‌توانند کار خود را گسترش دهند.

حافظی کمال با اشاره به فروش محصول در بازار افزود: با توجه به اینکه بیش از ۲۰ کارگاه تولیدی در شهر خنجین راه اندازی شده است، یکی از جوانان این شهر مسئول فروش قارچ تولیدی شده و محصول تولیدی را روزانه جمع آوری می کند و برای فروش به مرکز استان می برد.

کارآفرین خنجینی اظهار کرد: در ایامی در هفته تقاضای خرید قارچ پایین است و این مشکلاتی را برای تولید کننده به وجود می آورد، وجود صنایع تبدیلی در این عرصه، کمک بزرگی به تولیدکنندگان قارچ است.

وی خاطر نشان کرد: جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی نباید منتظر استخدام و پشت میز نشینی باشند، بلکه باید با آموزش ، پشتکار و توکل بر خدا در این عرصه فعالیت کنند و مطمئن باشند که در صورت کار و تلاش در رشته کشاورزی و خدمت به کشور نتایج مطلوبی به دست خواهند آورد.

 

منبع : دیار آفتاب

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.