27 شهریور, 1395

مدل اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی باید بومی سازی شود

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: برای اینکه اقتصاد مقاومتی به درستی اجرا و محقق شود باید برای هر منطقه متناسب با شرایط منطقه مدلی بومی ارائه داد.

محمدرضا واعظ مهدوی، پیش از ظهر امروز در همایش «توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم‌انداز آن در افق ۱۴۰۴» که به میزبانی دانشگاه یزد در حال برگزاری است، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی بایدها و نبایدهایی دارد که از آن جمله درون‌گرایی و برون‌زایی است که این موارد مدنظر رهبر انقلاب نیز قرار گرفته و بر آن تاکید دارند.

وی تصریح کرد: با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان اقتصاد را در برابر تحریم‌ها و آسیب‌ها مقاوم کرد و برای اینکه این امر به درستی محقق شود، لازم است برای هر منطقه متناسب با ظرفیت‌ها، شرایط و محدودیت‌های همان منطقه یک مدل بومی ارائه داد و برای اجرا اقدام کرد.

واعظ مهدوی با اشاره به اینکه محورهای توسعه هر استانی با استان دیگر متفاوت است، افزود: برای تهیه یک مدل بومی ابتدا باید محور توسعه هر استان را مشخص کرد و سپس به برنامه ریزی پرداخت در غیر این صورت تحقق اقتصاد مقاومتی و مقاوم کردن اقتصاد امکان پذیر نخواهد بود زیرا نمی توان یک نسخه و یک برنامه را در کل کشور پیاده سازی کرد.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه نقش آموزش را نیز نمی‌توان نادیده گرفت، عنوان کرد: تربیت نیروی انسانی، محور اصلی توسعه است و نیروی انسانی که بتواند با برنامه کارشناسی شده اقدام کند، حرکت بر اساس چشم‌ اندازهای تعریف ‌شده را میسر می‌کند.

وی تاکید کرد: این انتظار از نهادهای آموزشی وجود دارد که با آموزش‌های خود بخشی از مسئولیت در این زمینه را بر عهده بگیرند و به سهم خود نقشی در تحقق اقتصاد مقاومتی ایجاد کنند.

واعظ مهدوی همچنین به ضعف‌های موجود در نهادهای آموزشی کشور نیز اشاره کرد و افزود: هنوز تکلیف منسجمی در نهادهای آموزشی وجود ندارد ضمن اینکه هنوز برنامه زمان ‌بندی برای تربیت نیروی انسانی در کشور نداریم تا بدانیم چه می‌خواهیم و کجا باید قرار بگیریم.

وی همچنین به ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان نیز در این مسیر اشاره کرد و افزود: اقتصاد دانش‌ بنیان از زیربناهای اقتصاد مقاومتی است که اگر مورد توجه نباشد تحقق اقتصاد مقاومتی به سختی ممکن می‌ شود.

به گزارش مهر همایش ملی «توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان یزد و چشم‌انداز آن در افق ۱۴۰۴» طی امروز و فردا به میزبانی دانشگاه یزد برگزار می شود.

در این همایش ۷۴ نفر از کارشناسان، مدیران و معاونان سازمان برنامه و بودجه از استان‌های ایلام، قزوین، گیلان، کرمانشاه، گلستان، قم، خوزستان، تبریز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، اصفهان، سمنان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویر احمد، کرمان، خراسان شمالی، البرز، اردبیل، همدان و مرکزی حضور دارند

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.