27 شهریور, 1395

شورای فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان همچنان روی کاغذ

شعار امسال مقام معظم رهبری با عنوان‌ “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل” است که در آن راهبردهای کلان نظام در حوزه‌های مختلف تعریف شده و این بهترین منشور برای رشد و تعالی کشور است.

محمود مقامی عضو شورای عالی بسیج رسانه خراسان جنوبی در یادداشتی نوشت: شعار امسال مقام معظم رهبری با عنوان‌”اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل” که در آن راهبردهای کلان نظام در حوزه‌های مختلف تعریف می‌‎شود، بهترین منشور برای رشد و تعالی کشور است.

در حال حاضر تقریبا ۶ ماه نخست سال ۹۵ به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و در این بین نیز بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی خراسان جنوبی در حوزه توجه به شعار و مطالبه امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی از ضرورت مضاعفی برخوردار است.

آنچه این روزها در جمع‌های رسانه‌ای‌ها مورد نقد و بررسی قرار دارد، خروجی جلسات فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان است؛ چراکه آنچه از بیرون نظاره‌گر هستیم، دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و سازمان‌های دولتی آرایش قرارگاهی برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی مشاهده نمی‌شود.

تلاش مسؤولان استان در اردیبهشت‌ماه سال جاری برای تصویب سند راهبردی اقتصاد مقاومتی در خراسان جنوبی اقدامی قابل تحسین است، اما مطلبی که از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، نحوی تدوین و اقدامات کارشناسی شده و همچنین بُعد آینده‌نگری در تدوین سند است.

بر اساس آنچه که از گفته‌های مسؤولان امر شنیده‌ می‌شود این سند برش استانی از سیاست‌های دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی است و انتظار داریم تا نسخه‌ای از سند در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار بگیرد تا در جریان برنامه‌‌های ویژه دولت در زمینه مطالبه اصلی نظام در حوزه اقتصاد داخلی قرار بگیرند.

تقریبا در بازه‌ زمانی ۶ ماهی که از سال ۹۵ می‌گذرد و بررسی‌ها نشان‌ می‌دهد که هنوز سند راهبردی وارد فاز عملیاتی خود نشده است؛ چرا که هنوز صنایع که اصلی‌ترین بخش در اقتصاد خراسان جنوبی هستند، تحرکی در آنها دیده نمی‌شود! و یا اینکه در حوزه‌های واگذاری تسهیلات اتفاق خاصی نسبت به گذشته رخ‌نداده است.

در حال حاضر گزارش‌های میدانی که از سطح شهر و گفت‌وگوهای متعدد با مردم دریافت کرده‌ایم، هنوز مردم از اقدامات مسؤولان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و همچنین خروج از رکود اقتصاد استان اطلاعی ندارند.

در همین دیدارها برخی از مردم اعلام می‌کردند که اگر قرار است مصوبات اقتصاد مقاومتی به شکل گذشته اجرا شود، چرا اسم آن را می‌گذارند تحقق فرمایشات رهبری؟ اگر قرار است بوروکراسی اداری برای حمایت از تولید و یا مالیات از اصناف به شکل قبلی باشد، چطور انتظار داریم که حمایت از تولید داخل شکل بگیرد؟ به‌قولی یکی از بازاریان اگر دولت می‌خواهد استان را در قالب اقتصاد مقاومتی ویژه ببیند چرا بانک کشاورزی که دولتی هم هست از واگذاری تسهیلات به سیمان باقران طفره می‌رود؟

نکته دیگر اینکه، وقتی قرار نیست که دولت اعتبارات ویژه‌تری به استان بدهد و یا اینکه اعتبارات بخش‌های زیرساختی را به‌طور کامل اختصاص دهد، ثمره ارسال گزارش‌های دریافتی از دستگاه‌ها در قالب اقدامات اقتصاد مقاومتی به تهران چیست؟

سؤوال دیگر این است که اگر بخش خصوصی تمایل به سرمایه‌گذاری در استان را نداشت، تکلیف حمایت از تولید، جلوگیری از خام‌فروشی، احیاء و استخراج منابع ثروت‌زا استان چه می‌شود؟

مسأله‌ای که انتظار است دولتمردان بدان توجه کنند که اگر مدیران استانی بُرش کاری برای تغییر در روند برخی از امورات از جمله برنامه‌های مالیاتی و یا نرخ تسهیلات بانکی و … شاید به این زودی‌ها توفیقی برای خروج از رکود و یا اینکه سامان دادند به وضع اقتصادی دست پیدا کنند.

همچنین بعضا شنیده می‌شود که برنامه‌های روتین سال جاری دستگاه‌ها در قالب اقتصاد مقاومتی گزارش می‌شود و یا اینکه سیاست‌هایی در برخی از حوزه‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد که با ماهیت و شرایط استان از جمله خشکسالی ۱۸ ساله سازگاری ندارد!

شفاف‌سازی اقدامات، مطالبه‌گری وعده‌های مسؤولان کشوری، ارائه طرح‌های ویژه و بومی استان از جمله خواسته‌های مهم از اعضای شورای فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان است.

مطلب دیگری که تأکید می‌شود در دستور کار قرار بگیرد، ارائه گزارش‌های فصلی از سوی اعضای شورای فرماندهی اقتصاد مقاومتی است، چرا که در زمینه فعالیت فرمانداران و همچنین مدیران دستگاه‌های اجرایی در راستای تحقق این مطالبه اطلاعاتی در دست نیست، چرا که با گفتن جملاتی مانند، “پیگیری خواهیم کرد”، “بررسی می‌شود”، “اقتصاد مقاومتی باید اجرایی شود” کار از پیش نمی‌رود و زمانی قطار اقتصاد مقاومتی به حرکت در‌ می‌آید که شورای فرماندهی آن آرایش جنگ بخود بگیرد.

شورای فرماندهی اقتصاد مقاومتی تا احساس نکند که امروز کشور نیازمند جهاد اقتصادی در زمینه‌‌های مختلف است، عموما طرح و برنامه‌ها به شکل روتین و از سر رفع تکلیف خواهد بود، والا در زمان جنگ هیچ کس آرام و قرار ندارد و همه با روحیه جهادی مشغول خدمت هستند.

در پایان انتظار داریم که دولتمردان در استان بدور از حاشیه‌سازی‌های بیهوده حزبی و سیاسی با توجه به اینکه خراسان جنوبی نیازمند تفکر جهادی است، از فرصت خدمت‌گزاری به مردم و از توان و ظرفیت‌های مدیریتی خود برای رشد و پیشرفت بخش‌های مختلف استان از روستاها تا شهرها و از صنایع تا معادن استفاده کنند، چرا که کوتاهی در راستای خدمت به مردم گناهی نابخشودنی است.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.