25 شهریور, 1395

ضرورت توجه به صنایع تبدیلی و ذخیره سازی صنعتی تولیدات کشاورزی

ذخیره سازی محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در صدر مبحث اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی قرار دارد، اما توجه کافی به آن نمی شود.

مهمترین حوزه از مبحث اقتصاد مقاومتی بحث تولید ملی و تقویت آن است و بر اساس سیاست های آن باید در روند اجرایی مورد توجه قرار گرفته و تقویت شود، این موضوع آنقدر اهمیت دارد که در کلام مقامات سیاسی و اجرایی کشور فصل مشترک تقویت تولید است، حالا با اختلافات و تفاوت سلیقه های گوناگون.

کشاورزی جزو اصیل ترین و حقیقی ترین زیر شاخه های تولید ملی است که با توجه به اقلیم ایران و توجه مردم و مسئولین از دیرباز نیاز کشور را تامین می کرده است، و در این میان استان البرز نیز جزو برترین استان ها در زمینه تولیدات کشاورزی است؛ البرز با باغات نباتات، مزارع بزرگ صیفی جات و گندم زارها عملاً به قطب کشاورزی در کنار پایتخت تبدیل شده است و از این جهت سهم خود از تولید ملی را تامین کرده است.

اما در موضوع کشاورزی یکی از مهمترین زیر شاخه های تخصصی، نگه داری و ذخیره سازی محصولات است که معمولاً اواخر فصل گرما و با شروع پاییز این مسئله به اوج تکاپو و جنبش خود می رسد.

انبارها، سیلوها و سردخانه ها با فرارسیدن این فصل به سمت ذخیره سازی محصولات می روند تا در فصل زمستان و بهار و به خصوص در مورد میوه ها برای شب عید بتوانند نیاز کشور و بازار را تامین کنند.

استان البرز به دلیل ماهیت کشاورزی و صنعتی خود در زمینه انبارداری و سردخانه داری محصولات کشاورزی در رتبه اول کشور قرار دارد، چرا که هم زیر ساخت های موجود آن وجود دارد و هم به بازار اول کشور یعنی پایتخت نزدیک است و به طور معمول تولید کنندگان ترجیح می دهند که استان البرز محل نگه داری محصولات آن ها باشد.

از طرفی باید به این نکته نیز پرداخته شود که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و تحریم های موجود توجه به حوزه کشاورزی می تواند برای حل مشکلات راه گشا باشد به خصوص مبحث صنایع تبدیلی و ذخیره سازی مناسب محصولات تا از این طریق ارزش افزوده بالا رود و سود بیشتری به سبد تولید کنندگان و مصرف کنند گان برسد.

ذخیره سازی محصولات کشاورزی نیز در صدر مبحث اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی قرار دارد چرا که اگر این مسئله به درستی صورت گیرد، هم نیاز کشور در فصل های سرما و شب عید تامین خواهد شد و بازار محتاج واردات نخواهد بود، هم با تولید ثروت مشکلات این قشر از زحمت کشان کشور حل خواهد شد.

سردخانه داری و انبارداری از سالهای دور در کشور وجود داشته و مراکز بسیار باسابقه ای در این حوزه وجود دارند اما امروز اولاً به دلیل گسترش جمعیت و محصولات و ثانیاً بحران و رکود اقتصادی با مشکلاتی مواجه است و نمی تواند نیاز کشور را آن طور که باید تامین کند.

این ها مسائلی است که ضرورت توجه به صنایع تبدیلی و ذخیره سازی صنعتی محصولات کشاورزی را برای امروز کشور دو چندان می کند.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.