25 شهریور, 1395

اقتصاد مقاومتی موجب قوام جامعه اسلامی است

استاد دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه گفت: اصل تقدیر معیشت همان اقتصاد مقاومتی است که باید در بانکداری اسلامی مورد توجه قرار گیرد.

عبدی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کرمانشاه، اهمیت رسیدن به اقتصاد سالم و شکوفا را یادآور شد و گفت: یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است توجه به مسائل اقتصادی کشور است.
وی تصریح کرد: نامگذاری ۴ سال پیاپی با موضوعات اقتصادی نشان از اهمیت بالای این موضوع دارد.
عبدی با اشاره به اینکه لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به مبانی بانکداری اسلامی است، افزود:  بانک و بانکداری نیز قلب تپنده هر اقتصاد و جاری کننده خون در رگ‌های اقتصادی آن جامعه دارد و باید در کشور اسلامی کاملا منطبق بر موازین اسلامی باشد.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه اظهار کرد: درکشور ما که اقتصادی پول محور دارد و به‌عبارتی بر پایه پول استوار است توجه به بانکداری اسلامی را دوچندان می‌کند.
وی با اشاره فرموده مقام معظم رهبری که اسلامی کردن بانک‌ها را فتحی عظیم می‌دانند، گفت: بنابراین نظام بانکی در ساختار اقتصادی هر کشوری در جایگاه مدیریت توزیع منابع پولی در میان فعالان بخش خصوصی و همچنین بازوان اجرایی نهادهای ناظر بر اقتصاد برای کنترل و هدایت نقدینگی در جامعه قرار دارد از این رو تطبیق روش‌ها و الگوهای استفاده شده در این نظام با اصول اسلامی در واقع به معنای انطباق سازوکارهای توزیع منابع مالی و سیاست‌های پولی با قواعد دینی و الهی است که در نهایت به اسلامی شدن هرچه بیشتر روابط حاکم بر مناسبات اقتصادی، اخلاقی و اجتماعی مردم منجر می‌شود.
وی گفت: اجرا و فرهنگ‌سازی بانکداری اسلامی نیاز به عزم همگانی و همکاری تنگاتنگ مسئولین دارد و باید در این خصوص تلاش شبانه روزی داشته باشیم تا بتوانیم فرهنگ بانکداری اسلامی را در نظام بانکی و جامعه نهادینه کنیم.
وی اظهار کرد: این مهم باید در نظام اسلامی کاملا منطبق با موازین شرع مقدس اسلام اداره شود تا بتواند به عنوان پایه و اساس اقتصاد اسلامی نقش موثری را در تعاملات آحاد جامعه ایفا کند.
عبدی اقتصاد مقاومتی را که موجبات قوام جامعه اسلامی است را اقتصادی مبتنی بر پایه منابع داخلی دانست و افزود: این نوع از اقتصاد در برابر فشارها و تحریم‌ها دچار بحران نمی‌شود.
استاد دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه در پایان گفت: بانکداری اسلامی با بهبود فضای کسب و کار می‌تواند با درگیر کردن بخشی از اقتصاد واقعی بسترساز اقتصاد مقاومتی و خلق حماسه اقتصادی باشد.

منبع : ایکنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.