25 شهریور, 1395

در تولید محصولات با ذائقه جهانی باید از اقتصاد دانش بنیان استفاده کنیم

فتحی گفت: در سطح آذربایجان شرقی در اکثر محصولات کشاورزی مصرفی، مازاد تولید داریم.

اکبر فتحی در چهارمین جشنواره انار و اولین جشنواره برداشت انجیر که در منطقه مرزی نوردوز شهرستان جلفا برگزار شد، ضمن بیان این مطلب افزود: امسال توسط مقام معظم رهبری، “سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” نامگذاری شده و بخش کشاورزی براساس فرمایشات رهبری و شاخص های پنج گانه تعریف و برنامه ریزی شده است.

وی با اشاره به اهمیت و نقش برونگرا بودن بخش کشاورزی در صادرات محصولات گفت: اگر نتوانیم در سطح استاندارد جهانی تولید و محصولات خود را صادر نمائیم مازاد تولید محصولات کشاورزی و باغی بلاتکلیف مانده و کشاورزان و باغداران زحمتکش متحمل ضرر و زیان زیادی می شوند.

فتحی، ادامه داد: در تولید محصولات با ذائقه جهانی باید از اقتصاد دانش بنیان استفاده کرده و محصولات خود را از نظر کیفی و کمی طبق استانداردهای جهانی معادل سازی کنیم.

قائم مقام رئیس سازمان و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان با ابراز تاسف از تولید کم انار و انجیر در منطقه، اظهار کرد: برای برونگرا بودن محصولات باغی انار و انجیر، باید سطح کاشت درختان این میوه ها را ارتقاء داده و تولید را افزایش دهیم.

وی گفت: گوجه فرنگی تولید شده در شهرستان ملکان به قیمت ۲۸۰ تومان خریداری می شد که هزینه تولید آن نیز تامین نمی شود و سازمان تعاون روستائی مکلف شده در این خصوص اقدام نماید ولی از نمایندگان هم درخواست داریم که جهت ساماندهی تجارت خارجی این نوع محصولات وزارت جهادکشاورزی را یاری نمایند و جهت ترغیب تجار یارانه صادراتی برایشان فراهم شود.

فتحی، اضافه کرد: کاهش درصد سود تسهیلات تجاری محصولات کشاورزی از محل توسعه کمک های فنی، اعتباری، یک ضرورت است تا تجار رغبت بیشتری برای صادرات داشته باشند.

قائم مقام رئیس سازمان و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان در پایان سخنان خود تصریح کرد: خوشبختانه امروز در سطح استان در اکثر محصولات کشاورزی مصرفی، مازاد تولید داشته و می توانیم این محصولات را به سایر کشور و استانهای همجوار صادر کنیم.

لازم به ذکر است در پایان مراسم با اهداء لوح تقدیر از آقایان محمد آقا داداشی، قهرمان مهری، الیاس خدادادی، نجف غفاری و رحیم عالی زاده بعنوان انارکاران و انجیرکاران نمونه منطقه تجلیل بعمل آمد.

منبع : برنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.