24 آبان, 1394
رئیس سابق دانشکده اقتصاد اصفهان در گفتگو با دفاع اقتصادی :

مقاوم کردن اقتصاد با استقلال اقتصادی همخوانی دارد

هوشنگ شجری، رئیس سابق دانشکده دانشگاه اصفهان، در گفتگو با خبرنگار دفاع اقتصادی با بیان اینکه یکی از مسائلی که در بحث مقاوم بودن اقتصاد مطرح می کنند، مقوله استقلال اقتصادی است، گفت: استقلال اقتصادی از جمله پارامترهایی است که رابطه مستقیم با مقاوم بودن اقتصاد دارد

وی با اشاره به اینکه مسئله استقلال اقتصادی از ابتدا به طور غلط تعبیر و معنا شد، خاطر نشان کرد: البته بعدها به تدریج این تعبیر اصلاح گردید ولی هنوز هم در عده ای کج فهمی هایی نسبت به مفهوم استقلال اقتصادی وجود دارد.

شجری با اشاره به یکی از کج فهمی های رایج در فضای اقتصادی کشور افزود: برخی از قدیم بر این اعتقاد بوده اند که مفهوم استقلال اقتصادی این است که یک کشور بتواند حداکثر کالاها و خدمات مورد نیاز خود را در داخل کشور تولید نماید در صورتی که این موضوع به معنای استقلال اقتصادی نیست.

وی افزود: نتیجه این گونه تفسیر و معنا در خصوص استقلال اقتصادی، منجر به انزوا و عقب ماندگی از تکنولوژی های روز دنیا می شود. نمونه این تفسیر در خصوص استقلال اقتصادی را ما در خصوص شوروی سابق ملاحظه کرده ایم. شوروی سابق سعی می کرد تا حداکثر کالاهای خود را در داخل کشورش تولید نماید و وابستگی خود به خارج را به صفر تقلیل دهد. به تدریج درست نبودن این تعبیر به تدریج مشخص شد.

استاد اقتصاد اصفهان با بیان این موضوع که استقلال اقتصادی به معنای صرف خودکفایی نیست، تصریح نمود: مفهوم استقلال اقتصادی به معنای این است که یک کشور ازادانه بتواند در مورد روابط اقتصادی خود در چارچوب منافع ملی تصمیم بگیرد.

وی گفت: استقلال اقتصادی به معنای آن است که یک کشور آزادانه تصمیم بگیرد با چه بازارهایی ارتباط داشته باشیم، از چه بازارهایی خرید کنیم، با چه کشورهایی تبادل تجاری داشته باشیم. این موارد به معنای استقلا ل اقتصادی است.

شجری با بیان اینکه استقلال اقتصادی دارای مولفه هایی است، عنوان داشت: در وهله اول یکی از مولفه های استقلال اقتصادی، تبادل تجاری با کشورها و اقتصاد جهانی بر مبنای عقلانیت و منافع ملی است. در غیر این صورت مجبور خواهیم بود با بازارهای محدودی در ارتباط باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تبادل با اقتصاد جهانی بایستی سبب وابستگی دو طرفه شود یا نه؟ گفت: طبیعتا وقتی با اقتصاد جهانی وارد تعامل می شویم این تبادل چند جانبه خواهد شد. اگر تبادل تجاری سبب ایجاد وابستگی دو جانبه نشود، این امر وابستگی اقتصادی کشور را بیشتر خواهد کرد. البته در این زمینه گاهی مسائل سیاسی و ملاحظات پیرامونی در نوع تبادلات تجاری اثرگذار است که در این رابطه باید عرض کنم دخالت کردن مسائل سیاسی در امور اقتصادی، هزینه سنگینی را بر اقتصاد تحمیل خواهد کرد.

شجری در خصوص وضعیت استقلال اقتصادی کشور گفت: وضعیت استقلال اقتصادی کشور در حال حاضر بهتر از گذشته شده است. مسیری که پیش رو داریم با توجه به ظرفیت هایی که در حال حاضر بعد از توافق هسته ای ایجاد شده، امیدبخش است.

 

 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.