24 شهریور, 1395

صنایع تبدیلی کوچک باحمایت مسئولان ظرفیت بالایی برای اشتغال زایی دارد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به پیگیری و عملیاتی کردن موضوع اقتصاد مقاومتی مورد تاکید مقام معظم رهبری، گفت: صنایع تبدیلی کوچک نیازمند حمایت مسئولان است این امر ظرفیت بسیار بالا در اشتغالزایی و تولیدداخل دارد.

سردار محمدرضا نقدی روز چهارشنبه در نشست با مسئولان و کارآفرینان شهرستان فردیس در سالن اجتماعات شهرداری منطقه ۱۰ کرج، افزود: بحث صنایع تبدیلی از برنامه هایی است که در بسیاری از شهرهای کشور آغاز شده و در حال پیاده سازی است، به طور مثال الگوی سوهان قم، گز اصفهای، گلاب قمصر و… اجرا می شود. باید ببینیم در هر شهری چه عنوان تبدیلی می توان در سطح استان، کشور و حتی جهان ایجاد کرد.
وی ادامه داد: وقتی تعداد زیادی کارگاه های تولیدی صنایع تبدیلی ازیک شکل، موضوع، جغرافیا در یک شهرجمع شوند، می توان کالای آن شهر را به عنوان یک برند ملی معرفی کرد.
نقدی گفت: این فعالیت ها به لحاظ ارزان تمام شدن فرآوردهای تولیدی، افزایش تولید و تسلط برکار خیلی اثر بخش خواهد بود و درصدد هستیم این الگو را در شهرهای مختلف با همکاری بسیج سازندگی توسعه دهیم.
وی اظهار کرد: هر شهری برای خود تعریف و ظرفیت هایی در زمینه های مختلف دارد تا بتواند بازار کار و اشتغال ایجاد کند.
نقدی افزود: افزایش تولید از طریق سرمایه ها و کارگاه های کوچک امکانپذیر است و بسیج این روش را انتخاب کرده و با همین روش کارهای بزرگی را صورت داده است.
وی گفت: ۱۲ موضوع ظرفیت زمین مانده در کشور داشتیم که آنها را فعال کردیم. این فعالیت بدون ایجاد تورم صورت گرفته است. واحدهای تولیدی کوچک سه سال است که به بار نشسته از جمله تولید زعفران، قارچ، ماهی های سردابی و گرم آبی که علاوه بر افزایش تولید، موجب اشتغال هم شده است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۵۰۰ هزار حلقه چاه آب مجاز و ۴۰۰ هزار چاه بدون مجوز در حال استحصال آب هستند که کار سخت و پرهزینه است، در صورتیکه بین چاه و زمین استخری با هزینه اندک ایجاد شود، چند شغل ایجاد می شود در واقع یک سرمایه مالی نهفته زنده می شود.
وی افزود: از این طریق تولید ماهی در کشور دو برابر می شود. پیش از این ما از برزیل صدهزار تن گوشت قرمز وارد می کردیم، اما اکنون با این اقدام دیگر گوشت قرمز وارد نمی کنیم.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: بنگاه های تولیدی در کشور فعال شد نه تنها ۲۳۰ هزار نفر شغل ایجاد کرد بلکه ظرف سه سال گذشته در تولید انگور ۳۷ درصد افزایش تولید داشته ایم. در سه سال گذشته نشان می دهد که این اقدامی که صورت گرفته نتیجه مثبتی داده است.
نقدی افزود: کشور ایران میلیون ها تن محصولات کشاورزی و دامی تولید می کند و سالیانه مقدای از این محصول دور ریخته می شود، بهترین راهکار برای حل این مشکل صنایع تبدلی است که می تواند برای همه محصولات اجرا شود.
وی پیدا کردن بازار فروش محصولات را بسیار مهم دانست و با تأکید بر ایجاد صنایع تبدیلی کوچک روستایی عنوان کرد: یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری راه اندازی صنایع تبدیلی کوچک در روستاها است چراکه این صنایع می توانند میلیون ها تن ثروت در حال از دست رفتن را احیا کنند.
نقدی با بیان اینکه در مواردی شاید تولید کننده مجبور باشد محصول خود را سریعاً به بازار عرضه کند تا از بین نرود و به همین دلیل بازار اشباع شده و قیمت پایین می آید، افزود: اگر برای فرآوری این محصول صنعت تبدیلی ایجاد شود، با ارزش افزوده بیشتری در زمان دیگری به بازار عرضه می شود.
وی یکی از برنامه های دیگر را بسیج همگام با کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: در این طرح بحث علمی کردن کشاورزی و رساندن به سطح کشاورز نمونه است که به بیشترین تولید دست یابد.
نقدی گفت: تجربیات کشاورزان نمونه باید جمع آوری و علمی شود. از این طریق نزدیک به دو برابر اقتصاد منطقه زیر رو می شود و بسیار در وضعیت اقتصادی موثر است.
وی افزود: اگر بتوانیم علم کشاورزان را در حد کشاورز نمونه برسانیم در همه محصولات خودکفا و در اغلب صادر کننده بزرگ می شویم در این زمین بسیج فعال شد مهارت های لازم آموزش دیده شده و در حال ترویج در روستاها هستیم.
نقدی افزود: بسیج مهندسین صنعتی نیز فعال شدند و گروه های جهادی تشکیل شده است و در این زمینه فعالیت می کنند در زمینه مدیریت راهکار می دهند.
وی با بیان اینکه حجم بالای ضایعات کشاورزی در بهترین حالت ۵ میلیون تن سالانه در کشور دور ریخته می شودتصریح کرد: بهترین راهکار برای حل این مشکل صنایع تبدلی است که می تواند برای همه محصولات اجرا شود.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: با مسئولان وکارآفرینان شهرستان فردیس نشستی داشتیم که اتفاق نظر در بخش تولید چرم وجود دارد چند کارخانه چرم سازی مصنوعی و طبیعی در این شهرستان تولید می شود که بازار خوبی برای ۱۲ میلیون نفر جمعیت تهران در فردیس می باشد.
نقدی افزود: مقداری هم حرفه چرم در فردیس وجود دارد با کمک مردم و مسئولان در یک فرصت کوتاه می توان این شهرستان را به یک قطب تولید منسوجات و فرآورده های چرم تبدیل کرد.
وی با اشاره به راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: نباید منتظر باشیم تا دیگران سرمایه گذاری کنند بلکه باید کار وتلاش کرد.
نقدی اظهار کرد: مسئولان شهرستان فردیس وحدت ، انسجام ،همدلی و همکاری با یکدیگر داشته باشند و کار مردم را راه بیندازند تا این شهرستان به یک بازار ملی و بین المللی برای خود ایجاد کند.
در این مراسم فرمانده سپاه ناحیه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز و فرمانده سپاه ناحیه امام رضا(ع) شهرستان فردیس و دیگر مسئولان حضور داشتند.
در پایان کارآفرینان و تولیدکنندگان شهرستان فردیس مشکلات خود را از جمله بیمه،عوارض شهراری،تسهیلات بانکی،معافیت مالیاتی و ارزش افزوده مطرح کردند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.