23 شهریور, 1395

باید شرایط برای اقتصاد دانش بنیان فراهم شود

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری گفت: باید با دور شدن از خام فروشی زعفران، نفت و گیاهان دارویی شرایط کشور برای اقتصاد دانش بنیان فراهم شود.

علی وطنی روز سه شنبه در مراسم تجلیل از برگزیدگان علمی، فرهنگی و هنری خراسان رضوی در مشهد افزود:
بر اساس برنامه، جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۴ به میزان هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد ناخالص ملی خواهد داشت که نیمی از آن قرار است از طریق اقتصاد دانش بنیان تامین شود.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی فروش زعفران نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار و این در حالی است که ایران و خراسان حدود ۹۵ درصد زعفران جهان را تولید می کند.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ارزش تجارت زعفران در جهان بیش از هشت و دو دهم میلیارد دلار اما سهم ایران در این زمینه بسیار ناچیز و اندک است.
وی افزود: این در حالی است که یک شرکت دانش بنیان در تهران پارسال ۱۸ هزار میلیارد ریال فروش داشته است.
وطنی ادامه داد: هم اینک ۴۰ هزار نفر در دو هزار و ۶۰۰ پارک علم و فناوری در سطح کشور مشغول فعالیت هستند.
وی گفت: در حوزه فناوریهای زیستی نیز ایران نسبت به گذشته شرایط بسیار بهتری کسب کرده و اکنون قراردادهایی با روسیه در همین زمینه در حال انعقاد است.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: باید به ازای هر چهار هزار نفر یک شرکت دانش بنیان تشکیل شود تا در سال ۱۴۰۴ تعداد شرکتهای دانش بنیان در ایران به ۲۰ هزار مورد برسد.
چهار تن از دانشجویان حائز رتبه های تک رقمی کنکور سراسری ۱۳۹۵، ۲۵ جوان فعال برگزیده جشنواره رویش و برگزیدگان فرهنگی و هنری جشنواره های مختلف استان خراسان رضوی در این مراسم تقدیر شدند.

منبع : ایرنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.