23 آبان, 1394
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد:

لزوم توسعه تعاونی‌های توانمند کشور

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم توسعه تعاونی‌های توانمند کشور تاکید کرد.

سید حمید کلانتری عصر چهارشنبه در هشتاد و پنجمین جلسه کارگروه اشتغال آذربایجان‌شرقی با تأکید بر لزوم توسعه تعاونی‌های توانمند در کشور اظهار داشت: باید شهرداری ها، استانداری ها و دستگاه های اجرایی در استان ها، مکانی را برای ایجاد اشتغال در شهرها ایجاد نموده و از آن ها حمایت نمایند.

وی در این راستا ضمن تأکید بر ضرورت حمایت از مشاغل خانگی ادامه داد: زنان سرپرست خانوار که عهده‌دار مشاغل خانگی هستند امکان اجاره مغازه و فروش محصولات خود را ندارند و در این راستا برگزاری نمایشگاه‌های عرضه فروش فصلی می‌تواند مشکلات متعدد ایشان را در این زمینه گره گشایی کند.

معاون امور تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تکیه بر قانون همراهی استان‌ها و شهرداری‌ها برای برگزاری نمایشگاه‌های فصلی ابراز داشت: بر اساس ماده ۱۱ قانون حمایت از مشاغل خانگی تمام شهرداری‌ها موظف به تامین بازارهای محلی و دوره‌ای در طول ایام هفته می باشند و در این خصوص همراهی بخش‌های مختلف می تواند بخشی از مشکلات اشتغال خانواده‌های محروم را مرتفع سازد.

وی در ادامه ضمن اشاره به وضعیت نامطلوب اشتغال کشور و افزایش بیکاری و اعتیاد گفت: متأسفانه کشور از نظر بیکاری شرایط مناسبی ندارد و همه ما بنا به فراخور و جایگاه خود در برابر بیکاری و اعتیاد جوانان مسئول هستیم.

کلانتری در این راستا ضمن اشاره به شرایط پساتحریم و موضوعات جدید مطرح شده بیان داشت: ما توانسته ایم در عرصه سیاسی آبرو و اقتدار خاصی را کسب نماییم و امیدواریم مشکلات شغلی ۴ هزار بیکار در کشور را برطرف کنیم چرا که درصورت وجود ۴ میلیون بیکار در کشور مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.

وی با تأکید بر چاره اندیشی برای رفع رکود اظهار داشت: ما ظرفیت‌های فراوان اقتصادی در کشور داریم و از همه نوع منابع طبیعی و ثروت‌ها برخوردار هستیم و با چاره اندیشی در این راستا می توانیم بسیاری از مشکلات موجود را برطرف سازیم.

معاون امور تعاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در ادامه ضمن اشاره به پشینه تعاونی در ایران ابراز داشت: پس از انقلاب اسلامی با تفکر شهید بهشتی تعاونی در ایران شکل گرفت و اصول بین‌المللی فعالیت تعاونی‌ها بر اساس تشریح اصول تعاون و مسائل مختلف در کتاب ایشان تهیه شده و هم اکنون هیچ شبکه قدرتمندی در کشور نداریم که همچون توزیع تعاونی‌ها باشد.

وی در این خصوص ادامه داد: تعاونی های ما در ۱۲۰ گرایش اقتصادی  تعریف شده اند و باید متوجه باشیم که تعاونی ها قادرند به علت گستره فعالیتی و محصولات تولیدی شان نقش مهمی در تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی ایفا نمایند. از این روبرای توسعه تعاونی‌ها نیازمند هماهنگی و همکاری بیشتری هستیم که در این راستا تفاهم نامه‌های متعددی با وزارتخانه‌های مختلف منعقد ساخته ایم.

وی در این راستا ضمن اشاره به ترویج فرهنگ تعاونی، آموزش و توانمندسازی مدیریت در بخش تعاونی ها، بسط تعاملات شبکه ای، تدمین منابع مالی از طریق صندوق ضمانت تعاون، بر توسعه بازار و برند تأکید کرد.

معاون وزیر تعاون همچنین گفت: متاسفانه در کشور ما روحیه کار جمعی کم بوده و با وجود ۱۱میلیون نفر عضو متعارف تعاونی ها و ۵ میلیون اعضای تعاونی مصرف همکاری بین بخشی هم در حوزه اشتغال و هم در حوزه توسعه تعاون در بخش های کشاورزی، صنعتی، خدماتی و تولیدی کم بوده و تعاونی ها در برندسازی و ویترین آرایی محصولات خود ضعیف هستند و باید در این زمینه فعال تر شوند.

وی در این خصوص افزود: در این زمینه راهبردهای متعددی برای توسعه تعاونی‌ها در نظر گرفته شده و  صندوق ضمانت تعاون ما تا ۷ میلیارد تومان تعاونی ها را ضمانت می کند.

کلانتری ضمن اشاره به وضعیت شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران بیان داشت: در حال حاضر نیمی از جمعیت جهان متاثر از فعالیت تعاونی‌ها بوده و ۴۲ درصد تعاونی‌های جهان در عرصه بیمه فعال هستند و گردش‌های مالی بزرگی در این تعاونی‌ها در حال شکل گیری است.

وی در پایان ضمن اشاره به ایجاد تعاونی‌های فرش، توسعه حوزه فرش و سفر جمعی از تعاونگران کشور به کشورهای آفریقایی ابراز داشت: در این سفر آنان توانستند قراردادهای خوبی ببندند و تحرک خوبی را در تعاونی‌ها ایجاد کنند.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.