23 شهریور, 1395

کشت گیاهان با نیاز آبی کم رویکرد جهرم در اقتصاد مقاومتی

نامگذاری سال به «اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل» سبب تغییر رویکرد مردم و مسئولان شهرستان جهرم در مدیریت اشتغال و کسب و کار شده به نحوی که تا کنون بیش از چهار هزار هکتار از اراضی سطح زیرکشت با تغییر الگوی کشت مواجه شده است.

مقام معظم رهبری به عنوان دیده‌بان نظام اسلامی در ابتدای هر سال با در نظر گرفتن مسائل مورد نیاز جامعه در ابعاد سیاسی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی، اجتماعی و غیره چشم‌اندار یک ساله کشور که بر مبنای پیشرفت و توسعه پایه‌گذاری شده را برای مردم و مسئولان ترسیم و تبیین می‌کنند تا جامعه با حرکت در این مسیر به نقطه تعالی و ترقی که تحقق اهداف و آرمان‌های نظام اسلامی است، رهنمون شود.

در سال‌های اخیر و به اقتضا زمان، نقشه توسعه و پیشرفت کشور حول محور مباحث اقتصادی شکل گرفته و در این راستا رهبری انقلاب امسال را به «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری کردند تا ضمن بهره‌گیری از این شعار و سیاست‌های آن که پیش از این توسط ایشان تبیین و ابلاغ شده، مسیر رشد و آبادانی کشور به پیش رود.

تحقق این نقشه راه جز با اقدام و عمل تمام اقشار جامعه شدنی نیست و در این راه هر یک از افراد وظیفه‌ای را به دوش دارند که سهم مسئولان به عنوان خادمان ملت بیشتر از سایر اقشار است.

خبرنگار تسنیم به سراغ مسئولان شهرستان جهرم رفته تا اقدامات آنها را در راستای عمل به فرمایشات رهبری انقلاب در تحقق شعار سال جویا شود.

حرکت به سمت اصلاح الگوی کشت در کشاورزی جهرم/ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

علیرضا صحرائیان فرماندار ویژه شهرستان جهرم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ارتقا بهره‌وری، مدیریت منابع آب، رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی، جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال، توسعه صادرات غیرنفتی، شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان، فرهنگ‌سازی اقتصادمقاومتی، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، امنیت غذایی و تولید محصولات راهبردی، تغییر الگوی مصرف و غیره را از محورهای فعالیت خود در راستای عمل به شعار سال دانست.

وی، ارائه تسهیلات بانکی به ارزش هزار و ۱۰۰ میلیون ریال در راستای طرح اصلاح باغات، تهیه و نصب پکیج فاضلاب تولیدی خوابگاه‌ها و سلف سرویس دانشگاه علوم پزشکی و استفاده مجدد از پساب تولیدی ضدعفونی شده در آبیاری فضای سبز، ارتقا سیستم روشنایی ساختمان و خوابگاه دانشگاه پزشکی با تجهیز به لامپ‌های کم‌مصرف را از اقدامات انجام شده در این راستا برشمرد.

فرماندار ویژه شهرستان جهرم تامین سرمایه در گردش سورتینگ و واحدهای مرغداری با ارزش ۳۸ میلیارد ریال، ثبت و بررسی ۷۰ مورد اعتراض نسبت به اجرای ماده ۵۶ در کمیسیون واحده، تقسیط مالیات واحدهای تولیدی، بخشودگی جرائم مالیاتی و غیره را از اقدامات اجرا شده در راستای رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی عنوان کرد و استعدایابی ۱۶ هکتار از اراضی ملی به منظور ایجاد اشتغال و توسعه طرح‌های تولیدی را از جمله این فعالیت‌ها در جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری دانست.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات تکمیل و احداث استخر با ارزش ۷۰۰ میلیون ریال، ثبت دو شرکت تعاونی با اشتغالزایی ۲۰ نفر، کاریابی و معرفی به کارفرما برای تعداد ۴۴ نفر، مراقبت و آبیاری نهال کاری منطقه سیستان با ایجاد اشتغال برای پنج نفر، تهیه مقدمات تاسیس ۳ مورد تقاضای معدن، اعمال دو مورد معافیت مالیاتی در حمایت از شرکت‌های دانش‌نیان، ارائه تسهیلات جهت تکمیل پروژه‌های گاوداری با ارزش ۲ میلیارد ریال، آبیاری و مراقت از پروژه نهال کاری و جنگل کاری در سطح ۱۵۰ هکتار، توزیع ۶ هزار و ۲۰۰ بسته موادغذایی میان مشمولان زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی، تنظیم تفاهم‌نامه حفاظت مشارکتی در سطح بیش از هزار و ۳۰۰ هکتار، ارائه تسهیلات کشت گلخانه‌ای با ارزش حدود ۲ میلیارد ریال و ارائه تسهیلات خوداشتغالی به ارزش حدود ۲۰ میلیارد ریال و تسهیلات ازدواج به ارزش ۶۰۰ میلیون ریال را از دیگر اقدامات دستگاه‌های اجرایی شهرستان جهرم در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل برشمرد.

صحرائیان گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی شهرستان تلاش دارند تا در ماه‌های آینده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری محکم و استوار به پیش روند.

تغییر الگوی کشت در ۴۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی

محمدرضا رضایی، نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار تسنیم گفت: اجرای ۲۲۰ هکتار طرح آبیاری تحت فشار با یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی در ماه‌های اخیر در بخش خفر انجام شده است.

وی به اقدامات انجام شده در راستای اقتصادی مقاومتی با احیا و حفظ دبی و جلوگیری از هدر رفت آب، ایجاد ۲۴۵ مورد اشتغالزایی در حوزه کشاورزی با میزان یک و نیم میلیون متر مکعب صرفه جویی در آب، ایجاد کارخانه بسته‌بندی انجیر و ایجاد اشتغال با پرورش ماهی گرمابی، پرورش طیورات، کشت‌های با مصرف آب کم، صنایع کشاورزی، کشت دیم و گیاهان دارویی اشاره کرد و از تغییر الگوی کشت در چهار هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

رضایی، اعطای تسهیلات اشتغال خانگی به ارزش هزار و ۳۰۰ میلیون ریال، اعطای تسهیلات به مددجویان حوزه‌های امور اجتماعی، امور توانبخشی و فرزندان بی سرپرست به ارزش پنج هزار و ۳۰۰ میلیون ریال، فراهم کردن زمینه فعالیت و بهبود شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در زمینه تجهیزات پزشکی با صدور ۸ پروانه بهره‌برداری و اشغال برای ۸۰ نفر، اعطای تسهیلات خشکسالی به کشاورزان، واحدهای کلینیک، داروخانه و آزمایشگاه پزشکی را از اقدامات انجام شده دستگاه‌های اجرایی شهرستان جهرم در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.