23 شهریور, 1395

اختصاص بودجه به واحدهای تولیدی بزرگ به شرط تثبیت یا ایجاد اشتغال

یکی از مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان‌رضوی اختصاص بودجه به واحدهای تولیدی بزرگ استان بود که البته بهره‌مندی از این تسهیلات به شرط تضمین تثبیت یا ایجاد اشتغال باید باشد.

«علیرضا رشیدیان»، استاندار خراسان رضوی، دیشب در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در استانداری خراسان‌رضوی با اشاره به کارنامه استان در حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: تلاش شده تا ابتدا شرایط کنونی حفظ شود. هم‌چنین با بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان که توانسته‌اند ایده‌های خود را در مرحله آزمایشگاهی اجرا کنند، صحبت کرده‌ایم که شاید بتوانند از واحدهای تولیدی تعطیل شده برای تولید انبوه محصولات خود بهره برند.
وی ادامه داد: اولویت صادرات استان کشاورزی است اما در حوزه صنعت عمده‌ترین مشکل استان، واحدهای تولیدی تعطیل شده دارای بیش از ۱۰۰ شاغل است که اگر تسهیلاتی در قالب ۲۰۰ میلیارد تومان توسط بانک‌ها به این واحدها ارائه شود، اشتغال حدود ۱۰ هزار نفر تثبیت خواهد شد.
جمشیدی، دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان‌رضوی، نیز در این رابطه اظهار کرد: از ابتدای سال که ستاد اقتصاد مقاومتی در استان شکل گرفت، تاکنون ۲۶ جلسه برگزار شده و ۹۲ مورد از برنامه‌های ملی که قابلیت واگذاری به استان را داشت، شناسایی کردیم.
وی ادامه داد: هم‌اکنون ۶۰ پروژه اقتصاد ماموتی در استان شناسایی شده و در حوزه معاونت عمرانی استاندار نیز ۳۹ پروژه مرتبط با اقتصاد مقاومتی داشته‌ایم. علاوه‌بر این در شهرستان‌های استان نیز ستاد اقتصاد مقاومتی راه‌اندازی شده و موضوعات قابل واگذاری به شهرستان‌ها شناسایی شده است.
جمشیدی با بیان این‌که تاکنون ۱۰۴ پروژه اقتصاد مقاومتی در شهرستان‌های استان شناسایی شده، افزود: ۱۵۶ پروژه از ۴۰۰۰ پروژه‌ای که ماهیت استانی دارند، شناسایی شده تا در صورت وجود سرمایه‌گذار به بخش غیردولتی واگذار شود.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان‌رضوی با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی در استان، خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۵۴ میلیارد یورو در استان سرمایه‌گذاری شده است. هم‌چنین امسال ۵۷۰ هزار تن گندم خریداری شده که این رقم نسبت به سال گذشته ۲۸ درصد افزایش داشته است و تا حدود ۱۷ ماه نیاز استان برطرف خواهد شد.
وی با اشاره به بودجه ۷۶۰ میلیاردی دولت برای برطرف کردن مشکلات نقدینگی واحدهای کوچک تولیدی زیر ۱۰۰ نفر گفت: البته نیاز ما برای رفع مشکل این واحدها ۱۱۰۰ میلیارد تومان است. واحدهای بزرگ تولیدی نیز خواهان دریافت این تسهیلات هستند. هم‌اکنون استان ما از منابع مازاد بانکی برخوردار است، اما به‌علت نبود امکان قانونی، نمی‌شد از این ظرفیت بهره برد.
با تصویب بودجه ۲۰۰ میلیاردی برای رفع مشکل واحدهای تولیدی بزرگ، اشتغال ۱۰ هزار نفر تثبیت خواهد شد
جمشیدی با بیان این‌که رفع مشکل واحدهای بزرگ تولیدی که بیش از ۱۰۰ نفر شاغل در آن فعالیت دارد، نیازمند ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه علاوه بر ۷۶۰ میلیارد تومان پیشین است، خاطرنشان کرد: در این واحدها بالغ بر ۱۰ هزار شاغل فعالیت دارند. هم‌اکنون ۲۱۳ میلیارد تومان از بودجه ۷۶۰ میلیارد تومانی برای رفع مشکلات واحدهای کوچک تولیدی به‌صورت تسهیلات واگذار شده است.
در ادامه «مروج‌الشریعه»، معاون استاندار خراسان‌رضوی، گفت: خوشبختانه طی هفته‌های گذشته با مصوبه هیئت وزیران ۳۵ مورد از وظایفی که قابل اعطا به استان بود، شناسایی شد که گام مهمی در واگذاری‌های منطقه‌ای است. هم‌چنین طرح استادشاگردی در انتظار مشخص شدن وضعیت آن در وزارت کار یا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است.
وی ادامه داد: به استناد ماده ۹۱ قانون کار دولت می‌تواند با اعمال این ماده، در جهت احیای طرح استاد شاگردی گام برداشته و شرایطی برای ایجاد اشتغال مناسب فراهم کرد.
در ادامه «زارع‌صفت»، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان‌رضوی، با بیان اینکه در استان حدود ۱۵۰۰ تأسیسات گردشگری فعال است، گفت: یک سوم گردشگران خارجی برای زیارت به استان ما می‌آیند. هم‌اکنون برای توسعه گردشگری در استان استفاده از ظرفیت سوغات سفر مورد توجه ماست.
وی اضافه کرد: در این بخش ظرفیت بازار و تقاضا هم وجود دارد. در این بخش ما طرح «مشهد، شهر جهانی گوهرسنگ‌ها» را اجرایی کردیم که در حوزه صادرات نیز می‌تواند بسیار مهم باشد.
زارع‌صفت خاطرنشان کرد: در میراث‌فرهنگی استان ۱۳ طرح اقتصاد مقاومتی خصوصاً در حوزه گردشگری داریم که در حال اجراست که بیش از ۳۰ درصد پیشرفت داشته و در اجرای آن بخش خصوصی با اعتباری بیش از ۶۵۰۰ میلیارد تومان، به غیر از خرید زمین، با ما همکاری داشته است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.