17 شهریور, 1395

برای بازار محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان فکری شود

رئیس پارک علم و فناوری خوزستان با اشاره به برنامه های پارک در راستای اقتصاد مقاومتی گفت: تاکنون برای بازار محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان هیچ فکری نشده است.

بابک مختاری در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید که روز گذشته، ۱۶ شهریورماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: ۸۴ درصد سرمایه اصلی ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا را سرمایه فکری و دانش تشکیل می‌دهد و سرمایه‌های فیزیکی به مرور زمان اهمیت خود را در مقایسه با سرمایه‌های فکری و دانش اجتماعی از دست می‌دهند.

وی افزود: در چند سال گذشته این موضوع را مطرح کردم که در سالهای آتی شکاف‌های بین استان‌ها ناشی از دانش خواهد بود و اکنون ۱۱۴۸شرکت از ۲۶۰۰ شرکت دانش‌بنیان کشور در تهران استقرار دارند و ۲۸۰ شرکت نیز در اصفهان فعالیت می‌کنند؛ یعنی تقریبا ۵۵ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در دو استان اصفهان و تهران مستقر هستند.

مختاری با بیان این‌که رتبه خوزستان در تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان پنجم یا ششم در سطح کشور است، خاطرنشان کرد: ۵۰ شرکت از ۷۰ شرکت دانش‌بنیان خوزستان، نوپا هستند و در پارک علم و فناوری استقرار دارند و ۲۰ شرکت دیگر نیز در شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین شرکت‌های صنعتی بسیاری وجود دارد که محصول دانش بنیان تولید می‌کنند اما نیروی کارشناسی در سطح شرکت‌های دانش‌بنیان ندارند و حدود ۲۰ درصد شرکت‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی خوزستان با انجام اقداماتی می‌توانند به شرکت‌های دانش‌بنیان تبدیل شوند.

مختاری عنوان کرد: اکنون برای شرکت‌های دانش‌بنیان امتیازاتی نظیر ۱۵ سال معافیت مالیاتی، بهره‌مندی از قانون مناطق ازاد در حوزه‌های روابط کار، سرمایه‌گذاری خارجی و مبادلات بین‌المللی، اخذ ۲۰ درصد هزینه‌های پژوهشی از صندوق نوآوری و شکوفایی و همچنین تقبل برخی از سود  تسهیلات بانکی توسط این صندوق از طریق انعقاد تفاهم‌نامه با بانک‌های عامل وجود دارد.

رییس پارک علم و فناوری خوزستان اظهار کرد: همچنین در مبلغ سپرده شرکت‌های دانش‌بنیان در مناقصات، ۵۵ درصد باید تخفیف داده شود و این امر می‌تواند به شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اجازه داده شده که تا یک درصد از مبلغ کل خریدهای خارجی دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی به بخش پژوهش شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص داده شود و تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان باید با نرخ سودی کمتر از نرخ سود اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

مختاری، لحاظ قرار ندادن بازار محصولات شرکت دانش‌بنیان را یک مشکل دانست و تصریح کرد: برای بازار محصولات شرکت‌های دانش بنیان هیچ فکری تاکنون نشده است و باید در این خصوص تمهیداتی اخذ شود.

وی با بیان این‌که پارک علم و فناوری سه قراداد بسیار خوب به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان با شرکت ملی حفاری منعقد کرده است، اظهارکرد: همچنین یکی از پروژه‌های پتروشیمی بندرامام توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه پارک علم و فناوری اجرا شده است و شرکت‌های دانش‌بنیان زیرمجموعه پارک، بجز شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با تمام دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های بزرگ استان، پروژه‌ها و کارهای بسیار خوبی انجام داده‌اند.

مختاری با بیان این‌که استان اصفهان بنیانگذار بخش دانش‌بنیان کشور بوده است، تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در مناطقی که دارای اقتصاد خصوصی هستند، بهتر می‌توانند فعالیت کنند اما اقتصاد خوزستان دولتی است و خوزستان از نظر صادرات فناوری در رده متوسط رو به بالا، در سطح کشور است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.