17 شهریور, 1395

عشایر الگوهای بارز اقتصاد مقاومتی هستند

عشایر شهرستان با تولید محصولات دامی و کشاورزی ، پیشگام در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب هستند.

جلسه کار گروه عشایر با حضور فرماندار شهرستان؛ مسئولان ادارات و ارگانها و نهادهای متولی در مسائل و مشکلات جامعه عشایر و شوراهای اسلامی عشایری در محل فرمانداری برگزار شد.

مشتاقی لار فرماندار شهرستان سپیدان درجلسه کارگروه عشایر بااشاره به اینکه جامعه عشایری با داشتن حداقل های زندگی سهم عمده ای در تولید دارند برحل مسائل و مشکلات تاکید و از دستگاههای متولی خواست نقشه راه و طرح ویژه ای جهت ارائه خدمات در عرصه های مختلف فرهنگی – اجتماعی ومذهبی ترسیم کنند.

وی در ادامه  با توجه به ظرفیتها و پتانسیل های موجود شهرستان بویژه توسعه مراکز گردشگری عشایری موجود در شهرستان  خواستار توجه جدی مسئولان در این رابطه شد.

 فرماندار شهرستان  از عشایر به عنوان الگوهای بارز اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان و ظرفیت های داخلی کشور یاد کرد گفت: عشایر می توانند با تولید محصولات دامی و کشاورزی نقش به‌سزایی را در تحقق اقتصاد مقاومتی داشته باشند و در راستای تحقق شعار سال گام بردارند .

مشتاقی لار درجلسه شورای عشایری اظهار کرد: عشایر  شهرستان با تولید محصولات دامی و کشاورزی ، پیشگام در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری هستند.

وی گفت: اقتصاد درون زای عشایر باعث رونق تولید به ویژه در حوزه کشاورزی و دامپروری کشور می شود.

فرماندار شهرستان بیان داشت: هم اکنون شورای عشایری فعالیت خود را به طور مستمر ادامه می دهد تلاش می شود تا به تعداد این شوراها در شهرستان های مختلف افزوده شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خشکسالی ها گفت: خشکسالی های اخیر عشایر را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته و این پدیده به مراتع و عرصه های طبیعی خسارات وارد کرده و عشایر را در تأمین علوفه مورد نیاز با مشکل مواجه کرده است.

مشتاقی لار تصریح کرد: : با پیگیریهای صورت گرفته از سوی دفتر توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری ، تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای عشایر شهرستان ا در نظر گرفته شده تا با استفاده به فعالیت عشایر توسعه داد.

وی افزود: یکی از مشکلات عشایر به ویژه در زمان کوچ، مشکلات مسیر عبوری آنان است که به منظور رفع این مشکل، استراحتگاههایی با امکانات اولیه پیش بینی شود.

فرماندارسپیدان افزود: مشکل گذرگاه عبوری مسیر کوچ عشایر از قشلاق به ییلاق در محل برخورد با جاده های اصلی و آزادراه ها با احداث زیرگذر رفع می شود.

مشتاقی لار تولید صنایع دستی را یکی دیگر از ظرفیت های عشایر یاد کرد و افزود: در تولید صنایع دستی و محصولات دامی ، زنان عشایر نقش به سزایی ایفا می کنند و تلاش می شود تا با همکاری های متقابل امور بانوان فرمانداری و بانوان عشایر ، محصولات تولیدی آنان در قالب نمایشگاه های صنایع دستی در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

در پایان هر یک از دستگاهها به بیان عملکرد خود در راستای ارائه خدمت به جامعه عشایری شهرستان پرداختند و ضمن بیان پیشنهادات و نقطه نظرات برنامه های کاری خود را اعلام کردند.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.