16 شهریور, 1395

اقتصاد مقاومتی توان مردم را برای مدیریت پایدار منابع تقویت می کند

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در ایران گفت: اقتصاد مقاومتی باعث می‌شود تا سازگاری مردم با شرایط جدید بالا رود و توان مردم نیز برای مدیریت پایدار منابع تقویت شود.

نورا براهمونی امروز صبح طی مصاحبه مطبوعاتی در جمع خبرنگاران  ضمن تشکر از حمایت دولت، استانداری و مردم از پروژه RFLDL ، اظهار داشت: با حمایت سازمان جنگل ها و منابع طبیعی که در سطح ملی و شهرستانها صورت گرفت متوجه شدیم که در نهایت این پروژه یک پروژه موفق به نظر می رسد.

وی گفت: فائو یک آژانس تخصصی سازمان ملل است و ۵ هدف را در این راستا دنبال می کند از جمله امنیت غذایی ، کشاورزی و محصولات آن، جنگلداری، شیلات و همچنین افزایش سازگاری مردم با محیط زیست در برابر تغییرات اقلیمی و آب و هوایی را از اهداف این سازمان دانست.

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در ایران افزود: فائو از کشورهای عضو به دو طریق حمایت می کند راه اول توان فنی سازمان فائو در زمینه های مختلف کشاورزی،  شیلات همراه با تبادل فنی با دولت.

نورا براهمونی به راه دوم اشاره کرد و بیان داشت:  با دولت ها از طریق ایجاد اتاق فکر در رابطه با استراتژی و مدیریت کشاورزی همکاری می کنیم  و استراتژی هایی را به آنان معرفی می کنیم تا کشاورزی ، شیلات و جنگلداری را به صورت پایدار مدیریت کنند.

وی با بیان اینکه در سفر اخیر خود شاهد اقدامات موثر و دستاورد جدیدی به نام اقتصادی مقاومتی  بودیم،   عنوان کرد:  این دستاورد جدید باعث  می‌شود تا سازگاری مردم با شرایط جدید بالا برود و توان مردم  نیز برای مدیریت پایدار منابع تقویت شود.

نورا براهمونی اذعان داشت:در واقع این اقتصاد مقاومتی منابع ایران را برای مقاومت پایدار درمناطق خشک، بیابانی و نیمه بیابانی با محیط زیست سازگارتر می کند و در اصل راهبرد بین دولت و مردم را تقویت می کند.

وی گفت: در بازدیدی که دیروز از مناطق روستایی شرق کرمان داشتیم سه نکته مورد توجه قرار گرفت که نتیجه خوبی نیز در بر داشت و آن این بود که مردم در بطن این پروژه هستند و خودشان این پروژه را انجام می دهند.

کارشناس ارشد فنی پروژه های فائو بیان کرد: با توجه به راهنمایی های فائو باعث شد که مردم آن منطقه توانایی هایشان بالا برود.

نورا براهمونی افزود: در بازدید عرصه در مناطق مختلف رستم آباد، ریگان مردم از این پروژه خوشحال بودند و این بهترین موفقیت است.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه دیگر فعالیت های بین نهادی این پروژه بود  از جمله همکاری سازمان جنگل ها، منابع طبیعی ، اداره آب و فاضلاب ، اداره آموزش و پرورش، محیط زیست و نهادهای مختلف استانداری که باعث می شود تا این  پروژه هدفش مدیریت پایدار باشد و من این همراهی را با اقتصاد مقاومتی در کشور دیدم.

نورا براهمونی تصریح کرد:در اجرای این پروژه بسیاری از  اراضی تخریب شده،  سبز شده و به محیط زیست برگشته بود و مردم آب آشامیدنی برای خوردن داشتند و بچه ها خوشحال بودند که مدارس برای آنها ساخته شده بود و این  یک مدیریت پایدار در آن مناطق را نشان می داد و اینکه  چطور مردم به محل زندگی خود  بر می گردند و از دستاوردهایشان دفاع می کنند.

وی از پیش‌بینی معیشت‌های جایگزین مانند کشت گیاهان دارویی، پرورش حیوانات خانگی و استفاده از انرژی‌های جدید خبر داد و گفت: این امر باعث می شود تا فشار را از روی محیط زیست و منابع طبیعی برداشته شود.

نورا براهمونی افزود: در این پروژه ترکیبی از علم، دانش و همکاری دولت ، مردم و فائو را داریم و این ترکیب جالب باعث موفقیت این پروژه شده است.

وی تاکید کرد: با وجود همه مشکلاتی که در استان کرمان با شرایط اقلیمی آب و هوا و سیستم خشک وجود دارد  توانسته با تقویت گونه های محلی محیط زیست پایدار و غنی  را حمایت کند و به مردم بیاموزد که خود را با گونه های طبیعی وفق دهند و همچنین این آگاهی را در مردم ایجاد می کند که چگونه از منابع طبیعی استفاده نمایند و این عملیاتی نمی شود مگر با حمایت مردم و دولت.

نورا براهمونی در پایان از رسانه های ملی، مطبوعات و خبرگزاریها خواست تا به جای پرداختن به مشکلات مردم به راه حل ها بپردازند.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.