16 شهریور, 1395

تشکیل تعاونی دانش‌بنیان کمک زیادی به اقتصاد مقاومتی می‌کند

شکیل بخشی از تعاونی‌ها تحت عنوان تعاونی دانش‌بنیان، تعاونی عمران شهری و روستایی، کمک زیادی به اقتصاد مقاومتی در این زمینه خواهد کرد.

محمدعلی سلیمی اظهار کرد: سهم بخش تعاون در برنامه پنجم ۲۵ درصد هدف‌گذاری شده اما در حال حاضر سهم این بخش ۵ الی ۷ درصد است.
وی افزود: تعاونی‌ها به‌ صورت فرابخش در تمامی بخش‌های مختلف اقتصادی، کشاورزی، صنعت، معدن، خدمات بازرگانی و مسکن فعالیت دارند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان بیان داشت: در راستای کمک به توسعه صادرات غیر نفتی و افزایش سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی، حمل و نقل تمامی کالاهای صادراتی و وارداتی از بنادر استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و بلعکس توسط بخش تعاون به وسیله بیش از ۵۰۰ فروند شناور صورت انجام می‌شود.
سلیمی یادآور شد: مزایای تعاونی نسبت به سایر بخش‌ها بهره‌مندی از ۲۵ درصد تخفیف برای درآمد مشمول مالیات تمامی اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها، معافیت از پرداخت مالیات بر درآمد به میزان ۸۰ درصد طی چهار سال برای شرکت تعاونی تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری صنعتی و کشاورزی که بیش از ۳۰ کیلومتر از محدوده استان واقع شده‌اند در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: برای مناطق کمتر توسعه‌ یافته میزان معافیت ۱۰۰ درصد و به مدت ۱۰ سال، برخورداری و اولویت شرکت‌های تعاونی از یارانه حق بیمه کارفرما، ارائه مشاوره، کمک به ارتقای بهره‌وری، آموزش‌های عمومی،تخصصی و کارآموزی به اعضا و مدیران شرکت‌های تعاونی به صورت رایگان، پرداخت سود تسهیلات بانکی برای طرح‌های تعاونی با حمایت‌های بانک توسعه تعاون صورت می‌گیرد.
سلیمی خاطرنشان کرد: این تسهیلات کم‌بهره در ۳ قالب شامل مشاغل خانگی به میزان ۱۰ میلیون تومان، برای افراد متقاضی یا خویش‌فرمایی ۳۰ میلیون تومان و در قالب کارفرمایی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان قابل پرداخت به تعاونی‌ها بوده به‌طوری‌که در این امر در تشکیل تعاونی‌های کوچک موثرند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان ادامه داد: کلیه تسهیلات صندوق کارآفرینی امید، بدون سود و با نرخ کارمز چهار درصد به مردم پرداخت می‌شود.
وی افزود: در سال اقتصاد مقاومتی، تشکیل بخشی از تعاونی‌ها تحت عنوان تعاونی دانش‌بنیان، تعاونی عمران شهری و روستایی، کمک زیادی به اقتصاد مقاومتی در این زمینه خواهد کرد.
سلیمی ادامه داد: بخش قابل توجهی از اعتبار سالیانه تسهیلات صندوق کارآفرینی امید استان به موضوع طرح‌های اشتغال‌زای دانش‌بنیان و طرح‌هایی که با نوآوری و ابتکار و خلاقیت تلفیق شده است اختصاص یافته و صندوق کارآفرینی امید استان هرمزگان در شناسایی و حمایت از این نوع طرح‌های نوآور، خلاق و موفق ظاهر شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان با اشاره به مهمترین برنامه‌ها و اقدامات در راستای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: تشکیل تعاونی‌های تامین نیاز تولیدکنندگان (باغداران، شیلات، آبزیان، دام و طیور)، افزایش صادرات غیر نفتی تعاونی‌ها، تشکیل تعاونی‌های نوع جدید دانش‌بنیان، تعاونی توسعه روستایی، تعاونی توسعه عمران شهرستان‌ها، ثبت ۳۵ درصد طرح به میزان ۳۶۹ میلیارد ریال تسهیلات با اشتغال ۳۹۱ نفر در سامانه بهین‌یاب ازجمله این برنامه‌ها است.
وی افزود: مهم‌ترین برنامه‌های سال جاری در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شامل فعال‌سازی تعاونی‌های غیرفعال، پیگیری تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان با همکاری بنیاد ملی نخبگان، پیگیری تشکیل تعاونی‌های موضوع تفاهم‌نامه مشترک با سازمان و دستگاه‌های اجرایی، تشکیل تعاونی‌های متعارف، حمایت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری است.

منبع : سازمان بسیج سازندگی

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.