15 شهریور, 1395

اصلاح الگوی مصرف آب گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است

رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان ری با بیان اینکه سرانه مصرف آب در شهرستان ری سه برابر مصرف جهانی است گفت: عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف است لذا لازم است با صرفه جویی آب سرانه مصرف را از ۴۰۰لیتر به میزان نرمال یعنی ۱۵۰ لیتر در شبانه روز برسانیم.

علی اکبر هراتی رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان ری در جمع خبرنگاران گفت: ۳۲ طرح آبفای روستایی با اعتبار ۶۰ میلیارد ریالی از منابع استانی و شهرستانی از ابتدای سال گذشته تا پایان هفته دولت ماه امسال در روستاهای شهرستان ری مورد بهره برداری قرار گرفت.

هراتی با بیان اینکه امروز آب کالایی اقتصادی محسوب می شود، گفت: مسئله آب و قبض آب مصرفی تأثیر بسزایی در سبد کالای خانواده دارد.

وی به مسئله آب در حوزه امنیت اشاره کرد و افزود: در موارد قطعی آب مشکلات متعددی در زمینه های سیاسی و نظامی بوجود می آید.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان ریبا بیان اینکه روستاهای شهرستان ری از برخی شهرستانهای استان تهران بزرگتر است، گفت: با حداقل امکانات، خدمات در حوزه شبکه های آبرسانی به این روستاها به نحو احسن ارائه شده است.

هراتی تصریح کرد: ۷۰۰کیلومتر شبکه در خطوط آبرسانی روستاها موجود است و در سه سال گذشته ۳۲پروژه با هزینه ای بالغ بر ۶۰ میلیارد ریال اجرا و به بهره برداری رسیده است.

وی به بیان تفاوت های آب شهری و روستایی پرداخت و اذعان داشت: به دلیل تراکمی که در شهرها وجود دارد بررسی و نظارت در این حوزه به سهولت صورت می گیرد ولی در روستاها به دلیل پراکندگی و فرسودگی مشکلاتی وجود دارد که خدمات رسانی را دشوار کرده است.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان ری ادامه داد: شبکه های توزیع آب ۴۰سال پیش احداث شده اند و اکنون ۵۰درصد از این لوله ها فرسوده شده که نیاز به تعمیر دارد و میلیاردها ریال هزینه می طلبد.

هراتی با بیان اینکه کمبود آب مشکل جدی است، گفت: باید با اصلاح الگوی مصرف در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام برداریم و مصرف سرانه آب را از ۴۰۰لیتر به میزان نرمال یعنی ۱۵۰ لیتر در شبانه روز برسانیم.

وی در ادامه بیان کرد: مصرف بی رویه آب باعث تولید فاضلاب بیشتر و برگشت آن به چرخه طبیعت می شود لذا باید با همت جهادی در جهت توسعه پایدار، صرفه جویی را بیشتر رعایت بکنیم.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان ری ابراز کرد: مجتمع شهید تهرانی، شهید ایوبی، امام خمینی، شهید خلیل آبادی و فشافویه پنج مجتمع مهم آبرسانی در شهرستان ری هستند که مهندسی مجدد در آنها با هدف نوسازی و توسعه در فازهای جدید انجام گرفته است.

هراتی به انشعاب ۴هزار انشعاب غیرمجاز در روستاهای شهرستان ری اشاره کرد و افزود: ۵۰۰مورد از این انشعابات قطع شده و مابقی در دستور کار امور مشترکین این اداره قرار دارد که پیگیری های لازم جهت قطع انشعابات غیر مجاز هرچه سریعتر صورت بگیرد.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.