15 شهریور, 1395

درآمدهای مالیاتی؛ راه‌حل رسیدن به اقتصاد پویا

وقتی اقتصاد کشور بر پایه‌ی درآمدهای نفتی باشد وابستگی اقتصادی پیش می‌آید اما درآمدهای مالیاتی هم وابستگی به نفت را کاهش می‌دهد هم اینکه اقتصاد پایدار شکل می‌گیرد.

در دومین جلسه‌ کمیته “اقتصاد مقاومتی” در محل اداره کل اقتصادی و دارایی استان ایلام؛ دکتر «علی سایه‌میری» مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام در جمع معاونین و اعضای کمیته اقتصاد مقامتی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و نامگذاری سال‌های مختلف در راستای فرهنگ‌سازی و توجه دادن آحاد جامعه، اظهار کرد: اتکای اقتصاد کشور به نفت مهمترین نقطه ضعف اقتصادی کشور است که دشمن با دستاویز قرار دادن آن از طریق تحریم‌های نفتی و سایر تحریم‌ها در پی ایجاد شوک در اقتصاد کشور می‌باشد و تنها راه مقابله با اینگونه تهدیدات، توسل جستن به اقتصاد مقاومتی و عملیاتی نمودن آن است.

 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام افزود: باید وابستگی اقتصاد به نفت کاهش یافته و منابع جدید درآمدی از جمله درآمدهای مالیاتی، جایگزین گردند که در این راستا طرح جامع مالیاتی در کشور به اجرا درآمده است.

 

وی با اشاره به برنامه‌های ملی اقتصاد مقاومتی، گفت: وزیر امور اقتصادی و دارائی مسئولیت ۳ برنامه از ۱۲ برنامه ملی اقتصاد مقاومتی را بر عهده دارد و تلاش این اداره در استان نیز براین است تا تکالیف خود را در اجرای برنامه‌های مذکور، به نحو احسن و مطلوب انجام دهند.

 

«علی آخی‌زاد»- معاون اقتصادی اداره کل نیز گفت: مرکز خدمات سرمایه‌گذاری در تلاش است قوانین و مقررات مخل و مزاحم کسب و کار را شناسایی‌، جمع بندی ، تحلیل و جهت حذف و اصلاح‌، ارتقای شاخص‌های سهولت انجام کسب و کار استانی‌، پایش عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای تکالیف قانونی و پیگیری برقراری ارتباط الکترونیکی بین دستگاه‌ها و ایجاد پنجره واحد عمل نموده و به مراتب بالاتر جهت بررسی بیشتر ارجاع گردند.

 

«جواد ابراهیمی»- معاون مدیریت توسعه و منابع نیز بر ترسیم چارچوب مشخصی جهت اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی شامل برنامه‌های کوتاه مدت در دولت تدبیر و امید، برنامه‌های میان‌مدت و در سطح گسترده‌تر نیز چشم‌انداز بیست ساله است.

 

«مسعود حیدری‌زادی» با بیان اینکه همگی ما پازل به هم چسبیده‌ای هستیم که مرکز خدمات سرمایه‌گذاری حلقه گمشده‌ی این پازل در بحث اشتغال، بیکاری و سرمایه است افزود : هر کدام از ما در جایگاه خود می‌توانیم مهره‌ی اجرای اقتصاد مقاومتی باشیم و هر کدام در حوزه کاری خود با رعایت اصولی ساده، پیشگام در اجرای اقتصاد مقاومتی باشیم و مدینه‌ی فاضله‌ای را تشکیل دهیم.

 

«پیمان میرزاییان» به بند (ز) تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵در خصوص حذف یارانه اقشار پردرآمد و انصراف کلیه افراد از دریافت یارانه و انتقال پول آن به اجرا و خاتمه طرح‌های عمرانی استان اشاره کرد و افزود با یک حساب سرانگشتی مبلغی بالغ بر سیصد میلیارد تومان در سال می‌شود.

 

وی در ادامه بند (ج) تبصره ۱ قانون بودجه ۹۵ را نیز مطرح و خاطر نشان کرد: این بند در خصوص نحوه انتشار اوراق مشارکت فروش رفته و فروش نرفته توسط شرکت ملی نفت جهت سرمایه گذاری در مناطق نفتی و گازی است که با توجه به حضور نمایندگان استان ایلام در کمیسیون انرژی این موضوع جهت اجرایی شدن‌، چانه زنی با مسئولین را به صورت جدی می‌طلبد.

 

«مجتبی قیصربیگی» با اشاره به اهمیت اسناد مشارکت بر روی بودجه کشور گفت: ۷۰ درصد اعتبارات از محل اوراق مشارکت دستگاه‌های اجرایی است و مدیران دستگاه‌ها برای آشنایی بیشتر با اسناد خزانه اسلامی ، اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی نمایند و اداره کل امور اقتصادی و دارایی نیز در این زمینه پیشرو باشد.

 

«قدرت فیض‌اللهی» نیز با بیان اینکه باید از خود شروع کنیم، گفت: خرید کالای ایرانی حتی با خرید یک خودکار وطنی می‌تواند گام کوچک اما موثری در زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی گردد.

 

وی اضافه کرد :به جای برگزاری سمینارها و جلسات باید دورنمایی کلی از اقتصاد مقاومتی بیان و برش استانی نیز مشخص گردد تا منجر به اصلاح جز و در نهایت اصلاح کل گردد. همچنین اجرای درست قانون در کلیه‌ی امور مربوط به دستگاه‌های اجرایی کمکی در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.