15 شهریور, 1395

تحقق اقتصاد مقاومتی از طریق اقدام و عمل دانش‌بنیان

دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان اینکه شعار جشنواره گیاهان دارویی، اقدام و عمل دانش‌بنیان، پیشران اقتصاد مقاومتی است، گفت: امیداوریم حلقه‌های اشتغال و اقتصاد از طریق این جشنواره متصل شود.

محمدحسن عصاره دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی معاونت علمی ریاست جمهوری در مراسم افتتاحیه سومین جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی در مصلای تهران گفت: امیدواریم حلقه‌های اشتغال و اقتصاد و دانش از طریق این جشنواره به یکدیگر متصل شود، به خصوص پیشرفت علمی را در بحث پزشکی نوین و سنتز داروهای نوترکیب دارویی، بسیار مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به چالش‌های حوزه سلامت گفت: پیدایش بیماری‌های نوظهور، حجم استفاده بشر از ترکیبات شیمیایی ناشناخته،‌ طولانی شدن فهرست ترکیبات ممنوعه از سوی اتحادیه اروپا، افزایش عوارض مواد شیمیایی و افزایش هزینه‌ تشخیص و درمان بیماری‌ها از چالش‌های حوزه سلامت است.

عصاره اظهار داشت: سطح زیرکشت گیاهان دارویی در سه کشور چین، آمریکا و کانادا از ۳۹۳ هزار هکتار در سال ۱۹۹۰ با ۴۰ درصد رشد به ۳ میلیون و ۲۰۰ هکتار در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

دبیر ستاد توسعه گیاهان دارویی معاونت علمی ریاست جمهوری در رابطه با گردش مالی اقتصادی در زمینه گیاهان دارویی عنوان کرد: در صنایع داروسازی با استفاده از ترکیبات گیاهی ۶۵ میلیارد دلار، در صنایع عطر، طعم و رنگ ۴۸ میلیارد دلار، در صنایع آرایشی و بهداشتی ۵۳ میلیارد دلار، در صنایع تولید سموم و کودهای گیاهی ۱۲ میلیارد دلار و در صنایع تولید شیرین‌کننده‌های طبیعی و نوشابه‌های گیاهی ۸٫۵ میلیارد دلار گردش مالی گیاهان دارویی است.

وی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئله گیاهان دارویی را در ردیف (الف) بررسی‌ها قرار داده و سند ملی گیاهان دارویی تصویب شده است که ستاد گیاهان دارویی این سند را به یک نقشه تبدیل کرده است و امیدواریم در سال ۱۴۰۴ حدود یک میلیون اشتغال مستقیم در این حوزه داشته باشیم.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.