15 شهریور, 1395

مسیر رسیدن به اقتصاد مقاومتی سخت و دشوار است

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی گفت: در عرصه اقتصاد هم مانند دیگر بخش‌های نظامی، اجتماعی، سیاسی به درجه قابل قبولی از مقاومت پذیری خواهیم رسید، در واقع مسیر رسیدن به اقتصاد مقاومتی سخت و دشوار است.

داود بهبودی در جلسه شورای برنامه ریزی شهرستان مرند ضمن تبیین چرایی و اهمیت تاکید مقام معظم رهبری بر موضوع اقتصاد مقاومتی به بیان شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی پرداخت و مردمی بودن، عدالت محور بودن، دانش بنیانی و درون زا و برونگرا بودن را از مهمترین شاخص های یک اقتصاد مقاومتی برشمرد و موفقترین اقتصادهای دنیا را حاوی این مشخصات و ویژگی ها دانست.

بهبودی با اشاره به اهمیت برنامه‌ریزی و تغییر شیوه‌های برنامه نویسی کشور، نگرش حاکم بر تدوین سند تدبیر توسعه استان را آسیب شناسی روش های برنامه ریزی قبلی در کشور دانست و تأکید کرد: اصولاً برنامه نویسی برای مقابله با کمبودهاست و در زمان وفور، برنامه ریزی مفهومی ندارد و برنامه ریزی در واقع مدیریت صحیح منابع در مواقع بروز کمبود منابع است.

وی نقش دولت مدرن را بیشتر تسهیل گری دانست و گفت: در دولت مدرن باید تصدی گری به بخش هایی دیگر همچون خصوصی، مردمی، نهادهای عمومی، خارجی واگذار شود و خود دولت به امر تسهیل و فراهم سازی بستر لازم برای حضور این بخش ها در اقتصاد کشور بپردازد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه آذربایجان‌شرقی تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی و جذب سرمایه‌های آن‌ها را مهمترین وظیفه دولت دانست و افزود: همه اجزای دولت باید در مسیر تسهیل حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی حرکت کنند؛ چرا که دولت برخلاف گذشته توان مالی لازم برای سرمایه گذاری های کلان ندارد.

اوی ضرورت تغییر نگرش به برنامه ریزی را کاهش منابع دولت ذکر کرد و افزود: نظام برنامه ریزی مشارکتی نیاز حیاتی امروزین کشور است و مدیران دولت در رده‌های مختلف بایستی در این مسیر و محور حرکت کنند.

در ادامه این جلسه فتح زاده معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان گزارشی از نحوه برگزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۹۵ در سال جاری و اقدامات انجام گرفته به مدیران شهرستان مرند ارائه کردند.

به گفته این مسئول سرشماری امسال در دو مرحله ابتدا بصورت اینترنتی بمدت یکماه در طول مهرماه و سپس بصورت حضوری و با مراجعه آمارگیران به درب منازل در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.