14 شهریور, 1395

تولید ناخالص داخلی کشورهای اسلامی بیش از ۸ هزار میلیارد دلار است

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت : بر اساس آمار سال ۲۰۱۲ میزان تولید ناخالص داخلی در کشورهای اسلامی بیش از ۸ هزار میلیارد دلار بوده است.

خانم نیره پیروز بخت در دومین جلسه شورای سیاست گذاری راهبری تجارت حلال گفت : ۲۳ درصد از جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند و ما تصمیم داریم با ورود به بحث حلال سهم خود را از تولید ناخالص داخلی کشورهای اسلامی افزایش دهیم.
وی گفت : بحث حلال هر چند از سالهای گذشته در کشور مطرح بوده اما در سه سال اخیر و در دولت تدبیر و امید با جدیت بیشتری به آن پرداخته شده است.
معاون استاندارد سازی سازمان ملی استاندارد هم با اشاره به گردش مالی تجارت حلال در دنیا گفت : گردش مالی حلال در دنیا بیش از ۲۵۰۰ میلیارد دلار است و کشورهای اسلامی بدنبال افزایش سهم خود از این بازار هستند .
وحید مرندی مقدم افزود : ما به عنوان عضو سازمان کشورهای اسلامی و یکی از اعضای اسمیک ، استاندارد غذای حلال را به تصویب کشورهای اسلامی رساندیم و قرار است غذای حلال با یک استاندارد واحد مورد قبول همه قرار گیرد.
وی با تاکید بر افزایش سهم ایران از تجارت حلال گفت : در بازار حلال حضور داریم ولی سازماندهی شده ، نیست و اگر ما بتوانیم ۵ درصد از سهم بازار را داشته باشیم شاید در آینده نیازی به صادرات نفت نباشد.
مرندی مقدم ادامه داد : تجارت حلال علاوه بر غذا حوزه های دیگری از جمله دارو ، پوشاک ، صنعت گردشگری و هتل داری را هم در بر می گیرد و با توجه به اهمیت موضوع امروز کشورهای غیر اسلامی هم در صدد حضور موثر در این بازار هستند .

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.