14 شهریور, 1395

یکی از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی توجه به تعاونی‌ها است

معاون وزیر تعاون از افتتاح ۵۸۸ طرح تعاونی با ظرفیت اشتغال بیش از ۲۰ هزار و ‏‏۵۰۰ نفر در هفته تعاون خبر داد.

کلانتری در گفتگو با شبکه خبرگفت: تعاونی‌ها در تمامی زمینه‌ها از جمله مردمی بودن، عدالت بنیان بودن، درون‌زا بودن، دانش‌بنیانی و برون‌نگری دارای نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری است.

اوبا اشاره به اینکه تعاونی‌ها نهادهای مردمی هستند که بنگاه‌های کوچک و متوسط را مدیریت می‌کنند، افزود: در بخش کشاورزی، صنعت، معدن در حوزه خدمات مسکن، مصرف، حمل و نقل، تعاونی‌های اعتبار وزیر بخش‌های کشاورزی، آبزی‌پروری، دامداری، مرغداری، باغداری و رشته‌های زیرمجموعه صنعت و معدن هم‌اکنون نزدیک به یکصد هزار تعاونی در کشور وجود دارد.

کلانتری با اشاره به اینکه دو اصل قانون اساسی به موضوع تعاون پرداخته، ادامه داد: با توجه به مشکلات موجود در کشور که مهم‌ترین آن اشتغال است، تعاون می‌تواند در زمینه رفع این مشکلات تأثیرگذار باشد.

او خاطر نشان کرد: میانگین هزینه ایجاد شغل در بخش تعاون یک چهارم میانگین ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور است که تعاونی‌ها می‌توانند فعال شدن واحدهای اقتصادی را پشتیبانی کنند و به منظور خروج از رکود و جذب سرمایه گذاری برای گسترش چرخه اقتصادی مورد استفاده قرار گیرند.

معاون امور تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  گفت: وقتی تعاونی تأمین نیاز تعداد زیادی واحد کوچک و متوسط را در بر بگیرد سبب پایدار شدن واحدها، تثبیت اشتغال، هم‌افزایی در اثر بالا رفتن مقیاس و افزایش  قدرت رقابت پذیری محصولات و تولیدات تعاونی‌ها در بازار جهانی خواهد شد.

کلانتری با اشاره به اینکه یکی از مسائل اساسی امروز کشور بهره‌وری است، بیان داشت: با تعاونی‌ها و ایجاد تعاونی‌های تأمین نیاز می‌توانیم افزایش بهره‌وری را به ویژه در حوزه بهره‌وری سرمایه بالا ببریم.

او اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات اقتصاد کشور علاوه بر نبود اشتغال، نقدینگی است، این در حالی است که در کشور نزدیک به هزار تریلیون تومان نقدینگی وجود دارد که باید ظرفیت استفاده از این منابع مالی را با جمع‌آوری سرمایه‌های خرد مردم در قالب تعاونی‌های مناطق محروم و فراگیر ملی مورد استفاده قرار دهیم و از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده کنیم.

کلانتری افزود: پرتال جامع تعاون با آدرس etaavoni.ir ایجاد شده که امکان اطلاع رسانی به مردم با استفاده از این سامانه فراهم شده است.

او درباره ایجاد تعاونی گفت: برای ایجاد تعاونی حداقل هفت نفر باید داوطلب تشکیل تعاونی باشندو سقف سهام در تعاونی متعارف ۳۰ درصد است.

کلانتری گفت: طرحی تهیه شده است که با فعال کردن تعاونی های موجود در سه سال ۵۰۰ هزار شغل برای افراد جامعه ایجاد می شود.

او همچنین از افزایش ظرفیت تعاونی های کشور با هدف افزایش صادرات خبرداد.

منبع : شبکه خبر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.