14 شهریور, 1395

تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با اجرای طرح های جهاد دانشگاهی

جهاد دانشگاهی ظرفیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف دارد و می‌تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی اقدامات مناسبی را انجام دهد

سید ضیا نصرتی مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی و فیزیولوژی باغبانی سازمان جهاددانشگاهی تهران در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه اردبیل، با اشاره به اجرای طرح توسعه باغ‌های گردو در کشور، افزود: این طرح ملی با مشارکت جهاد دانشگاهی برای اولین بار در کشور اجرایی می شود بطوریکه جهاد دانشگاهی تهران در مدت پنج تا ۱۰ سال نسبت به توسعه باغ‌های گردو در شهرستان تویسرکان بصورت پایلوت اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه طرح توسعه باغات گردو در کشور با تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بوده و پس از تصویب در تمام کشور اجرایی می شود، یادآور شد: این طرح با هدف تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی طراحی شده که بر این اساس پشتیبانی و حمایت وزارت جهاد کشاورزی را همراه خواهد داشت، از این رو باید پس از تدوین نقشه راه عملیاتی می شود.

وی اضافه کرد: طرح توسعه باغات گردوی تویسرکان به صورت سرشاخه کاری و پایلوت در این شهرستان اجرایی شده و پس از آن به دیگر مناطق کشور نیز توسعه پیدا می کند.

مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی و فیزیولوژی باغبانی سازمان جهاددانشگاهی تهران افزود: یکی از مباحث مهم در این بخش گنجاندن مباحث فرهنگی و اجتماعی در این طرح است بنابراین در این رابطه حمایت تمامی مسئولان کشور مورد انتظار است.

نصرتی با بیان اینکه طرح شناسایی بهترین ژنوتیپ‌های گردو در دستور کار محققان کشور قرار دارد، گفت: این طرح بر اساس شرایط هر منطقه در سطح کشور بررسی می‌شود، که توان تکثیر از طریق نهال و یا پیوند سرشاخه از جمله روش‌های اجرا شده در این طرح است.

وی افزود: یکی از اهداف مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان، دستیابی به ذخایر ژنتیکی است تا ارقامی با بازدهی بالا و مقاوم تولید کنند، چرا که این گونه‌های مختلف در اقلیم وسیع ایران پراکنده و توسط باغداران در مناطق مختلف کشور تقویت شده‌اند.

این محقق با بیان اینکه ایران یکی از مراکز اصلی ذخیره ژنتیکی گیاهی دنیا محسوب می‌شود، گفت: ذخایری مثل گیاهان دارویی و درختانی مانند پسته، بادام، گردو، انار، و سایر محصولات در کشور از جمله گنجینه‌های بزرگ ژنتیکی کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ژنوتیپ‌های خوب مقاوم به سرما در کشور داریم که نیاز به شناسایی و انتقال فناوری دارد، گفت: جای نگرانی نیست چون نهال پیوندی تولیدی جهاددانشگاهی توانسته است مشکل سرمازدگی این محصول را رفع نماید.

نصرتی در ادامه با یادآوری خسارت‌های وارد شده با باغات گردو در چند سال گذشته در سطح کشور خاطرنشان کرد: امروز دیگر مدیران سازمان جهادکشاورزی و مسئولان امر به این نتیجه رسیده‌اند که راهکاری چند ساله و طبق برنامه بهتر از راهکارهای کوتاه مدت و موقتی است.

نصرتی افزود: در مورد گردو می‌توان در کوتاه مدت از روش پیوند و در بلند مدت از تولید نهال روی پایه رویشی از طریق کشت بافت استفاده کرد.

مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی و فیزیولوژی باغبانی جهاددانشگاهی تهران با ابراز تاسف از اینکه ایران جایگاهی در بین صادرکننده های گردوی جهان ندارد تصریح کرد: ایران به عنوان دومین کشور تولید کننده گردو در دنیا بخاطر عدم توجه به خواسته و سفارش جامعه مصرف کننده خارج از کشور در تولید گردو، در این زمینه موفق نیست

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.