13 شهریور, 1395

تکیه بر مشارکت مردم و منابع داخلی در همه زمینه‌ها کارساز و راه‌گشاست

تجربه سال‌های پس از انقلاب و جنگ تحمیلی نشان داد که تکیه بر مشارکت مردم و منابع داخلی در همه زمینه‌ها کارساز و راه‌گشاست و ایستادگی مردم باعث سازندگی دوباره کشور شد

“هادی مقیمی” در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی این شهرستان که با حضور معاون اجرایی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج و رئیس سازمان بسیج سازندگی استان برگزار شد، با اشاره به شعار سال، صرفه‌جویی و مدیریت در استفاده از منابع را از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی خواند.

وی اظهار کرد: ورود واژه “اقتصاد مقاومتی” به ادبیات اقتصادی به ابتکار مقام معظم رهبری برگرفته از اعتقادات و ارزش‌های ماست و لذا رویکرد و نگرش ما به اقتصاد، مبتنی بر باورهای دینی مردم است.

مقیمی افزود: باید اقتصاد کشور را به‌گونه‌ای مقاوم کنیم که از تحریم‌ها و تغییر مناسبات جهانی آسیب نبیند و این مهم، جز با اتکا به درون و تکیه بر پتانسیل‌های داخلی امکان‌پذیر نیست.

وی گفت: کشور ما از لحاظ بهره‌مندی از منابع معدنی و اقتصادی و نیز موقعیت استراتژیک خود در خاورمیانه از جایگاه بسیار مطلوبی برخوردار است و مهم‌تر از آن، نیروی انسانی عظیم و کارآمد کشور، از نقاط قوت ما در زمینه اقتصاد مقاومتی است.

مقیمی خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید علی‌رغم خشکسالی‌های وسیع رکورد تولید گندم در کشور شکسته شد، در حالی‌که پیش از آن کشور ما از بزرگ‌ترین واردکنندگان گندم بود و این یکی از دستاوردهای بزرگ در سال اقدام و عمل بود.

سرهنگ “علی استادی” معاون اجرایی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج استان نیز در این جلسه با بیان این ‌که اقتصاد مقاومتی به معنای نگاه به درون و تقویت خودباوری در جامعه است، افزود: ملت ما هزینه مقاومت و ایستادگی در راه آرمان‌های خود را می‌دهد و باعث خرسندی است که برای دفاع از کیان نظام، جنگ اقتصادی را پذیرفته‌ایم.

وی اقتصاد مقاومتی را نسخه‌ای برای برون‌رفت از وضعیت موجود دانست و با انتقاد از تغییر فرهنگ کار و کوشش در جامعه، گفت: در جامعه قدیم ایران، تعاون و هماهنگی بی‌نظیری در بین اعضای خانواده وجود داشت و با پیشرفت جوامع، این فرهنگ رفته‌رفته کنار گذاشته شد و درنتیجه، کارهای تولیدی و اقتصادی خانواده‌ها که با بودجه‌ای اندک می‌توانست به نتیجه برسد با مشکل مواجه شد.

استادی سیاست کلی نظام را شناسایی توانمندی‌های مناطق مختلف کشور در زمینه طرح‌‌های اقتصاد مقاومتی با توجه به نوع تولیدات و محصولات عنوان کرد و گفت: در اردکان محصولات کنجدی از دیرباز به عنوان یکی از صنایع بومی مورد توجه مردم بوده است و در همین راستا در صدد هستیم با همکاری مجموعه مدیریتی شهرستان،‌ اردکان را به‌ عنوان قطب محصولات کنجدی معرفی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: توجه به پتانسیل‌های داخلی شهرستان‌ها، موجب حفظ بافت جمعیت بومی شهرستان و کاهش تبعات فرهنگی حاصل از مهاجرت خواهد شد.

سرهنگ “میرقانعی” رییس بسیج سازندگی استان نیز در این نشست با تقدیر از اهتمام مسئولین دولتی در استان یزد گفت: استان یزد، سمبل اقتصاد مقاومتی و مقاومت اقتصادی است چرا که یزد به شهر قنات، قنوت و قناعت شهرت دارد و با وجود قهر طبیعت، تلاش و همت کویرنشینان، شرایط مناسبی را برای زندگی و کار فراهم کرده است.

وی با اشاره به این که ‌اردکان را ه‌ عنوان قطب محصولات کنجدی مطرح است، افزود: ۱۳۰ واحد صنفی حلوا ارده و محصولات کنجدی در اردکان فعالیت دارند و ۳۰ واحد جدید نیز پروانه فعالیت کسب کرده‌اند که ماهیانه ۳۰۰ تن حلواارده و ۲۱۰ تن ارده را به بازار وارد می‌کنند.

میرقانعی ادامه داد: اردکان در زمینه‌هایی نظیر پرورش کبک و بلدرچین و کاشت گیاهانی نظیر پسته، روناس و زعفران در کشور سرآمد است و باید با گسترش سیاست‌های تشویقی و اعطای تسهیلات مناسب، بار دیگر این حوزه‌ها را فعال و زمینه ایجاد اشتغال را فراهم آوریم.

گفتنی است؛ در پایان این جلسه نیز میثاق‌نامه‌ای در جهت اجرای فرمان رهبر معظم انقلاب برای تحقق اقتصاد مقاومتی و اعتلای اقتصادی شهرستان از طریق راه‌اندازی کارگاه‌های خانگی و صنایع تبدیلی به ‌منظور جلوگیری از هدررفت سرمایه‌ها و نیز هموارسازی تسهیلات اداری توسط اعضای این کارگروه به امضا رسید

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.