13 شهریور, 1395

شهد شیرین اقتصاد مقاوتی با تولید عسل

رضا جواهری یکی از کار آفرینان عرصه اقتصاد مقاومتی شهر خنجین است، وی با سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی به تولید عسل پرداخته، جواهری در کنار شغل معلمی، کار تولید عسل را از سال ۹۳ آغاز کرده است.

در شرایط کنونی کشور، اقتصاد مقاومتی بهترین راه حل مشکلات اقتصادی کشور است و برای رهایی اقتصاد ایران از وابستگی به درآمدهای نفتی باید به اقتصاد مقاومتی توجه ویژه کنیم.

اقتصاد مقاومتی، مردمی و با اراده‌ی مردم است و تحقق اقتصاد مقاومتی با مشارکت مردمی امکان پذیراست، رهبری معظم انقلاب، اقتصاد مقاومتی را تنها راه پیشرفت ایران و سپری در برابر توطئه های اقتصادی دشمنان علیه ایران می دانند.

استفاده از ظرفیت های نهفته شهرستان فراهان و ارائه تسهیلات با سود کم رشد و توسعه اشتغال را برای جوانان فراهم می کند و اقتصاد مقاومتی تحقق می یابد.

رضا جواهری یکی از کار آفرینان عرصه اقتصاد مقاومتی شهر خنجین است، وی با سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی به تولید عسل پرداخته است، جواهری در کنار شغل معلمی، کار تولید عسل را از سال ۹۳ آغاز کرده است.

برای تامین نیاز خانواده،تولید را انتخاب کردم

این تولید کننده عسل در شهر خنجین گفت: در سال ۹۳ برای تامین نیاز خانواده به عسل در مصرف دارویی، با مشورت گرفتن از اهل فن و زنبورداران، تولید در این عرصه را انتخاب کردم.

مشکل فروش ندارم

وی افزود: اکنون با ادامه فعالیت در این عرصه در کنار شغل اصلیم که دبیری زیست شناسی است، توانسته ام تعداد کندوها را به ۳۰ کندو برسانم که از هر کندو به طور متوسط بین هشت تا ده کیلوگرم عسل در هر دوره تولید و برداشت می کنم، خوشبختانه در بازار فروش مشکلی نداشته و مشتریان محلی نیاز ما را برطرف می کنند؛هرکیلو عسل را بین ۴۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بسته به مقدار ساکارز به مشتریان عرضه می کنیم.

جواهری اظهار کرد: یکی از بستگانم از بیماری معده رنج می برد و پزشک مصرف عسل طبیعی را تجویز کرده بود، ۲ کندو عسل را خریداری کردم و با راهنمایی های همکارانم که در این عرصه فعالیت می کردند، کار را آغاز کردم، هزینه هر کندو ۵۰۰ هزار تومان است.

سهم مسئولان در حمایت از زنبورداران؛تقریبا هیچ

این تولیدکننده عسل در ادامه سهم مسئولان در حمایت از زنبورداران را تقریبا هیچ دانست و گفت: متأسفانه زنبورداران از تولید کنندگان مظلوم ایران بوده و از حمایت مسئولان بی بهره اند؛ عسل ماده ای مغذی و از مواد غذایی پرطرفدار در کشور است که ورود جنس تقلبی و بی کیفیت آن همواره بازار و سلامت جامعه را تهدید می کند که این امر توجه به تولید عسل سالم و طبیعی را افزایش می دهد.

وی افزود: با ابراز تأسف باید بگویم که زنبورداران حتی در امور آموزشی هم هیچ حمایتی نمی شوند؛ بهره گیری از دانش روز زنبورداری و استفاده از نژاد های پربازده زنبور یکی از عوامل برجسته در موفقیت و رشد در این عرصه است.

با کمترین سرمایه عسل مصرفی خانواده تامین می شود

جواهری عشق وعلاقه به زنبور داری و دانش لازم برای این عرصه را اساسی ترین لازمه های ورود به عرصه زنبورداری دانست و تصریح کرد: پرورش زنبور در مقادیر اندک بسیار ساده بوده و با کمترین سرمایه می توان کار خود را آغاز و عسل مصرفی خانواده را به خوبی تأمین کرد.

مسئولان تولید کنندگان عسل سالم در کشور را یاری کنند

این تولید کننده عسل گفت: مسئولان باید با قدرت به این عرصه وارد شده و با ارائه خدماتی چون مشاوره های تخصصی در زمینه مبارزه با بیماری ها، به کارگیری دانش روز در راستای حفظ سلامت و افزایش بهره وری در این زمینه و نیز اعطای وام های کم بهره، تولید عسل سالم در کشور را یاری کنند.

وی افزود: کسانی که قصد تولید انبوه عسل و انتخاب این عرصه را به عنوان شغل خود دارند باید بعد از کسب دانش و مهارت مورد نیاز این عرصه مانند آشنایی با بیماری ها و نحوه کوچ دادن زنبور، با حداقل تعداد کندو کار خود را آغاز کنند.

جواهری خاطر نشان کرد: زنبورهای کندوهای من از شهد گلها و گیاهان روستای فردقان تغذیه می کنند و عسل تولید شده بهترین کیفیت را دارد.

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.